Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Mateusz Lubiński
|
aktualizacja

Pierwsza taka sytuacja od dawna. Są najnowsze dane o inflacji

915
Podziel się:

Inflacja w lipcu 2023 r. wyniosła 10,8 proc. – podał GUS. Miesiąc do miesiąca ceny spadły o 0,2 proc. To pierwsza taka sytuacja od stycznia 2022 r. Taki odczyt oznacza też, że pierwszy raz od końca 2019 r. ceny nie rosły trzy miesiące z kolei.

Pierwsza taka sytuacja od dawna. Są najnowsze dane o inflacji
Piąty miesiąc z rzędu notujemy spadki inflacyjnego odczytu (East News, MAREK.BAZAK)

Jak podał GUS (szybki szacunek) w okresie lipiec 2022 r. - lipiec 2023 r. żywność zdrożała o 15,6 proc., a nośniki energii o 16,7 proc. Paliwa do prywatnych środków transportu staniały aż o 15,5 proc.

W czerwcu 2023 r. inflacja wyniosła 11,5 proc. Inflacyjny odczyt idzie zdecydowanie w dół od lutego, gdy GUS odnotował rekordowe w XXI wieku 18,4 proc.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Obniżka stóp procentowych i cen paliw na stacjach. "Są zawyżone. Powinny być o 30-40 proc. niższe"
Ceny nie wzrosły w porównaniu z poprzednim miesiącem trzeci raz z kolei. Poprzedni raz taka sytuacja miała miejsce w III kw. 2019 r. – zauważył na Twitterze Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl.

W jego ocenie po dzisiejszym odczycie rośnie prawdopodobieństwo, że jednocyfrowy odczyt inflacji będziemy mieć już w sierpniu.

Jak wyliczają z kolei analitycy mBanku, inflacja bazowa (z wyłączeniem cen energii i żywności) spadła z 11,1 proc. r/r w okolice 10,7 proc. r/r.

Inflacja w Polsce będzie dalej spadać, jednak wolniej

Jak ostrzegają eksperci, o pierwsze spadki tempa wzrostu cen było stosunkowo łatwo, o kolejne ma być już znacznie ciężej. Jednak zgodnie z prognozami do końca roku odczyty mogą zejść nawet do ok. 7,5 proc. Taki scenariusz przewidują ekonomiści z Pekao. Podobnego zdania są ekonomiści Banku Ochrony Środowiska.

Choć w II połowie 2023 r. wskaźnik inflacji nadal będzie obniżał się, to tempo tego spadku będzie już wyraźnie wolniejsze wobec okresu marzec - czerwiec. (...). Prognozujemy, że wrześniowa inflacja CPI obniży się do jednocyfrowego poziomu i na koniec roku ukształtuje się w okolicach 8,5 proc. r/r – stwierdzają.

W obozie optymistów jest większa część członków Rady Polityki Pieniężnej, która na ostatnich posiedzeniach głosuje tak jak prezes NBP Adam Glapiński, odrzucając wszystkie wnioski o podwyżki stóp.

RPP prawdopodobnie obniży stopy procentowe już we wrześniu

Jak zapowiedział sam prezes Glapiński na konferencji po lipcowym posiedzeniu RPP, "jeśli inflacja we wrześniu będzie jednocyfrowa, a prognozy będą podawać spadki inflacji w następnych kwartałach, to obniżka stóp we wrześniu jest możliwa".

Prognozy przewidują z kolei, że kolejne obniżka będzie w listopadzie (obie o 25 punktów bazowych). Następnych mamy się spodziewać już na początku 2024 r.

Pesymiści alarmują z kolei, że obniżanie stóp procentowych jest zdecydowanie przedwczesne i może być bardzo szkodliwe. Jak wskazują członkowie RPP opowiadający się na ostatnich posiedzeniach za podwyżkami, same prognozy polskiego banku centralnego mówią o tym, że przy złożeniu braku obniżek do celu inflacyjnego NBP (2,5 proc. +/- 1 pkt proc.) dojdziemy dopiero pod koniec 2025 r.

– Zatrzymajmy ten bełkot o jednocyfrowości, fałszywa magia liczb okrągłych. Przecież mandat NBP to 2,5 proc., nie cztery razy tyle – stwierdziła w rozmowie z money.pl Joanna Tyrowicz.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(915)
Ewa
10 miesięcy temu
Portal FK od wiedzy i praktyki zawiera liczne opinie od poprzednich użytkowników i ekspertów branży, co ułatwia podejmowanie świadomych decyzji. Polecam kazdemu zainteresowanemu ta tematyką
Karola
11 miesięcy temu
Polecam też artykuły w tym temacie od wydawnictwa wiedza i praktyka. Wszystkie publikacje są dokładnie sprawdzane pod kątem merytorycznym, co sprawia, że można im zaufać jako wiarygodnemu źródłu wiedzy.
adam
11 miesięcy temu
"Taki odczyt oznacza też, że pierwszy raz od końca 2019 r. ceny nie rosły trzy miesiące z kolei." To dlaczego inflacja wynosi 10.8% a nie 0% skoro ponoć ceny nie wzrosły? Autorze artykułu, ogarnij się i pomyśl nim coś napiszesz.
Solter
12 miesięcy temu
Inflacja spada, już nie trzeba się jej bać, jest w odwrocie...
poseł
12 miesięcy temu
Ceny spadły.... w bufecie na Wiejskiej!
...
Następna strona