Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

Inflacja w listopadzie przyspieszyła. Ceny żywności nie odpuszczają

184
Podziel się

Po dwóch miesiącach spadków inflacja znowu wzrosła. W listopadzie ceny były średnio o 2,6 proc. wyższe niż rok wcześniej - wynika z najnowszych wyliczeń GUS. Najmocniej we znaki dają się podwyżki cen żywności, choć największy skok zaliczyły opłaty za wywóz śmieci.

Ceny na półkach sklepowych są coraz wyższe.
Ceny na półkach sklepowych są coraz wyższe. (PAP, KEYSTONE/Christian Beutler)
bDKbREMl

Ceny dóbr i usług konsumpcyjnych wzrosły przeciętnie o 2,6 proc. w porównaniu z listopadem 2018. To nieco wyższe tempo podwyżek niż raportowane przez GUS przed miesiącem.

Dane nie zaskakują. Urzędnicy już przy wstępnych wyliczeniach publikowanych dwa tygodnie temu wskazywali na wynik na poziomie 2,6 proc. Teraz jednak dokładniej wiemy co i o ile podrożało.

bDKbREMn

W zależności od rodzaju towaru podwyżki bywają nieco niższe, ale też tak jak w przypadku żywności - znacznie większe niż 2,6 proc. Nawet kilkukrotnie. Ogółem żywność i napoje bezalkoholowe w listopadzie były o 6,5 proc. droższe niż rok wcześniej.

Ponad 6-procentowe podwyżki cen żywności to oczywiście tylko średnia. Są takie produkty jak wieprzowina, która drożeje prawie trzy razy szybciej (o 16,1 proc.). Niemal tyle samo w rok skoczyły ceny warzyw (16 proc.) i owoców (15 proc.).

Zobacz także: Koszyk Kaczyńskiego. Taniej niż w 2010? "Efekt wysokiej bazy, inflacja jest odczuwalna"
bDKbREMt

To jeszcze nic w porównaniu do cukru. Obecnie trzeba na niego wydać o jedną czwartą więcej pieniędzy niż rok temu. Tylko opłaty za wywóz śmieci wzrosły bardziej - o ponad 31 proc.

Mocniej niż średnia w górę idzie mąka, a więc i pieczywo (ponad 6 proc. więcej niż rok wcześniej). Wędliny są droższe o 9,5 proc., a ryby o prawie 5 proc.

Oczywiście nie wszystko drożeje. Są towary i usługi, które potaniały. Prawie 10 proc. tańsze jest masło. Z kolei za jaja trzeba dać o 4,6 proc. mniej.

bDKbREMu

Niższe są też m.in. ceny paliw o 5,4 proc. oraz energii elektrycznej o 5,8 proc. Spadły ceny ubrań - średnio o 2,1 proc., a obuwia o 1,8 proc.

Inflacja na poziomie 2,6 proc. jest zgodna z celem jaki stawia sobie NBP. Według bankierów przy takim poziomie gospodarka w długim terminie rozwija się najlepiej. W takiej sytuacji można liczyć na to, że stopy procentowe nie zmienią się jeszcze przez dłuższy czas i oprocentowanie kredytów nie wzrośnie.

Jeśli jednak inflacja w kolejnych miesiącach dalej będzie przyspieszać, a o tym mówi wiele prognoz ekonomistów, trzeba się będzie liczyć z możliwością podwyżek stóp procentowych. Konsekwencją byłby też wzrost rat kredytów.

bDKbREMv

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDKbREMO
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(184)
mat
rok temu
Drodzy rodacy. Wam nie jest potrzebna żywność. PIS nakarmi Was nowymi miestrawnymi ustawami.
edek
rok temu
Gratuluje wyborcom PiSu, polskim mpatriotom
ola
rok temu
koniec jest bliski mudlcie sie
bDKbREMP
kiel
rok temu
Żywność zdrożała o 6%. Przeciętny emeryt prawie niczego poza żywnością nie kupuje.
miki
rok temu
to początek końca narodowego socjalizmu i pis
...
Następna strona