Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|

Katastrofa ekologiczna na Odrze może się powtórzyć. "Polska przygotowana"

16
Podziel się:

Do Odry nadal trafia sól. Im wyższe temperatury, tym ryzyko katastrofy rosną. - Jesteśmy przygotowani i zdajemy sobie sprawę, że (...) może się powtórzyć sytuacja z ubiegłego roku i pojawić każdy scenariusz - powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa na antenie Radia Zet.

Katastrofa ekologiczna na Odrze może się powtórzyć. "Polska przygotowana"
Zatrucie rzeki Odry (GETTY, Sean Gallup)

Polska jest przygotowana na każdy scenariusz dotyczący Odry, łącznie z powtórzeniem się sytuacji z ubiegłego roku - powiedziała w poniedziałek w Radiu Zet minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Jesteśmy przekonani, że udało się zrobić wszystko, co mogliśmy zrobić, tak żeby zapobiec powtórzeniu się katastrofy z ubiegłego roku i to po stronie polskiej i po stronie niemieckiej - powiedziała minister Anna Moskwa pytana, czy grozi nam podobna katastrofa na Odrze jak rok temu.

Dodała, że jednocześnie, biorąc pod uwagę złotą algę, gatunek inwazyjny, który się adaptuje do każdych warunków, "jesteśmy przygotowani i zdajemy sobie sprawę, że (...) może się powtórzyć sytuacja z ubiegłego roku i pojawić każdy scenariusz". Jak zaznaczyła, już są wysokie temperatury.

Zrzuty do Odry

Minister przekazała, że 60 proc. ścieków, które trafiają do Odry, to ścieki komunalne, bytowe, czyli przede wszystkim z oczyszczalni ścieków, a 11 proc. stanowią zrzuty pokopalniane. Jak wskazała, dla rozwoju złotej algi decydujący jest azot i fosfor, czyli to, co jest w ściekach zbiorowych.

Przeznaczyliśmy duże kwoty na oczyszczanie ścieków aglomeracyjnych. Została zwiększona retencja w kopalniach. Mamy dobry monitoring - mówiła.

Przypomnijmy, że w grudniu ubiegłego roku "Rzeczpospolita" ustaliła, skala zrzutu ścieków do Odry jest większa, niż myślano. "Wydano aż 751 pozwoleń. Aż 70 proc. z nich wydały samorządy, a Wody Polskie 230" - wynika z danych Ministerstwa Infrastruktury, do których dotarła "Rz". Dziennik przypomina, że wcześniej rząd mówił o 500 pozwoleniach.

Również po stronie Niemiec sól trafia do rzeki, o czym pisał "Sueddeutsche Zeitung". Na terenie Niemiec nadal odprowadzana jest sól i jeśli nic się nie zmieni, katastrofa powtórzy się. "Pomiary wody przeprowadzone przez naukowców z Instytutu Leibniza wykazały, że rzeka jest znów o wiele za słona, a parametry są regularnie przekraczane" - czytamy.

Katastrofa na Odrze

Latem ubiegłego roku odnotowano śnięcia ryb w Odrze, pierwsze - 14 lipca. Śnięcia były notowane przez około 1,5 miesiąca wzdłuż całego biegu rzeki. W tym okresie zebrano około 250 ton śniętych ryb. Wśród przyczyn katastrofy eksperci wskazali rozwój w rzece tzw. złotej algi, co może wiązać się m.in. ze stopniem zasolenia wody.

W niedzielę ministerstwo klimatu i środowiska poinformowało, że wojewoda opolski Sławomir Kłosowski podczas sztabu kryzysowego 11 czerwca uzgodnił ze strażą pożarną pilne rozpoczęcie natleniania wody na odcinkach kanału, gdzie stwierdzono najniższy poziom nasycenia tlenem, co mogło być powodem śnięcia ryb. MKiŚ poinformowało, że w Kanale Gliwickim zebrano ponad 450 kg śniętych ryb. Stwierdzono wówczas, że prawdopodobną przyczyną jest gwałtowny spadek zawartości tlenu w wodzie; miejscami spadł on do poziomu 45 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(16)
ekspert
1 tyg. temu
Ten kanał Gliwicki to bomba atomowa , kopalnie i te Azoty do likwidacji bo mają miliardy długu takiego bezprawia i bezkrólewia dla trucicieli nigdy nie było.
Bory06
9 miesięcy temu
Głosuj na PIS- będziesz zadowolony,a rzeka martwa ale 13 i 14 emerytura i800 + ważniejsze
J-23!
9 miesięcy temu
Ana powiedziała że są przygotowani pytam do czego do wyławiania martwych ryb z Odry!!!
Ole
11 miesięcy temu
Panie wedkarz, pani minister kilka miesięcy temu zapowiedziała że w tym roku historia się powtórzy. Dlatego proszę nie być zaskoczonym i nie mieć pretensji.
Wędkarz
11 miesięcy temu
Niech nie opowiada bzdur Odra jest bardziej słona od Bałtyku a to wina kopalni