Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Weronika Grzywna
|
aktualizacja

Jak założyć własną firmę krok po kroku?

10
Podziel się:

Założenie własnej działalności wiąże się z koniecznością dopełnienia wielu formalności. Mimo tego, że sam proces założenia firmy jest prosty i stosunkowo szybki, przedsiębiorca powinien dokładnie zaznajomić się z kilkoma podstawowymi informacjami. Co należy wiedzieć przed założeniem firmy i jak ją założyć?

Jak założyć własną firmę krok po kroku?
Wyjaśniamy, jak założyć własną firmę (Adobe Stock, sirichai)

Od czego zacząć zakładanie własnej firmy?

Założenie własnej firmy warto rozpocząć od zorientowania się, czy rzeczywiście dotyczy nas obowiązek założenia firmy. Mianowicie niezarejestrowaną działalność mogą prowadzić podmioty, które:

 • są osobą fizyczną,
 • nie wykonują działalności w ramach spółki cywilnej, 
 • nie prowadzą działalności regulowanej,
 • nie wykonywały działalności gospodarczej w ciągu ostatnich 60 miesięcy. 

Dodatkowo, przychody z działalności w żadnym miesiącu nie mogą przekraczać 50 proc. minimalnego wynagrodzenia. Jeżeli nie spełniamy któregoś z powyżej wymienionych wymogów, wówczas musimy założyć firmę. 

Przed rozpoczęciem działalności warto przede wszystkim zapoznać się z kodami PKD. Każdy przedsiębiorca, który rejestruje firmę, musi bowiem przypisać swoją działalność do określonego kodu w Polskiej Klasyfikacji Działalności. W tym celu należy wybrać jeden główny kod powiązany z działalnością przynoszącą największe dochody oraz dowolną liczbę kodów dodatkowych. Ponadto niektóre kody są związane z koniecznością korzystania z kasy fiskalnej, rejestracją VAT, czy określonymi formami opodatkowania. 

Skoro mowa o formach opodatkowania, każdy przedsiębiorca musi również wybrać jedną z trzech dostępnych form: ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, skala podatkowa lub podatek liniowy. Na tym etapie warto zasięgnąć opinii biura rachunkowego, którego pracownicy pomogą w wyborze optymalnej formy opodatkowania. 

Oczywiście w zależności od charakteru prowadzonej działalności przedsiębiorca musi również zorientować się, czy nie potrzebuje licencji, koncesji, zezwolenia, czy wpisu do rejestru działalności regulowanej. Poza tym każda osoba zakładająca firmę powinna sprawdzić, czy nie musi płacić podatku VAT. Jeżeli Twoja sprzedaż nie przekracza 200 tys. zł rocznie lub sprzedajesz wyłącznie towary i usługi zwolnione z VAT, wtedy nie masz obowiązku rejestrowania się do VAT-u. 

Własna działalność gospodarcza - jakich formalności należy dopełnić?

Jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą? Możemy zrobić to przez internet, wypełniając formularz CEIDG-1. Wystarczy zalogować się do Konta Przedsiębiorcy na biznes.gov.pl, a następnie wypełnić znajdujący się na platformie formularz CEIDG-1. W formularzu natomiast podaje się informacje, takie jak m.in.:

 • dane osobowe,
 • nazwa firmy i data jej rozpoczęcia (nazwą firmy może być również imię i nazwisko),
 • rodzaj działalności (kod PKD),
 • forma opodatkowania,
 • dane do ubezpieczenia,
 • rachunek firmowy,
 • kto będzie prowadził dokumentację finansową (księgowość) firmy. 

Jeżeli chcesz zarejestrować firmę do VAT-u, musisz dodatkowo wypełnić formularz VAT-R i złożyć go najpóźniej w dniu rozpoczynającym dzień rozpoczęcia sprzedaży towarów lub usług świadczenia usług objętych VAT. Wniosek o wpis do CEIDG z kolei stanowi jednocześnie zgłoszenie do ZUS-u/KRUS-u, GUS-u oraz naczelnika urzędu skarbowego, w związku z czym nie musisz podejmować żadnych dodatkowych czynności. 

Aby móc zarejestrować swoją firmę przez internet, musisz posiadać podpis elektroniczny lub profil zaufany. W przeciwnym wypadku formularz możesz wypełnić przez internet, ale w ciągu 7 dni musisz udać się do urzędu i podpisać wniosek osobiście. 

Dotacje na założenie własnej firmy

Najpopularniejsze dotacje dla osób zakładających nową działalność gospodarczą to te udzielane z powiatowego urzędu pracy lub dotacje unijne. Obie dotacje są bezzwrotnymi jednorazowymi środkami na podjęcie działalności gospodarczej. Zasady przyznawania dotacji będą natomiast różnić się od siebie w zależności od tego, przez kogo i w jakim województwie są udzielane.

