Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MZUG
|

Intel na pieniądze poczeka. Rząd chce renegocjować umowę

44
Podziel się:

Amerykański gigant, Intel, chce zbudować w Miękini pod Wrocławiem Zakład Integracji i Testowania Półprzewodników. Tymczasem rząd Mateusza Morawieckiego nie dopełnił wszystkich formalności, a obecny rząd planuje renegocjować umowę z Intelem — podaje "Dziennik Gazeta Prawna".

Intel na pieniądze poczeka. Rząd chce renegocjować umowę
Rząd Donalda Tuska chce renegocjować umowę z Intelem (GETTY, Pier Marco Tacca)

W czerwcu 2023 roku Intel zapowiedział, że planuje zbudować w Miękini pod Wrocławiem Zakład Integracji i Testowania Półprzewodników. Szefem inwestycji w Polsce został Greg Anderson, który pracuje w firmie od ponad 20 lat. Tymczasem okazuje się, że poprzedni rząd nie zdążył dopełnić wszystkich formalności.

Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna", rząd, póki co nie przesłał wniosku o zgodę na przekazanie Intelowi ok. 6 mld zł pomocy publicznej. Ponadto okazuje się, że rząd Donalda Tuska ma zamiar renegocjować warunki umowy, ponieważ chce, aby amerykański gigant przeznaczył więcej środków na polską naukę.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wysyp takich ogłoszeń w skrzynkach. Ostrzega: są niebezpieczni

Inwestycja Intela w Polsce

Intel swoją inwestycję we Wrocławiu, mającą kosztować 4,6 mld dol. - a więc 18,4 mld zł - ogłosił w czerwcu 2023 r. – Polska jest już miejscem działalności firmy Intel, a położenie geograficzne kraju pozwoli na efektywną współpracę z zakładami produkcyjnymi firmy w Niemczech i Irlandii – mówił podczas czerwcowej konferencji we Wrocławiu Pat Gelsinger, dyrektor generalny Intela.

W podobnych słowach wypowiadał się w grudniu Greg Anderson. Anderson przekazał w rozmowie z money.pl, inwestycja we Wrocławiu jest jednym z kluczowych elementów budowy w Europie kompletnego łańcucha produkcji półprzewodników. Wówczas zapytaliśmy go m.in. o to, czy zmiana rządu naszego kraju wpływa w jakikolwiek sposób na przebieg bądź wsparcie dla tej inwestycji.

Sytuacja w Polsce szybko ewoluuje i jest to zupełny przypadek, że akurat w tym tygodniu jestem w Warszawie. Jednak strategia, którą ma Intel - by stworzyć pierwszy taki kompletny łańcuch wartości w Europie - pozostaje niezmieniona. Projekt we Wrocławiu jest jej kluczowym elementem. Bez niego, bez tej części produkcji, nie osiągniemy celu. Liczymy na to, że Polska będzie kontynuować politykę, która sprawiła, że kraj ten jest atrakcyjnym miejscem planowanej inwestycji - mówił w grudniu Anderson w rozmowie z money.pl.

- Oczywiście, będziemy kontaktować się z nowym rządem, ale ministrowie dopiero objęli stanowiska i zapewne mają wiele priorytetowych spraw. Na pewno jednak będziemy kontynuować współpracę z rządem Polski i jestem pewien, że będzie ona owocna - podkreślił Anderson.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(44)
f33
2 miesiące temu
"kamień na kamieniu nie pozostanie", ten cytat chyba był prawdziwy...
Pan ndd
2 miesiące temu
Czy wy powariowaliście z tymi inwestycjami jest tyle ważniejszych wydatków w Polsce, po co nam ten Intel? Przecież procesory można normalnie kupić w sklepie. A czy jak ktoś tak bardzo chce pracować w intelu to nie może pojechać do Niemiec? Bądźmy poważni i zapomnijmy o tych pompatycznych pisowskich inwestycjach. Brawo Donald Tusk - najlepszy polski premier!
takbedzie
3 miesiące temu
UE się nie zgodzi, bo Intel produkuje prądożerne x86(x64) zamiast ARMów albo RISC-V.
Bezmyślny
3 miesiące temu
Dwie pieczenie na jednym ogniu inwestycja Intela i laptop dla czwartoklasisty niepotrzebny, wystarczy inwestycja Intela w najdojrzalszej demokracji czy z stamtąd też można rządzić???
JaPolak
3 miesiące temu
Już tüssk negocjował gaś z lupkow, tarcze antyrakietową- tüssk jest niemcem- nie podoba mu się to,że w Polsce a nie w Niemczech ma być ta inwestycja!
...
Następna strona