Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Jak bezpiecznie wykorzystać bon turystyczny? Gdzie na wakacje 2020?

2
Podziel się:

Plany wakacyjne wielu Polaków uległy zmianie z racji pandemii koronawirusa, ale także z powodu niepewnej sytuacji panującej w branży turystycznej. W związku z tym część osób w ogóle zrezygnowała z wakacji, a część zamieniła wyjazdy zagraniczne na krajowe. Bon turystyczny ma na celu zachęcić Polaków do urlopu w kraju. Jak go bezpiecznie wykorzystać? Na co zwrócić uwagę podczas wyboru wakacyjnego wyjazdu, skoro według danych ERIF BIG S.A. wzrosła liczba zadłużonych tour operatorów. Na koniec lipca 2020 roku w bazie ERIF BIG znajdowały się informacje o zadłużeniu 384 biur podróży, podczas gdy w analogicznym okresie 2019 roku było ich 250.

Jak bezpiecznie wykorzystać bon turystyczny?
Jak bezpiecznie wykorzystać bon turystyczny? (materiały partnera)
Artykuł sponsorowany

Gdzie na wakacje 2020 – Polacy wybierają urlop w kraju!

Na pytanie, gdzie na wakacje 2020 planują wyjechać Polacy, najczęściej według sondaży wskazywali wyjazdy w kraju. To spora zmiana w porównaniu do lat ubiegłych, kiedy to spory odsetek decydował się na zagraniczne wyjazdy, najczęściej do Grecji, Hiszpanii, Egiptu, Włoch.

Ryzyko zagrożenia koronawirusem i niepewność związana z dalekimi podróżami, a także zachęta, jaką jest wprowadzony bon turystyczny, sprawiły, że ponad 92,9% Polaków deklaruje spędzenie urlopu w kraju. Z tego aż 65,9% wyjedzie z rodziną i dziećmi, a to właśnie grupa docelowa, dla której wprowadzono bon turystyczny. Jeśli chodzi o budżet, to 61,3% ankietowanych deklaruje taki sam w tym roku jak w zeszłym, ale 25,5% respondentów wyda mniej. Niezależnie od deklarowanych wydatków na wakacje, prawie połowa urlopowiczów, bo 44,4% twierdzi, że nadwyrężą one domowy budżet. To dane z badania Profitroom na próbie 10 tys. gości hotelowych z Polski. Tendencję do zamiany urlopu zagranicznego na polski widać też w badaniu dla portalu o2.pl, według którego 12% ankietowanych podjęło decyzję o urlopie w kraju, a 28% respondentów w ogóle odwołało wyjazd zagraniczny. Ci, którzy zdecydowali się na urlop w kraju, stawiają na tańsze rozwiązania. Jak wynika z ankiety Think Forward Initiative – wolą kempingi, podróż własnym autem, co pozwala im wydać mniej na wakacje niż zazwyczaj. Taki zamiar deklaruje 48% badanych.

Gdzie na wakacje 2020 – urlop w Polsce czy za granicą

Wyjazd na wakacje w Polsce i wykorzystanie bonu to forma pomocy dla mocno dotkniętej przez kryzys turystyki, ale także sposób na podreperowanie domowego budżetu, który po wakacjach zwykle jest mocno nadszarpnięty. Nawet jeśli deklarowane wydatki wakacyjne są mniejsze w tym roku, to dodatkowy zastrzyk gotówki na pewno się przyda, zwłaszcza rodzinom z dziećmi.

Warto jednak trzymać rękę na pulsie. Każda osoba, bez względu na to, czy wybiera się na urlop w Polsce czy też poza granicami kraju dla własnego bezpieczeństwa powinna sprawdzić, czy biuro, z którym planuje swój wypoczynek, nie jest zadłużone. W okresie od stycznia do lipca 2020 roku łączna wartość wszystkich długów biur podróży dopisanych do bazy biura informacji gospodarczej ERIF wyniosła ponad 2 mln 470 tys. zł, co oznacza podwojenie zadłużenia tej branży w porównaniu do analogicznego okresu 2019 roku. Wtedy od stycznia do lipca 2019 roku łączna wartość długów tour operatorów wynosiła ponad 1 mln 400 tys. zł.

Bon turystyczny na wakacje 2020

Bon turystyczny ma na celu wsparcie polskich rodzin i krajowej turystyki. To elektroniczny bon o wartości 500 zł na każde dziecko do 18. roku życia, przy czym dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności dostają dwa razy więcej środków. Jak to działa w praktyce? Podstawowe zasady są następujące:

 • Bon jest ważny do końca marca 2022.
 • Można go wykorzystać jako zapłatę za pobyt w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym, na kolonii czy obozie pod warunkiem, że dany ośrodek, firma jest na specjalnej liście podmiotów turystycznych.
 • Miejsca, w których można wykorzystać bon, sprawdza się w katalogu bazy turystycznej na stronie: https://bonturystyczny.polska.travel/lista-podmiotow.
 • Bonem można płacić wielokrotnie aż do wyczerpania kwoty.
 • Bon może wykorzystać rodzina z co najmniej jednym dzieckiem oraz z dziećmi niepełnosprawnymi. Przysługuje niezależnie od dochodu.

