Notowania

Przejdź na
expose
19.11.2019 11:38

Kaucja na butelki plastikowe. Premier zapowiada zmiany

- Wprowadzimy system kaucyjny na jednorazowe butelki plastikowe - zapowiedział w swoim expose premier Mateusz Morawiecki. To oznacza, że Polska pójdzie śladem Niemiec, gdzie taki system już obowiązuje.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Butelki plastikowe będą objęte kaucją. To zapowiedź premiera Morawieckiego z wtorkowego expose (Fot: Jacek Bednarczyk)

- Odpowiedzialnie myśląc o środowisku, trzeba także walczyć o to, aby plastik nie zalał naszej planety - mówił w swoim wystąpieniu w Sejmie premier Mateusz Morawiecki.

- Wprowadzimy system kaucyjny na jednorazowe butelki plastikowe i szereg programów redukujących zużycie plastiku - zapowiedział szef rządu.

To oznacza, że Polska zamierza czerpać ze wzorców niemieckich, o czym mówiło się od jakiegoś czasu. Wspominał o tym choćby poprzedni minister środowiska Henryk Kowalczyk.

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

- W tej chwili trwają prace, to są bardzo trudne decyzje dotyczące wielkości tych opłat, sposobu recyklingu, skutecznego systemu zbiórki - mówił minister latem tego roku.

"Taki system funkcjonuje w kilku krajach UE i faktycznie jest skuteczny w pozyskiwaniu odpadów opakowaniowych zarówno jednorazowego, jak i wielokrotnego użytku" - tak z kolei resort odpowiadał na nasze pytania, dotyczące możliwości wprowadzenia takich opłat w Polsce.

Jak pisaliśmy w naszych serwisach, kaucja za plastikowe butelki za naszą zachodnią granicą to norma.

"W Niemczech butelkomaty istnieją od lat, a kaucja za zgrzewkę wody bywa wyższa niż cena napoju. Za naszą zachodnią granicą sortowanie śmieci mają we krwi. Do tego stopnia, że kloszardzi zamiast o drobne pieniądze, proszą o puste butelki" - pisaliśmy wiosną w money.pl.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
19-11-2019

ZMIECIOBędzie tak jak z butelkami szklanymi, nikt tego nie będzie odbierał i żaden sklep ich nie przyjmie bo jak zwykle zaczynamy od końca. Najpierw trzeba … Czytaj całość

20-11-2019

QweCzyli zaplacimy wiecej za produkty ale nie bedzie gdzie tych butelek sprzedawac

20-11-2019

podatnikpomysłów to pan premier ma sporo, gorzej z ich realizacją. Jak znam życie zamiast butelkomatów skończy się tak jak ze szkłem, że sklep chętnie kaucję … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (282)