Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
CHE
|

Kaczyński nie martwi się inflacją? "Mnie Glapiński przekonuje"

341
Podziel się:

- Mnie prezes Glapiński, jeżeli chodzi o przyczyny inflacji, przekonuje - mówi Jarosław Kaczyński. Lider PiS tłumaczy, że ucieszyła go decyzja o podniesieniu stóp procentowych przez prezesa NBP. - I nie o 25 pkt. w górę, jak to postulowano przedtem, ale o 50 pkt - dodał.

Kaczyński nie martwi się inflacją? "Mnie Glapiński przekonuje"
Wicepremier zwrócił uwagę, że dla obecnego prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego obecna inflacja ma przede wszystkim charakter kosztowy (Tomasz Jastrzebowski/REPORTER)
bESvGyZh

Inflacja okiem prezesa

W ocenie lidera PiS sam odczyt wskaźników "może rzeczywiście niepokoić". Zdaniem Kaczyńskiego sytuacja szybko się zmieni, ale przy pomocy metod, które będą i efektywne, i jednocześnie "nie będą naruszały innych naszych planów (Polski Ład), bo to są plany prospołeczne".

Wicepremier skomentował przy okazji rozmowy w RMF FM decyzję prezesa NBP Adama Glapińskiego o podniesieniu stóp procentowych. - Mnie prezes Glapiński, jeżeli chodzi o przyczyny inflacji, przekonuje - oznajmił Kaczyński.

bESvGyZj

- Natomiast ucieszyłem się, że decyzję już podjął i że była to decyzja nie o 25 pkt. w górę, jak to postulowano przedtem, ale że o 50 pkt., czyli późniejsza, ale taka jak na obecne warunki dosyć radykalna - dodał.

Zobacz także: Cud gospodarczy Glapińskiego. Miller: "stan bezrozumnego oszołomienia"

Wicepremier powołał się na słowa Glapińskiego, który tłumaczył, że obecna inflacja ma przede wszystkim charakter kosztowy. Ma to wynikać m.in. ze względu na wzrost kosztów energii i różnego rodzaju surowców.

bESvGyZp

Co dalej z Glapińskim?

Prezes PiS został także spytany o dalsze losy prezesa NBP. Zwrócił przy tym uwagę, że to prezydent wskazuje kandydata na ten urząd. - Co tutaj moje wsparcie jest warte? To prezydent decyduje - powiedział.

Dopytywany o to, co doradziłby prezydentowi, Kaczyński wyjaśnił, że Andrzej Duda na pewno nie spyta go w tej kwestii o poradę.

Ceny idą w górę, a inflacja nie myśli się zatrzymywać

5,9 proc. - tyle wyniósł wskaźnik inflacji we wrześniu. To rekordowy wynik od 20 lat i na tym, jak przewidują ekonomiści, się nie skończy. W rekordowym tempie drożeje paliwo, a co za tym idzie, rosną ceny niemal wszystkich produktów i usług.

bESvGyZq

Dwa tygodnie temu Główny Urząd Statystyczny podał wstępne dane, z których wynikało, że we wrześniu tempo wzrostu cen okazało się jeszcze wyższe i wyniosło aż 5,8 proc. w skali roku. Taki wynik zaskoczył ekonomistów, ale ostatecznie okazało się, że wzrost cen by jeszcze wyższy.

W piątek GUS podał szczegółowe wyliczenia, z których wynika, że ceny we wrześniu wzrosły średnio o 5,9 proc. w porównaniu z wrześniem rok temu. Ostatni raz taką inflację widzieliśmy w 2001 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bESvGyZK
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(341)
Michau
miesiąc temu
Świetny artykuł. 5,9%, a miało być wyższe bo nawet 5,8% a potem okazało się, że jest jeszcze wyższe... A przyczyna to surowce - no pewnie. Surowce tańsze niż 10 lat temu, ale to na pewno to powoduje cenę 6zł :) Dziś obniżki nie będzie choć taki błąd wytykali opozycji 10 lat temu. Oni na wszystko mają odpowiedź, nieważne czy jest to bzdura czy wierutna bzdura.
stary
miesiąc temu
Kaczyński nie martwi się inflacją, bo rząd się zawsze wyżywi, jak mawiał Urban jeszcze za komuny.
Ben
miesiąc temu
Stopy powinny być 5% od dawna.
bESvGyZL
Hans
miesiąc temu
Głupiński tak zaciekle drukował, że nie zauważył inflacji.
qaz
miesiąc temu
IM WYŻSZA INFLACJA TYM LEPIEJ DLA KACZYŃSKIEGO -WARTOSĆ PIENIĄDZA MALEJE CENY WZRASTAJĄ PRZY OKAZJI WPŁYWY PODATKOWE TYLKO TAK TRZYMAĆ. NARÓD SAM WYJDZIE NA ULICE I PODZIĘKUJE TYM PANOM OGNIEM I RACAMI. ŻADNE PAŁY IM NIE POMOGĄ.
...
Następna strona