Jak wykorzystać bon turystyczny?

 • Aby otrzymać bon, należy zarejestrować się na platformie PUE ZUS. Jest on przypisany do profilu osoby uprawnionej.
 • Bon należy aktywować na PUE ZUS przed planowanym wyjazdem i płatnością.
 • Płatność w hotelu czy pensjonacie odbywa się poprzez podanie kodu obsługi płatności, a następnie jednorazowego kodu potwierdzającego płatność bonem wysłanego SMS-em na numer telefonu podany podczas aktywacji bonu.
 • Aby uzyskać dodatkowy bon dla dziecka niepełnosprawnego, trzeba dodać oświadczenie o niepełnosprawności na konto PUE ZUS.

Instrukcje w formie video jest do obejrzenia tutaj:

Według danych rządowych z bonu na wakacje skorzysta prawie 2,4 mln rodzin, łącznie ponad 6 mln dzieci.

Turystyka 2020 – cięcia w dobie kryzysu

Branżą, która najmocniej i jako pierwsza ucierpiała podczas pandemii, jest turystyka. W Polsce odpowiada ona za 6% PKB i zatrudnionych jest w niej nawet 700 tys. osób. Wiosną, w czasie, gdy hotele i pensjonaty były zamknięte, zatrudnienie w tej branży spadło nawet o 70%, a pracownicy otrzymali wynagrodzenie niższe o ponad połowę. Zwalniano przede wszystkim osoby na umowach cywilnoprawnych i anulowano współpracę na podstawie kontraktów z właścicielami jednoosobowych działalności gospodarczych.

branża turystyczna po pandemii – zamknięty hotel

Obecnie sytuacja jest lepsza, bo od maja obiekty noclegowe są już otwarte, ale mają sporo strat do nadrobienia. Dlatego należy mieć na uwadze, że sektor turystyki podczas epidemii może oferować usługi niższej jakości, ale droższe lub wprowadzać opłaty za usługi do niedawna darmowe. Te działania mają na celu poprawę sytuacji finansowej hoteli po pandemii. Przykładowo wprowadzone są opłaty za parkingi przy hotelach. Właściciele takich obiektów ponoszą też obecnie większe koszty utrzymania związane z koniecznością przygotowania środków do dezynfekcji czy zwiększania liczebności obsługi na sali restauracyjnej tak, aby funkcjonować w zgodzie z reżimem sanitarnym. Wzrosły także koszty sprzątania obiektów.

W Polsce jest około 2700 hoteli i w kwietniu zamkniętych było 80% z nich. Wiele obiektów to inwestycje wybudowane w ostatnim dziesięcioleciu z kredytów. Obiekty, które są stosunkowe nowe i zostały sfinansowane z kredytów, stoją przed szczególnie trudnym wyzwaniem, by przetrwać ten kryzysowy rok. Nawet przy dużym obłożeniu gości w miesiącach letnich, turystyka 2020 w kraju i na świecie zanotuje ogromne spadki przychodów i zajmie jej co najmniej rok, jeśli nie dwa lub trzy, by wrócić do stanu sprzed pandemii.

Bankructwo hotelu podczas wakacji

Bardzo trudna sytuacja w sektorze turystycznym oznacza, że ryzyko bankructwa hotelu, biura podroży czy linii lotniczej jest obecnie jeszcze większe niż przed pandemią. Co zrobić, gdy dojdzie do bankructwa operatora wycieczki czy wypoczynku? Zależy, kiedy ma to miejsce. Jeśli jeszcze przed wyjazdem, to zwrot kosztów wyjazdu przysługuje wszystkim uczestnikom, jeśli zapłacili już całość kwoty lub co najmniej 10% zaliczki. Środki są wypłacane z zabezpieczeń finansowych biura podróży, a jeśli to nie wystarczy, to z Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego.

Więcej stresu i problemów jest w sytuacji bankructwa hotelu lub biura podróży podczas trwania wyjazdu. W takich okolicznościach należy niezwłocznie skontaktować się z rezydentem biura podroży, a ten powinien powiadomić Urząd Marszałkowski właściwy dla siedziby biura. Można spróbować skontaktować się osobiście z Urzędem. To właśnie ta instytucja organizuje powrót turystów z zagranicy w przypadku bankructwa operatora wyjazdu. Po szczęśliwym powrocie do kraju, turyści mogą ubiegać się o zwrot środków, ale trzeba liczyć się z tym, że taka procedura może potrwać nawet lata. Przykładowo procedura rozliczania roszczeń klientów biura Alfa Star, które ogłosiło upadłość w sierpniu 2015 roku, zakończyła się dopiero w maju 2017 roku.