Dotacje z powiatowego urzędu pracy

Aby uzyskać dotację z urzędu pracy, przedsiębiorca musi m.in. posiadać status osoby bezrobotnej, nie może być objęty zajęciami komorniczymi, w ciągu 12 miesięcy nie prowadził działalności gospodarczej oraz nie złożył w PUP w innym mieście wniosku o dotację na założenie firmy. Jaka jest wysokość dotacji z PUP? Maksymalna kwota dotacji na podjęcie działalności gospodarczej odpowiada 6-krotności średniego wynagrodzenia, co oznacza, że w 2022 roku wynosi ona 36 tys. zł. 

Dotacja może natomiast zostać przeznaczona na zakup maszyn, sprzętu, materiałów, oprogramowania, czy reklamy. Jeżeli jednak przedsiębiorca nie dotrzyma warunków umowy otrzymania dotacji, np. nie będzie prowadził działalności przez 12 miesięcy, wówczas będzie zobowiązany do zwrotu całej kwoty wraz z ustawowymi odsetkami. 

Dotacje unijne

Drugim rodzajem dotacji są natomiast dotacje unijne, które podobnie, jak dotacje z PUP mogą być przeznaczone na zakup środków trwałych. Dotacje unijne kierowane są do:

 • osób, które nie ukończyły 30. roku życia,
 • osób, które ukończyły 30. rok życia i nie są czynne zawodowe,
 • bezrobotnych kobiet,
 • osób, które ukończyły 45. rok życia,
 • osób trwale bezrobotnych,
 • osób niepełnosprawnych,
 • osób z wykształceniem podstawowym. 

Aby ubiegać się o dotację unijną, należy przede wszystkim wypełnić wnioski wymagane przez dany podmiot oraz przygotować biznesplan. Wszelkie szczegółowe informacje na temat przyznania dotacji znajdziemy zaś bezpośrednio u podmiotu oferującego wsparcie na rozwój nowych firm. 

Jaka jest wysokość dotacji unijnej? Zależna będzie ona od profilu projektu, organizatorów dotacji oraz branży, w jakiej jest ona udzielana. Maksymalna kwota dotacji wynosi jednak do 40 tys. zł. Co więcej, w ramach środków unijnych oferowane jest również wsparcie pomostowe w wysokości 1 tys. zł przez maksymalnie rok czasu, które można przeznaczyć na pokrycie bieżących wydatków. 

Jakie ulgi przysługują dla nowej firmy?

Osoby zakładające jednoosobową działalność gospodarczą mogą skorzystać z Ulgi na Start, która przez okres 6 miesięcy zwalnia przedsiębiorcę z konieczności opłacania składek na ubezpieczenie społeczne. Z ulgi mogą skorzystać osoby, które:

 • podejmują działalność po raz pierwszy lub ponownie po upływie co najmniej 60 miesięcy od dnia jej ostatniego zawieszenia, lub zakończenia,
 • nie wykonują pracy na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy, lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzących w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.

Ponadto osoby zakładające działalność gospodarczą, spełniające powyżej wymienione warunki podlegają również tzw. "Małemu ZUS-owi". Preferencyjny ZUS polega na płaceniu niższych składek na ubezpieczenie społeczne przez 24 miesiące od dnia założenia firmy. 

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(10)
renata
rok temu
moja firma juz istnieje od roku, teraz bedziemy starac sie o certyfikat Rzetelnej Firmy. Na pewno to pozytywnie wplynie na dalszy rozwoj
Elbi
rok temu
Jeśli już macie firmę tak koło roku czy pół to warto też pomyśleć o certyfikacie rzetelnej firmy, bardzo pomaga w biznesie.
Bajti
2 lata temu
Ja polecam postarać się o certyfikat rzetelnej firmy - ludzie często zwracają na to uwagę, a przy nowych firmach tym bardziej :)
Heist
2 lata temu
Ja żałuje, że na początku działalności nie wiedziałem o Kaczmarski Group, pewnie od początku byłoby mi lżej gdybym korzystał z ich narzędzi
Rada.
2 lata temu
TO BARDZO PROSTE !!! Zakładasz koloratkę lub habit i robisz co chcesz, jak chcesz i gdzie chcesz bez żadnego umiaru ! a wszystkie PiP-y Sanepidy Inspekcje, Kontrole, ZUS-y Policja Komornicy itp. itd. mogą ci skoczyć bo wystarczy że postraszysz ich lokalnym purpurantem i już robią pod siebie.