Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MŁU
|
aktualizacja

Inflacja w Polsce. Potwierdziły się przypuszczenia

398
Podziel się:

Inflacja w Polsce w czerwcu 2023 r. wyniosła 11,5 proc. To dokładnie tyle samo, ile podano w ramach wstępnego szacunku pod koniec czerwca.

Inflacja w Polsce. Potwierdziły się przypuszczenia
Inflacyjne odczyty spadają od lutego. W drugiej połowie roku te spadki mają być jednak już mniejsze (Licencjodawca, Piotr Hukalo)

Wzrost cen usług wyniósł 11,7 proc., towarów – 11,4 proc.

Inflacja w czerwcu 2023 r. Ceny żywności wzrosły o 17,8 proc.

W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług utrzymały się na tym samym poziomie. Ceny towarów spadły o 0,2 proc., a ceny usług wzrosły – o 0,6 proc.

Ceny żywności idą w górę w tempie o 17,8 proc. rok do roku, sekcja użytkowanie mieszkania i nośniki energii – 14,6 proc., wyposażenie mieszkania i prowadzenie gospodarstwa domowego – 11 proc.

Wśród cenowych rekordzistów w czerwcu znalazły się cukier (wzrost o 58,8 proc. rok do roku) i energia cieplna (40,2 proc.).

GUS podał też odczyt inflacji w II kwartale i w pierwszym półroczu 2023 r. Wzrost cen w II kwartale w stosunku do I kwartału wyniósł 1,9 proc., a w pierwszym półroczu 2023 r. odnotowano inflację na poziomie 15 proc. rok do roku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Kaczyński: idziemy dobrą drogą. Prof. Orłowski: prezes PiS zakupów sam nie robi i nie zna cen

Inflacja w Polsce. W drugiej połowie roku spadki będą wolniejsze

Jak prognozują ekonomiści, w kolejnych miesiącach te spadki będą wolniejsze.

"Dane o strukturze wzrostu cen sugerują spadek inflacji bazowej do ok. 11,1 proc. r/r. RPP gotowa do obniżek stóp NBP jesienią, chociaż powrót inflacji do celu 2,5 proc. pozostaje odległą perspektywą. Tempo dezinflacji zwolni w drugiej połowie 2023 r." – zauważyli ekonomiści z ING.
Przewidujemy, że spadek poniżej 10 proc. nastąpi w październiku, a dodatkowo może być chwilowy. Koniec zamrożenia cen energii i wzrost stawki VAT na żywność podniosą inflację w I kw. 2024 r. – zauważył Polski Instytut Ekonomiczny.

Jak zauważył z okazji publikacji wstępnego szacunku inflacji za czerwiec PIE, optymistycznym akcentem jest spadek inflacji bazowej (z wyłączeniem cen energii i żywności).

Lipcowa projekcja NBP: w 2023 r. inflacja dwucyfrowa. Do celu daleko

Według najnowszej, lipcowej prognozy NBP, powinniśmy spodziewać się inflacji na poziomie 11,9 proc. za 2023 r. i 5,2 proc. za 2024 r. Okolice celu inflacyjnego, który NBP wyznaczył sobie na poziomie 2,5 proc., mamy według tej prognozy szansę osiągnąć dopiero pod koniec 2025 r. (w optymistycznym scenariuszu).

Projekcja zakłada jednak utrzymanie stóp procentowych w tym okresie na niezmienionym poziomie. Tymczasem sam prezes NBP Adam Glapiński na ostatniej konferencji po posiedzeniu RPP zapowiedział, że jeśli będziemy mieć jednocyfrowy odczyt inflacji we wrześniu, to już wtedy RPP obniży stopy procentowe. Ewentualne obniżki podwyższą ścieżkę inflacji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(398)
Bogdan.
12 miesięcy temu
Lubię ludzi chwalących władzę na forum. Cudownie jak ktoś pisze o dobrej władzy i gnębi opozycję za to czego ... nie zrobiła w ostatnich latach, żeby nie było inflacji... świetna logika - zwłaszcza przy nalatywaniu na Tuska i zarzucanie innym internautom, ze są z grupy Targowicy - takie sobie słabe i żenujące bazgrołki
Adam N 1973
rok temu
Targowica powołała specjalną dyżurną grupę osób, lub kilka grup, których zadaniem jest fałszowanie opinii w artykułach związanych z Tuskiem. Nabijają masowo łapki sprzeciwu pod komentarzami prawdy o Tusku. Z kolei pod komentarzami wspierającymi Tuska oczywiście nabijają punkty aprobaty. Celem tych grup jest zamazanie prawdy że Tusk jest powszechnie znienawidzony w społeczeństwie i stworzenie fałszywego wrażenia, że Tusk cieszy się sympatią wśród komentujących. Jeśli czytacie komentarze, z łatwością to stwierdzicie. Pamiętajcie by informować o tym znajomych
Hurgh
rok temu
No cóż pisland goni Turcję
Emeryt 74 /21...
rok temu
Inflacja i stała zwyżka cen to robota Kaczyńskiego i Pinokia ,żeby osiągali maksymalne dochody z VAT . Czym drożej t więcej kasy dla milionerów PiS i ziobrzystow
ppttrrry
rok temu
Kupiłem 60 kg cukru po 3 zł ponad rok temu, teraz zrobiłem soki i dżemy zostało mi 40 kg. Więc mi to lata. Niemiecki właściciel cukrowni nie zarobi i dobrze cwaniakowi.
...
Następna strona