Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. MLU
|
aktualizacja

Są najnowsze dane o inflacji z USA. Rynki reagują paniką

15
Podziel się:

Inflacja w USA w sierpniu 2022 r. wyniosła 8,3 proc. rok do roku w porównaniu z 8,5 proc. w lipcu. To wynik lekko powyżej prognozy, która wynosiła 8,1 proc. Na tę informację nerwowo zareagowały rynki. Kontrakty terminowe na amerykańskie indeksy z minuty na minutę straciły nawet o ponad 2,5 proc. swojej wartości (Nasdaq 100).

Są najnowsze dane o inflacji z USA. Rynki reagują paniką
Amerykanie z optymizmem oczekiwali danych o inflacji z powodu spadku cen benzyny (Getty Images, 2022 Getty Images)

Inflacja CPI w USA w sierpniu 2022 r. wyniosła 8,3 proc. r/r w porównaniu z 8,5 proc. r/r w lipcu, co jest wynikiem powyżej prognozy, która wynosiła 8,1 proc. Miesiąc do miesiąca ceny wzrosły o 0,1 proc., wobec prognozy wynoszącej –0,1 proc.

Inflacja bazowa (CPI) w sierpniu 2022 r. wyniosła 6,3 proc. r/r, wobec 5,9 proc. w lipcu i prognozy na poziomie 6,1 proc. Miesiąc do miesiąca odnotowano 0,6 proc., wobec prognozy wynoszącej 0,3 proc.

Inflacja w USA – dlaczego jest tak ważna?

Dane o inflacji mają być kluczowe, szczególnie te dotyczące inflacji bazowej, jeśli chodzi o nadchodzące decyzje amerykańskiego banku centralnego dotyczące podwyżek stóp procentowych. W powszechnej opinii zwolnienie tempa wzrostu cen w USA ma być też jaskółką nadziei, że na rynkach finansowych znowu rozpocznie się okres wzrostu kursów.

Jak podkreślił jednak raz jeszcze szef Fedu Jerome Powell w swoim przemówienia w Jackson Hole (Wyoming, USA) w sierpniu priorytetem za oceanem jest walka z inflacją. – Wymaga to czasu i zdecydowanych działań z naszej strony – powiedział. Jak zaznaczył, może to oznaczać "dłuższy okres wzrostu poniżej trendu" oraz ciężkie chwile dla wielu Amerykanów i amerykańskiego biznesu. Trudna sytuacja jednak tego wymaga, a jeśli nie uda się opanować inflacji, skutki mogą być o wiele gorsze.


– Nasze działania mogą zaboleć, ale porażka, jeśli chodzi o zapewnienie stabilności cen, oznaczałaby jeszcze większy ból – stwierdził szef Fedu Jerome Powell.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Duda powinien zrobić jak Reagan? "Przykład szedłby z góry, gdyby liderzy cieszyli się dobrą reputacją"

Te słowa ostudziły zapał tych wszystkich, którzy liczyli, że amerykański bank centralny zawróci z drogi, którą obrał i przestanie podwyższać stopy procentowe.

Nastroje na rynkach poważnie schłodziły też wtorkowe dane o inflacji w USA. Kontrakty terminowe na amerykańskie indeksy giełdowe odnotowały z minuty na minutę spadki nawet o ponad 2,5 proc. (Nasdaq 100).


"Dane te spowodowały pełną wycenę 75 punktów bazowych podwyżki w najbliższą środę i mogą spowodować, że Fed nie spowolni podwyżek po najbliższej decyzji. Co więcej, rynek nie widzi obecnie szans na obniżki stóp procentowych w przyszłym roku" – skomentowali na gorąco analitycy domu maklerskiego XTB.

Nowojorska giełda rozpoczyna dzień o godz. 15.30 czasu polskiego. Nerwowymi tąpnięciami głównych indeksów po godz. 14.30 zareagowały jednak rynki na całym świecie. Ponad 1 proc. stracił też w zaledwie parę minut po publikacji tych danych polski WIG20.

Fed podwyższa stopy, by stłumić inflacje, rynki finansowe przeżywają trudny okres

Cykl podwyżek stóp w 2022 r. okazał się trudnym okresem dla aktywów. Główne indeksy amerykańskich giełd, a także w ogóle rynki praktycznie na całym świecie od końca 2021 r. notują drastyczne spadki. Na rynku obligacji po raz pierwszy od 40 lat mamy rynek niedźwiedzia, a kursy kryptowalut traciły w pierwszej połowie 2022 r od 50 do 90 proc. swojej wartości.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(15)
nerwowy
3 miesiące temu
cena na niektórych stacjach w NYC $3.79. Cena szybko rosła, ale i szybko spada. Nie tak jak w Polsce, tam tylko szybko rośnie. Rzadko kiedy spada. No i to są USA. Tu zawsze benzyna była tania.
Rav
3 miesiące temu
Jeżeli cena benzyny za galon w tle na zdjęciu jest aktualna, to wychodzi po 1,05USD za litr. Po dzisiejszym kursie to 4,83zł. Można? Można!
dsdv
3 miesiące temu
A u nas? Elity polityczne i bankierzy robią wszystko żebyśmy znowu byli milionerami. Inflacja ponad 16%, lokaty na 5%. Okradają Polaków. Robią to żeby ten dług zaciągnięty na rozdawnictwo było łatwiej spłacić, a zwykłe oszczędzające szaraczki na tym tracą przez inflację i niskooprocentowane lokaty. RPP i prezes NBP robi wszystko by euro, frank i dolar były drogie a złotówka słaba. Gadanie przez rządzących o tym, że na rynek mogą wrzucić każdą ilość gotówki. Lepiej nie można było zrujnować złotego. Rozdawanie pieniędzy, zadłużanie państwa, podnoszenie podatków, majstrowanie przy OFE, ciągła niepewność co nowego rząd wymyśli prowadzą do osłabienia złotówki. By uniknąć problemów finansowych, potrafić wykryć pułapki zastawiane przez instytucje finansowe potrzebna jest finansowa wiedza. Przynajmniej na podstawowym poziomie. Dlaczego w szkole się tego nie uczy? Przeczytajcie sobie ksiazke pt. Emerytura nie jest Ci potzerbna . Opisano w niej jak dojść o wolności finansowej pomimo nie najwyższych zarobków.
Barbara
3 miesiące temu
Dalej wierzcie w wojenke i 'Wspólnotę' krajów UE....Hiszpania sprowadziła w sierpniu 2022 r. ponad dwukrotnie więcej gazu ziemnego z Rosji niż w analogicznym miesiącu rok temu - wynika z danych spółki Enagas, operatora hiszpańskich gazociągów, o których pisze dziennik "El Periodico". Hiszpania stała się tym samym największym importerem rosyjskiego LNG na świecie.
Stefan
3 miesiące temu
Hiszpania sprowadziła w sierpniu 2022 r. ponad dwukrotnie więcej gazu ziemnego z Rosji niż w analogicznym miesiącu rok temu - wynika z danych spółki Enagas, operatora hiszpańskich gazociągów, o których pisze dziennik "El Periodico". Hiszpania stała się tym samym największym importerem rosyjskiego LNG na świecie.