Spółka Mennica Skarbowa obserwuje w ostatnich tygodniach wzmożone zainteresowanie swoimi produktami ze strony obywateli Niemiec. Szczególnie jest to widoczne w zachodniej Polsce, ale także w stolicy.
Niemcy wykupują w Polsce złoto
- Obywatelom Niemiec sprzyja na pewno niski kurs złotego, ale ważniejsze są inne przepisy dotyczące zgłaszania transakcji odpowiednim urzędom, w tym skarbowym. W Niemczech od kilku lat trzeba to robić przy transakcji powyżej 2 tys. euro (wcześniej było to 15, a potem krótko 10 tys. euro), w Polsce anonimowo można zakupić złoto do kwoty 15 tys. euro - wyjaśnia Jarosław Żołędowski, Prezes Mennicy Skarbowej.
Według niego najlepiej sprzedają się złote monety oraz średniej wielkości sztabki, które łatwo potem sprzedać na całym świecie, oczywiście również w Niemczech. Jak dodaje, globalnie firma nadal obserwuje wysoki popyt na produkty ze złota.
- W Polsce to na pewno efekt większej bazy klientów, bo w naszym kraju zdecydowanie wzrosła popularność złota w ciągu 2-3 ostatnich lat. W tym roku zapewne także pobijemy krajowy rekord z ubiegłego roku czyli sprzedaż na poziomie 14 ton złota. Z drugiej zaś strony wysoka inflacja i wojna na Ukrainie nadal są czynnikami, które wpływają na wysoki poziom popytu na ten kruszec - twierdzi.
Jak przewozić złoto?
Jak podaje Mennica, zgodnie z obowiązującymi przepisami w Unii Europejskiej jeśli kupujący pozostaje w strefie Schengen, można swobodnie przewozić złoto przez polską granicę bez dokonywania żadnych formalności. Nie ma także określonego maksimum, które można zakupić i przewieźć przez granicę.
Jeśli jednak złoto dewizowe jest przywożone spoza strefy Schengen lub zostanie wywiezione poza ten obszar, trzeba ten fakt wcześniej zgłosić odpowiednim organom, zazwyczaj organom celnym lub organom Straży Granicznej.
Trzeba też pamiętać, że organy te mogą zażądać okazania złota dewizowego - wywożonego z kraju, jak również przywożonego z zagranicy - na potwierdzenie złożonego oświadczenia. Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami złoto dewizowe to:
- złoto w stanie nieprzerobionym,
- złoto w postaci sztab i monet bitych po 1850 r.,
- złoto w postaci półfabrykatów (z wyjątkiem stosowanych w technice dentystycznej),
- przedmioty ze złota zazwyczaj niewytwarzane z tego kruszcu.