Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Mateusz Lubiński
|
aktualizacja

Są najnowsze dane o inflacji w Polsce. Mamy rekord

527
Podziel się:

Inflacja w Polsce w październiku 2022 r. wyniosła 17,9 proc. – podał GUS. To najwyższa inflacja od grudnia 1996 r. W stosunku do także rekordowego września ceny towarów i usług wzrosły o 1,8 proc.

Są najnowsze dane o inflacji w Polsce. Mamy rekord
Ceny żywności wzrosły aż o 22 proc. rok do roku (Adobe Stock, Bartlomiej Magierowski)

Ostateczny odczyt inflacji w październiku jest zgodny z wcześniejszym szybkim szacunkiem.

Inflacja w Polsce – październik 2022 r. – dane GUS

Jak podał GUS, ceny towarów w październiku 2022 r. wzrosły o 19,5 proc. rok do roku, usług – o 13,0 proc. Miesiąc do miesiąca ceny towarów rosły o 2,1 proc., a usług – o 0,7 proc.

Liderami cenowych wzrostów pozostają żywność i napoje (22 proc. r/r), opłaty za użytkowanie mieszkania (28,7 proc.) i transport (17,3 proc.). Mocno w górę idą także ceny w restauracjach i hotelach. W październiku w tym obszarze GUS odnotował wzrost aż o 18,5 proc. r/r.

Jak zauważają eksperci z mBanku, inflacja bazowa (z wyłączeniem cen żywności i energii) przyspieszyła do 11-11,1 proc., ale "rozpędzenie powoli opada".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Inflacja poza kontrolą. "Drożyzna rozlała się na całą gospodarkę"

Jak szacuje NBP, inflacja konsumencka (CPI) rok do roku w Polsce w najprawdopodobniejszym scenariuszu wyniesie 14,5 proc. w 2022 r., w 2023 r. spadnie do 13,1 proc., a dopiero w 2024 r. osiągnie poziomy jednocyfrowe i wyniesie - 5,9 proc. Jednocześnie NBP prognozuje, że w 2023 r. PKB w Polsce wzrośnie o zaledwie 0,7 proc.

Wzrost cen żywności będzie największy w IV kwartale 2022 r., w kolejnych kwartałach będzie malał, a powrót do jednocyfrowego poziomu spodziewany jest dopiero w ostatnim kwartale 2023 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(527)
marek
rok temu
Skoro jest tak źle a wszystkie najważniejsze waluty lecą na pysk inflacja rośnie to a złoty się umacnia .Gdzie tu logika .
Olga
rok temu
Ja wiem ze podstawowe artykuły spożywcze takie jak pieczywo, nabiał , jaka , wędliny kurczaki i wiele innych podrożały w ciągu pól roku o 100 %. Najgorsze ze zapowiada Rząd ze vat na żywnosc i paliwo wróci do poprzednich stawek. Myślę więc ze gdy to się stanie to znowu ceny znowu wzrosną o dalsze 50%. a na tym nie koniec bo i prąd , gaz oraz paliwo zaplamimy dużo więcej niż planowali to kilka miesięcy temu. Żadne podwyżki wynagrodzenie się zrekompensuje naszych kosztów życia.
Justyna O_a
rok temu
Trzeba oszczędnie podchodzić do kwestii związanych z finansami. Jestem w gronie tych szczęściarzy, którzy mają przywilej stabilnej i dobrze płatnej pracy. Po ukończeniu Studium Pracowników Medycznych i Społecznych rozpoczęłam pracę w zawodzie jako technik elektroradiolog. Cieszę się z wyboru ścieżki zawodowej.
Do prezesa
rok temu
Najwyższy czas podpowiedzieć temu panu który ma narzędzia do tego żeby inflacja była mniejsza.Grudzień jest miesiącem gdzie święta mają ogromny wpływ na ceny bo Polak jak nawet nie będzie miał to i tak kupi prezenty zastawi stół dużo wyda też nal nowy rok i musi mechanizmem stóp procentowych zmniejszyć popyt tym samym ceny na nowy rok.
KPO
rok temu
Mnie inflacja nie interesuje nie kupuje
...
Następna strona