Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Krzysztof Janoś
|

Niedziela handlowa 6 grudnia. Jest decyzja

280
Podziel się

Polacy czekali na tę informację w dużym napięciu. Prezydent podpisał ustawę o niedzieli handlowej 6 grudnia. To oznacza, że zakupy zrobimy w oba dni nadchodzącego weekendu.

Niedziela handlowa 6 grudnia. Jest decyzja
W najbliższą niedzielę galerie handlowe i sklepy będą otwarte. (pixabay.com, pixabay.com)
bDKjiLtx

Decyzja Senatu, który bez poprawek przyjął ustawę o handlowej niedzieli 6 grudnia, nadała całej sprawie tempa, o które prosili handlowcy. Wszak dotyczy to najbliższej niedzieli i sklepy muszą mieć czas na przygotowania.

Podpisana właśnie przez prezydenta ustawa zakłada, że w niedzielę 6 grudnia wszystkie sklepy będą mogły być otwarte. To ukłon w stronę organizacji branżowych, zrzeszających sprzedawców i sieci handlowe. Te od początku listopada postulowały, by wszystkie niedziele w grudniu były handlowe.

Handlowcy przekonywali, że sklepom pozwoli to choć trochę zrekompensować straty, które poniosły w związku z przymusowym zamknięciem przez 21 dni. Pomoże też rozłożyć ruch klientów, których w okresie przedświątecznym będzie więcej niż zwykle.

bDKjiLtz
Zobacz także: Drony będą dostarczać paczki. Przełom może nastąpić już w 2023 roku

Zapis o zniesieniu zakazu handlu w niedzielę 6 grudnia znalazł się w noweli ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

Przypomnijmy, że również dwie kolejne niedziele - 13 i 20 grudnia -  będą handlowe. To było jednak jasne od początku. Rząd już wprowadzając zakaz handlu zastrzegł, że przed świętami Bożego Narodzenia będzie on złagodzony. Pandemia "dołożyła" niejako dodatkową niedzielę z handlem. Tę najbliższą.

bDKjiLtF

Gorąca dyskusja

Prezydent nowelę podpisał, ale wcześniejsze głosowanie senatorów poprzedziła dyskusja. Adam Szejnfeld (KO) skrytykował krótki czas między podjęciem prac nad ustawą a dniem, w którym efekty regulacji miałyby być odczuwalne.

- Handel to nie jest wyspa oderwana od innych obszarów: od transportu, logistyki, producentów. To nie jest tak, że jeśli ludzie z soboty na niedzielę dowiedzą się, że 6 grudnia jest handlowym dniem, to będą mieć czas na podpisanie umów i dostarczenie towaru – mówił w Senacie.

Zapytał, dlaczego kwestii handlu 6 grudnia nie podjęto w "ustawach covidowych", nad którymi Senat pochylał się na posiedzeniu kilka dni wcześniej.

bDKjiLtG

- Powinniśmy być przeciwko tej ustawie. Powinniśmy zgłaszać poprawki, bo są tu rzeczy do poprawienia. Ale nie z uwagi na rząd i Prawo i Sprawiedliwość (…), ale ze względu na obywateli poprzemy ustawę i ze względu na tych obywateli nie zgłosimy poprawek, nawet tam, gdzie się o to prosi – zadeklarował Szejnfeld.

Poprawka odrzucona

- I parlament, i prezydent działają pod presją czasu, a to nie jest dobre dla procesu legislacyjnego – zauważył senator PiS. Wyraził obawy, że stanowi ona niebezpieczny wyłom w, jak to określił, "konsensusie społecznym", który uzgodniony został w poprzedniej kadencji parlamentu i dotyczył liczby niedziel handlowych w 2020 r.

bDKjiLtH

Jackowski obawia się, że dodanie niedzieli handlowej do obowiązującej listy uchyli drzwi do dyskusji o jeszcze dalej idącym dopuszczaniu handlu w niedzielę. Dodał też, że nie jest w interesie obozu Zjednoczonej Prawicy konfliktowanie się ze związkami zawodowymi, które przeciwne są jakiemukolwiek zwiększaniu liczby niedziel handlowych.

Złożył poprawkę o wykreślenie punktu mówiącego o wprowadzeniu niedzieli handlowej 6 grudnia. Jednak, jak się okazało, jego głos był odosobniony. Zaraz po debacie senackie komisje nie poparły tej poprawki, a niedługo potem cała izba opowiedziała się przeciwko niej.

Pomysł umożliwienia otwarcia sklepów w mikołajki zaprezentował 28 listopada wicepremier oraz minister rozwoju pracy i technologii Jarosław Gowin. Sejm przyjął projekt ustawy większością 444 głosów. Wcześniej posłowie odrzucili poprawki zakładające m.in. wprowadzenie niedziel handlowych w przyszłym roku oraz przyznanie 150 proc. wynagrodzenia za pracę w dniu 6 grudnia.

bDKjiLtI

Mało czasu?

Handlowcy prezentowali z kolei swój punkt widzenia w tej sprawie. Jeszcze przed podpisaniem noweli przez prezydenta prosili o podjęcie jak najszybszej decyzji.

- Czekamy z ogromną niecierpliwością na decyzję w sprawie otwarcia sklepów 6 grudnia. W tej chwili zależy nam na rozładowaniu zainteresowania ofertą - odpowiada na pytania money.pl Anna Malcharek, dyrektor zarządzający Gemini Holding.

Jak zapewnia, niezależenie od tego, kiedy zapadnie decyzja, centra handlowe będą przygotowane na otwarcie w niedzielę. Dodaje jednak, że ta niepewność może mieć swoje konsekwencje.

- Może to generować problem z personelem po stronie najemców. Im później zostanie ogłoszona decyzja, tym mniej pozostanie czasu na poinformowanie klientów o dodatkowej niedzieli handlowej - dodała. W niedzielę przekonamy się, czy decyzja podjęta w środę dała sklepom wystarczająco dużo czasu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDKjiLua
wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(280)
Damian
3 miesiące temu
A dlaczego urzędny są ciagle pozamykane? Otworzyć, tylko w niedzielę mam czas iść do zusu
ot i cala his...
3 miesiące temu
pewnie nie widzial nawet co podpisuje
Immo_sl
3 miesiące temu
Żałosne. Żeby się musieć poniżać i prosić rządu o COS CO JEST GWARANTOWANE W KONSTYTUCJI. Gwarantowana jest wolność gospodarcza.
bDKjiLub
Jack
3 miesiące temu
Otworzyć wszystkie urzędy w soboty i niedziele
Anty
3 miesiące temu
Niedziela handlowa a wigilia dodatkowe pięć osób. Bardzo mądry rząd. Mam nadzieję że następnym razem wybierzecie mądrze.
...
Następna strona