Wakacje 2020 – jak spędzić je wygodnie i bezpiecznie

Wakacje 2020 – jak spędzić je wygodnie i bezpiecznie?

Aby uniknąć przykrych niespodzianek podczas wakacji, trzeba bardzo dobrze sprawdzić usługodawcę turystycznego przed wyjazdem. Jak to można zrobić? Jakie podjąć kroki, by zabezpieczyć się przed ewentualnymi kłopotami? Przede wszystkim:

 • należy zweryfikować biuro podroży w Centralnej Ewidencji i Wykazach w Turystyce, gdzie sprawdza się m.in. zabezpieczenie finansowe operatora i jego wysokość oraz gwaranta/ubezpieczyciela biura. Zgodnie z prawem każde biuro musi mieć polisę ubezpieczeniową lub gwarancję bankową.
 • należy upewnić się, że hotel, pensjonat został opłacony z góry przez biuro podróży. Wtedy w razie bankructwa takiego biura nie zostaniemy bez dachu nad głową. Zdarza się bowiem, że biura podroży opłacają tylko zaliczkę w hotelach i w takiej sytuacji w razie tarapatów finansowych biura, hotel po prostu wyrzuca turystów na bruk.
 • warto jest płacić kartą za usługi, bo umożliwia to uzyskanie zwrotu środków w procedurze obciążenia zwrotnego tzw. chargeback.
 • Usługodawców turystycznych można też sprawdzić w bazie biura informacji gospodarczej ERIF. Wystarczy się zalogować i pobrać raport, który zawiera informacje o sytuacji finansowej wybranego przedsiębiorcy. Wystarczy znać NIP takiego biura podróż, hotelu, pensjonatu czy innego organizatora wypoczynku. Sygnałem, że firma z branży transportowej ma problemy finansowe, będzie informacja negatywna o zadłużeniu takiego przedsiębiorstwa. Według danych ERIF BIG S.A. najczęstszym powodem zadłużenia biur podróży jest nieuregulowana opłata z tytułu umowy ubezpieczenia. Łączne zadłużenie tour operatorów z tego tytułu wynosi ponad 1,2 mln zł. Więcej informacji na https://erif.pl/.

Turystyka podczas pandemii wcale nie musi być ryzykowna. Można bezpiecznie wyjechać na spokojne wakacje w kraju, najlepiej do mniej obleganych miejsc, a przy okazji wspomóc polską turystykę i zrealizować bon turystyczny. Dzięki temu lokalni dostawcy usług turystycznych będą mieli szansę przetrwać kryzys, a domowy budżet nie ucierpi tak mocno.

Źródła:
• https://www.profitroom.com/pl/blog/ponad-90-polakow-planuje-wakacje-2020-w-kraju-ogolnopolskie-badanie/
• https://www.o2.pl/informacje/polacy-maja-gdzies-koronawirusa-pytam-6539715262249856a
• https://forsal.pl/lifestyle/turystyka/artykuly/7787294,wakacje-2020-pandemia-koronawirusa-plany-urlopowe-polakow.html
• https://www.gov.pl/web/rozwoj/bonturystyczny
• https://www.zus.pl/o-zus/aktualnosci/-/publisher/aktualnosc/1/polski-bon-turystyczny/2619185
• https://businessinsider.com.pl/firmy/zarzadzanie/koronawirus-turystyka-ostatnia-wyjdzie-z-kryzysu-o-ile-przetrwa/42egdd9
• https://www.mfind.pl/akademia/ubezpieczenia-podrozne/bankructwo-biura-podrozy/
• https://www.rp.pl/Komercyjne/305149930-Goscie-wracaja-ale-powoli-Niektore-hotele-juz-oglosily-upadlosc.html
• https://wyborcza.biz/pieniadzeekstra/1,134263,20395826,upadlosc-biura-podrozy-wakacje-odwolane-jak-odzyskac-pieniadze.html?disableRedirects=true
https://erif.pl/dla-prasy/coraz-wieksze-zadluzenie-branzy-turystycznej/

Artykuł sponsorowany

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(2)
Zosia
4 lata temu
My postanowiliśmy pojechać na wakacje do Ustki. Kocham polskie morze i uważam, że jest jednym z najpiękniejszych, a plaże dodatkowo też robią wrażenie. Zarezerwowałam hotel w Grand Lubicz i to była rewelacyjna decyzja, super tam spędziliśmy czas.
Honorata
4 lata temu
Syn chciał wykorzystać swój bon na kolonie, na które pojechał z butem. On sam zadecydował na co mają być przeznaczone, ja się nie wtrącałam. Wykorzystał już całą kwotę także nie trzeba się martwić, że coś by przepadło.