Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
ANNZ
|
aktualizacja

Senat chce czasowo znieść zakaz handlu w niedziele. Jest projekt

199
Podziel się:

W stanie zagrożenia epidemicznego lub w stanie epidemii oraz przez 90 dni po ich ustaniu nie obowiązywałby zakaz handlu w niedzielę. Projekt takiej treści przygotowali senatorowie i wniosą go do Sejmu.

Senat chce czasowo znieść zakaz handlu w niedziele. Jest projekt
Senat przygotował projekt w sprawie czasowego zniesienia zakazu handlu w niedziele. (mondaynews)

W nocy z poniedziałku na wtorek - jak podaje PAP - Senat zdecydował, że projekt trafi do Sejmu. Za uchwałą w tej sprawie opowiedziało się 45 senatorów, 43 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. Formalnie zapisy o zakazie handlu znalazły się w projekcie nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID 19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych

Mimo przywrócenia niedziel handlowych, zgodnie z propozycją Senatu pracownicy handlu mieliby zagwarantowane co najmniej dwie niedziele wolne od pracy w ciągu 4 tygodni.

Autorzy argumentują, że propozycja ma na celu rozłożenie ruchu w sklepach na więcej dni i zmniejszenie kolejek w końcu tygodnia. W konsekwencji w sklepach ma być mniej kupujących, a to ma sprzyjać zachowaniu dystansu społecznego, co jest istotne w związku z narastającą liczbą chorych na koronawirusa.

Branża handlowa od dawna postuluje likwidację zakazu handlu w niedziele, po to by pobudzać konsumpcję. Nadal sprzeciwia się temu "Solidarność". To z jej inicjatywy zakaz został uchwalony. Jednak w rządzie pomysł odmrożenia handlu w niedziele jest analizowany, co przyznał niedawno szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

O tym, że sytuacja się zmieniła, mówiła także była minister rozwoju, obecnie posłanka PiS, Jadwiga Emilewicz. - Moim zdaniem jeśli rezygnacja z zakazu handlu miałaby nastąpić, to powinna być czasowa, ograniczona do czasu pandemii, a po drugie wymagałaby zgody strony społecznej - powiedziała w programie "Money. To się liczy".

Zobacz także: Emielewicz o rezygnacji z zakazu handlu. "Tylko na czas pandemii"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(199)
mik
3 lata temu
A do episkopatu też wysłano już zapytanie ?????????????? Czy motywacja jest brak dla ojca Rydzyka i z handlu wpłynie !!!!
Stas
3 lata temu
Cały czas twierdzę że rynek powinien decydować o handlu czy gastronomii - jest klient otwieramy niema klientów zamykamy - proste logiczne a nie odgórny przymus.
Oczy sprzedaw...
3 lata temu
Niech supermarkety zatrudnia wiecej pracownikow, np. Biedronka , na 4 kasy jedna obsługuje, a niedzielę zostawcie do odpoczynku, co za paranoje, urzedy , biura, lekarze rodzinni izoluja sie, a sprzedawcy na pierwszy ogien.Moze panstwo polskie pomysli o wynagrodzeniu za pracę w szczegolnych warunkach tj.pandemia
Darek
3 lata temu
To już się robi nie wesoło głosuje na Pis ale niedziela to niedziela
Tede
3 lata temu
1200sklepow zamkniętych co dalej?
...
Następna strona