Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|

Jak trwoga, to do złota. Banki centralne biją rekordy. Nie kupiły tylu ton od 55 lat

42
Podziel się:

Kolejny raz w czasach kryzysu inwestorzy skłaniają się ku złotu. W wyniku gwałtownie rosnącej inflacji na świecie globalny popyt na ten kruszec wzrósł o 41 proc. kwartał do kwartału. Mennica Skarbowa przekazała ponadto, że banki centralne zgromadziły w tym roku 673 ton, co stanowi najwyższy wynik od 1967 r.

Jak trwoga, to do złota. Banki centralne biją rekordy. Nie kupiły tylu ton od 55 lat
Złote sztabki kolejny raz zyskują na popularności w wyniku światowych kryzysów (Getty Images, © 2019 Bloomberg Finance LP)

Światowa Rada Złota opublikowała nowe dane na temat popytu i cen tego kruszcu na rynkach światowych w trzecim kwartale roku. Wynika z nich, że globalny popyt na fizyczne złoto inwestycyjne w postaci monet bulionowych i sztabek wyniósł 351 ton. To wzrost o 36 proc. w porównaniu do 2021 r. i o 41 proc. do okresu kwiecień-czerwiec.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: 20 proc. inflacji już w grudniu. Ekonomista kreśli czarny scenariusz: w sylwestra może przyjść zła wiadomość

Rośnie popyt na złoto. Z czego to wnika?

Wzrost zainteresowania złotem inwestycyjnym na większości światowych rynków to m.in. efekt gwałtownego wzrostu globalnej inflacji - twierdzi Jarosław Żołędowski, prezes Mennicy Skarbowej. Jego zdaniem, w Europie popyt dodatkowo napędza wojna tuż za granicą UE oraz podwyższanie stóp procentowych w celu ograniczenia wzrostu cen usług i towarów.

Zwiększony popyt na fizyczne złoto inwestycyjne znajduje odzwierciedlenie w ankiecie konsumenckiej, jaką we wrześniu przeprowadziła Światowa Rada Złota. 82 proc. przebadanych amerykańskich inwestorów zgodziło się, że złoto zapewnia ochronę przed inflacją i wahaniami kursów walut, a 85 proc. ankietowanych wskazało, że jest to dobre zabezpieczenie na okresy niepewności politycznej i gospodarczej" - komentuje szef Mennicy Skarbowej w komunikacie.

Wysoki popyt utrzymuje się w Chinach - w porównaniu z drugim kwartałem roku się niemal podwoił i wyniósł 70 ton. W Indiach popyt wzrósł rok do roku o 6 proc., a w ostatnim kwartale osiągnął poziom 45 ton. Był o 14 proc. wyższy od średniej kwartalnej z ostatnich pięciu lat.

Popyt na złoto w Ameryce i Europie

W USA popyt wzrósł o 3 proc. rok do roku do poziomu 25 ton, a sprzedaż monet menniczych jest najwyższa od 1999 r. "Także Bliski Wschód wygenerował najwyższy poziom kwartalnych inwestycji od czterech lat - tu odnotowano wzrost o 64 proc. rok do roku i wynik na poziomie 26 ton. Popyt na bezpieczną, złotą przystań był szczególnie widoczny w Iranie oraz w Turcji" - informuje Mennica Skarbowa.

Europejskie zakupy złota inwestycyjnego wzrosły ogółem w porównaniu z trzecim kwartałem 2021 r. o 28 proc. i wyniosły 72 tony. Popyt w Niemczech (na największym rynku europejskim) wzrósł o 25 proc. rok do roku, osiągając rekordowy poziom 131 ton.

Jak sytuacja wygląda w Polsce? Światowa Organizacja Złota nie podaje dokładnej sprzedaży złota w naszym kraju. W statystykach znajdujemy się w grupie mniejszych rynków europejskich sklasyfikowanych jako "other Europe", czyli reszta Europy. A tam popyt na złote sztabki i monety wzrósł rok do roku aż o 86 proc. Kwartalny wynik na poziomie 9,8 ton jest najlepszym od blisko dekady.

Złotem w inflację

Mennica Skarbowa zwraca uwagę, że w minionym kwartale światowe banki centralne zakupiły rekordowe 400 ton złota, co przewyższyło oczekiwania obserwatorów i pozwala się spodziewać dalszych wzrostów. Łącznie w tym roku zgromadziły już 673 tony kruszcu, co stanowi najwyższy wynik od 1967 r.

"W ciągu minionego kwartału najwięcej złota zakupiły banki z Turcji, Uzbekistanu i Kataru, a największymi sprzedawcami surowica były kraje takie jak: Kazachstan (zmniejszył swoje zasoby o 2 tony) oraz Zjednoczone Emiraty Arabskie (uszczupliły skarbiec o 1 tonę złota)" - podaje Mennica Skarbowa.

Cena złota w dolarach spadła w trzecim kwartale o 8 proc. W polskiej walucie nastąpiły za to wyraźne wzrosty - twierdzi Mennica Skarbowa. "Ceny wahały się w przedziale 7863-8379 zł za uncję, podczas gdy w analogicznym okresie 2021 r. był to zakres 6689-7095 zł za uncję" - podano.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(42)
Samson
rok temu
Ceny metali spadają głównie przez to, że ludzie i fundusze zaczęli pozbywać się ETFów, a skupują fizyka. Papierowego złota jest ok.250x więcej niż złota fizycznego. Podobnie jest ze srebrem, ceny są bardzo okazyjne, a sztabki i monety coraz trudniej kupić. Jeśli dojdzie do rozdzielenia się wycen metali fizycznych i papierowych, ceny mogą gwałtownie wzrosnąć.
Rada
rok temu
To po BTC nakrecamy na zloto ? Zloto jest dobre w dlugim czasie A Jak myslisz na krotko to zapomnij
???
rok temu
Ludzie, wyobraźcie sobie kryzys żywnościowy polegający na tym, że do kilkuset tysięcznych miast przestaje docierać żywność. Supermarkety pustoszeją z produktów żywnościowych w ciągu kilku godzin. No i wy macie schowane kilka kilogramów złota. Powiedzcie mi co wam to da?
logiczny
rok temu
Pan 🇩🇪 KOlaboracji i 🌈 zdrady narodowej jak potrzebuje złota to wyrywa zęby ☝️🤷‍♂️Już dawno dawcy zębów zauważyli ,że to przecież kulturalny naród 😔
logiczny
rok temu
Dlatego rządząca bankami centralnymi nowojorska diaspora powoduje spadki ceny złota 🤷‍♂️😎 OT taka uczciwość...koszerna ☝️
...
Następna strona