Notowania

Inteligentne kontenery nauczą segregacji śmieci. W Ciechanowie wkrótce będą je testować

Polacy wciąż zbyt rzadko segregują śmieci. Problemem jest też podrzucanie śmieci, w tym wielkogabarytowych. Inteligentne pojemniki wyposażone w chipy mają ten problem rozwiązać. Wkrótce przetestują je mieszkańcy Ciechanowa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Polacy produkują coraz więcej śmieci - statystycznie prawie 300 kg odpadów komunalnych (Fot: TOMASZ RYTYCH/REPORTER)

Są miasta, które już dobrze poradziły sobie z nieprawidłowo segregowanymi czy wręcz podrzucanymi śmieciami. W Nakle do prawidłowego obchodzenia się ze śmieciami zachęcają inteligentne pojemniki.

Od 2013 r. mieszkańcy Nakła nad Notecią mają wybór: wyrzucają śmieci zmieszane do altany, co miesięcznie kosztuje ich 33 zł albo idą z odpadami suchymi do punktu segregacji (tzw. minipszoku), który znajduje się na każdym osiedlu. Wówczas miesięczna opłata wynosi 16,5 zł od osoby – informuje "Rzeczpospolita".

Jak działa system? Mieszkańcy dostają kartę z zakodowanym adresem lokalu. Po przyjściu do punktu ważą śmieci. Następnie pracownicy punktu segregują je w godzinach 10-18. Jeśli mieszkańcy przyjdą w innych godzinach, segregują samodzielnie. Jeśli ktoś długo nie pojawia się w punkcie, dostaje informację, że jeśli nie przyjdzie, zostanie naliczona opłata w pełnej wysokości, czyli 33 zł.

Obejrzyj: Wywóz śmieci może jeszcze zdrożeć. Nawet powyżej 40 zł za osobę

System z Nakła podoba się Związkowi Miast Polskich, bo dyscyplinuje. Podobny właśnie wdrażany jest w Ciechanowie. Na osiedlach staną inteligentne pojemniki. Mieszkańcy otrzymają naklejki z kodami, które będą otwierały pojemniki, a wewnątrz posegregowane odpady będą ważone.

Segregacja śmieci na 5 frakcji wstrzymana. Rząd boi się podwyżek cen za wywóz

Nakło i Ciechanów są w zdecydowanej mniejszości, gdy chodzi o sposoby na radzenie sobie z brakiem segregacji. Prawdopodobnie kwestią czasu jest, kiedy w ich ślady pójdą kolejne.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: śmieci, ciechanów, nakło nad notecią, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
10-05-2019

Polak" Jeśli ktoś długo nie pojawia się w punkcie, dostaje informację, że jeśli nie przyjdzie, zostanie naliczona opłata w pełnej wysokości, czyli 33 … Czytaj całość

10-05-2019

DzikCiekawie kiedy wprowadzą pomiar kupy we własnym kiblu

10-05-2019

LolekŚwietny pomysł miejsce KOD jest tam właśnie!

Rozwiń komentarze (135)