Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Iran przejmuje kontrolę nad elektrownią atomową w Buszerze

0
Podziel się

Irańczycy przejmą w poniedziałek kontrolę nad elektrownią jądrową w
Buszerze zbudowaną przez Rosję na południu kraju - poinformował w niedzielę szef irańskiego
programu atomowego Ali Akbar Salehi.

bEqNZedN

Irańczycy przejmą w poniedziałek kontrolę nad elektrownią jądrową w Buszerze zbudowaną przez Rosję na południu kraju - poinformował w niedzielę szef irańskiego programu atomowego Ali Akbar Salehi.

"Jutro siłownia atomowa Boszer o mocy 1000 megawatów zostanie przekazana Iranowi, ale pozostanie jeszcze przez dwa lata chroniona rosyjską gwarancją i pewna liczba rosyjskich specjalistów pozostanie na miejscu w charakterze konsultantów technicznych" - powiedział Salehi, cytowany przez irańską agencję Irna.

Uruchomiona po licznych opóźnieniach jesienią 2011 r., elektrownia w Buszerze ma osiągnąć pełną moc jeszcze w roku bieżącym. Rosjanie zobowiązali się dostarczać elektrowni przez 10 lat paliwa atomowego i odbierać zużyte paliwo.

bEqNZedP

Salehi, zapytany o plany zbudowania przez Rosjan w Buszerze drugiej podobnej elektrowni jądrowej, powiedział, że "rozmowy w tej sprawie są znacznie zaawansowane", a "prace wkrótce się rozpoczną".

Iran chce produkować docelowo 20 000 megawatów energii nuklearnej, do czego potrzebuje dwudziestu elektrowni wyposażonych w reaktory o mocy 1000 megawatów.(PAP)

ik/ kar/

14626895

bEqNZeeq
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)