Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Martyna Kośka
Martyna Kośka
|
aktualizacja

Kiedy brać wolne w 2021 r.? Długiej majówki nie będzie, ale "czerwcówka" już jak najbardziej

28
Podziel się:

2020 r. pokazał nam, że nawet przy najlepszym planowaniu urlopów – nic nam może z wyjazdów nie wyjść. Wierzymy jednak, że 2021 r. będzie lepszy i odbijemy sobie to, co przez pandemię straciliśmy. Kiedy więc wziąć wolne, by "ugrać" jak najwięcej długich weekendów?

Kiedy brać wolne w 2021 r.? Długiej majówki nie będzie, ale "czerwcówka" już jak najbardziej
Długiego weekendu majowego ani sierpniowego w 2021 r. nie będzie (Pixabay)

Rok 2020 pokazał nam, że planowanie obarczone jest bardzo dużym ryzykiem. W mijającym powoli roku chyba każdy z nas musiał zmodyfikować plany urlopowe: zamiast wyjechać na urlop przed sezonem, na przykład w kwietniu, siedział w domu i nie mógł wyjść nawet do lasu. Zamiast latem lecieć do Hiszpanii, pojechał nad Bałtyk, a ferii zimowych nawet już nie ma odwagi planować.

Mimo wszystko: nieśmiało można próbować planować przyszłoroczny urlop. Ci, którzy wnioski urlopowe muszą złożyć w styczniu, powinni już teraz wnikliwie przeanalizować kalendarz, zaś ci, którzy mogą sobie pozwolić na większą elastyczność, będą dopasowywać plany do aktualnej sytuacji w kraju i na świecie.

Zobacz także: Ferie 2021. Górale grożą strajkiem. "Nie wygląda to dobrze"

Zatem – kiedy warto planować urlop, by zyskać jak najwięcej wolnego?

W przyszłym roku będziemy mieć 13 dni ustawowo wolnych od pracy. Przypadną one:

  • 1 stycznia - Nowy Rok (piątek),
  • 6 stycznia - Święto Trzech Króli (środa),
  • 4 kwietnia - Wielkanoc (niedziela),
  • 5 kwietnia - Poniedziałek Wielkanocny (poniedziałek),
  • 1 maja - Święto Pracy (sobota),
  • 3 maja - Święto Konstytucji 3 Maja (poniedziałek),
  • 23 maja - Zielone Świątki (niedziela),
  • 3 czerwca - Boże Ciało (czwartek),
  • 15 sierpnia - Święto Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (niedziela),
  • 1 listopada - Wszystkich Świętych (poniedziałek),
  • 11 listopada - Święto Niepodległości (czwartek),
  • 25 grudnia - Boże Narodzenie (sobota),
  • 26 grudnia - Boże Narodzenie (niedziela).

Za święto w sobotę należy się dzień wolny

Za święto przypadające w sobotę należy się (co do zasady) pracownikowi dzień wolny w innym terminie, który wyznaczy pracodawca. A dlaczego "co do zasady"? Kodeks pracy stanowi, że "każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin".

Nie dla wszystkich pracowników dniem wolnym jest sobota, ale jednak większość z nas korzysta z dwóch dni wolnych: właśnie soboty i niedzieli. Możemy więc powiedzieć, że za 1 maja i 25 grudnia dostaniemy wolne w innym dniu.

Czerwcówka, ale sierpniówki nie będzie

Zła wiadomość jest taka, że 2021 rok to nie będzie jeden z tych, w których biorąc dzień czy dwa wolnego możemy sobie zorganizować bardzo długi weekend majowy. Pierwszy maja to sobota, 3 – poniedziałek, więc mamy zaledwie trzydniowy weekend.

Nie oznacza to, że długie weekendy ominą nas szerokim łukiem. Pierwsza okazja może pojawić się już na początku stycznia. Jako że Święto Trzech Króli wypada w środę, wystarczy wziąć dwa dni wolnego, by mieć pięciodniowy urlop.

Kolejną okazję, już tradycyjnie, da nam Boże Ciało. "Tradycyjnie", gdyż święto to zawsze obchodzimy w czwartek, więc wystarczy wziąć wolny piątek, by mieć czterodniową "czerwcówkę".

W tym roku zawiedziemy się na przypadającym 15 sierpnia Święto Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. To niedziela, więc nawet nie odbierzemy dnia wolnego w innym terminie.

1 listopada przypada w poniedziałek. Nie jest to jednak termin, który Polacy traktują jako okazję do długiego urlopu, bo na drogach wiele samochodów, a poza tym jednak wybieramy wizyty na cmentarzach. W tym roku okazały się one niemożliwe, zobaczymy, co przyniesie kolejny rok. Skoro nie 1 listopada, to może długi weekend przy okazji Święta Niepodległości? Wypada w czwartek, więc wniosek urlopowy na piątek i mamy długi weekend.

W przyszłym roku do wigilijnego stołu zasiądziemy w piątek.

Kiedy niedziele handlowe w 2021 r.?

Skoro już zaglądamy do kalendarza na 2021 r., to powiedzmy sobie jeszcze, kiedy w niedzielę zrobimy zakupy. Ustawa przewiduje w przyszłym roku 7 niedziel handlowych. Przypadną one:

  • 31 stycznia 2021 r.,
  • 28 marca 2021 r.,
  • 25 kwietnia 2021 r.,
  • 27 czerwca 2021 r.,
  • 29 sierpnia 2021 r.,
  • 12 grudnia 2021 r.,
  • 19 grudnia 2021 r.

Tyle wiemy teraz, bo przykład sprzed kilku dni pokazał, że w zaplanowanym kalendarzu handlowych niedziel może dojść jednak do zmian. 6 grudnia mieliśmy nieplanowane otwarcie sklepów, które spowodowane było tym, że przez trzy wcześniejsze tygodnie sklepy były zamknięte. Ostateczną decyzję w sprawie otarcia sklepów w niedzielę podjęto dosłownie w ostatniej chwili.

Organizacje zrzeszające handlowców i centra handlowe chciałyby, aby wszystkie najbliższe niedziele były handlowe. Wyjaśniają, że pomoże to branży, która z powodu obostrzeń notuje niską sprzedaż. Pomysłowi sprzeciwiają się związki zawodowe. Rząd nie podjął w tej sprawie decyzji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
WP Finanse
KOMENTARZE
(28)
lucky
3 lata temu
Czerwcówkę zamierzam spędzić na trekkingu ze sport-events w górach Wysp Owczych. Oprócz pieszych wycieczek w planach jest rejs statkiem, czeka mnie fajna przygoda :)
Metas
3 lata temu
Lubię czytać te wypociny, bo ja w soboty niucham przkopcone galoty w pralni chemicznej, cudowne uczucie
czas
3 lata temu
co roku czekam aby Wielkanoc była w czwartek a poniedziałek wielkanocny w piątek aby zrobić sobie długi weekend
oli
3 lata temu
Zrobią lock down i tyle będzie z urlopu, tak jak teraz stoki otwarte a hotele zamknięte.
haha
3 lata temu
Nie zaszczepita się to nigdzie nie pojedzieta. Proste.
...
Następna strona