Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
24.07.2020 15:21

Kiedy i w jaki sposób można wypłacić środki z PPK?

Pracownicze Plany Kapitałowe, w skrócie nazywane PPK, to nic innego, jak stosunkowo nowy i w pełni dobrowolny system regularnego oszczędzania pieniędzy na przyszłość. Dla wielu osób to świetny sposób, by niewielkimi, comiesięcznymi kwotami zasilać swój rachunek o dodatkowe środki, z których można będzie skorzystać np. na emeryturze. Nie oznacza to jednak, że uczestnicy PPK nie mogą wypłacić zgromadzonych pieniędzy wcześniej. Przeciwnie, jest to możliwe i zasadniczo wyróżnia się kilka przypadków, w których można dokonać wypłaty z PPK.

Podziel się
Dodaj komentarz

Artykuł sponsorowany

Jak działają PPK?

Zanim przejdziemy do tego, w jakich sytuacjach wypłaty środków z PPK są możliwe, przypominamy, że w praktyce Pracownicze Plany Kapitałowe powstały z myślą o tym, by pracownicy gromadzili swoje oszczędności przy wsparciu pracodawców oraz państwa.

Zadaniem pracodawcy jest wybranie konkretnej instytucji finansowej (np. https://www.pkotfi.pl/ppk-z-pko-tfi/), podpisanie umowy o zarządzanie i umów o prowadzenie PPK - następnie instytucja finansowa otwiera prywatne rejestry PPK dla pracowników. Każdego miesiąca będą one zasilane wpłatami ze strony pracodawcy oraz pracownika. Do tego, po spełnieniu określonych w ustawie warunków, dochodzi również jednorazowa wpłata powitalna, a także dopłaty roczne ze strony państwa.

- Przypomnienie -
Na kwotę, która co miesiąc będzie zasilać rachunek PPK pracownika składa się m.in. jego wpłata (podstawowa 2% z opcją zmniejszenia do 0,5% oraz dodatkowa do 2% jego wynagrodzenia). Po stronie pracodawcy natomiast, wpłata wynosi od 1,5% (i jest to obowiązkowe minimum), ale może dodatkowo zasilać rachunek pracownika maksymalnie o dodatkowe 2,5% jego wynagrodzenia. Razem daje to nawet 8% wysokości wynagrodzenia, które regularnie może wpływać na rejestr PPK.

PPK - zwrot środków przed ukończeniem 60. roku życia

Choć celem PPK jest gromadzenie oszczędności na emeryturę, nie oznacza to wcale, że nie możesz ich wypłacić wcześniej. Przeciwnie, pamiętaj o tym, że są to wyłącznie Twoje pieniądze i to Ty decydujesz o tym, kiedy chcesz je wypłacić. Musisz jednak liczyć się z tym, że zwrot oszczędności przed ukończeniem 60. roku życia jest równoznaczny z potrąceniem na rzecz ZUS 30% wartości środków wpłaconych przez pracodawcę. W takim przypadku zostaną również odliczone i zwrócone wpłaty sfinansowane przez Państwo oraz potrącony zostanie podatek od zysków kapitałowych.

PPK - wypłaty na wkład własny na zakup mieszkania lub budowę domu

Osoby, które jeszcze nie ukończyły 45. roku życia mogą wykorzystać oszczędności zgromadzone na rachunku PPK, np. na wkład własny na zakup mieszkania lub budowę domu. W takim przypadku możesz wypłacić wszystkie pieniądze, ale będziesz musiał je zwrócić. Spłatę należy zacząć w ciągu 5 lat od wypłaty, a na ich zwrot na konto, możesz mieć aż 15 lat. Wypłaty tej możesz dokonać tylko raz. To bardzo komfortowe rozwiązanie, zwłaszcza dla osób, które marzą o własnym mieszkaniu lub domu, ale nie mają odłożonej takiej kwoty pieniędzy, która wystarczyłaby na pokrycie wkładu własnego. Z PPK możesz więc szybciej zrealizować swoje marzenie o własnych czterech kątach.

Wypłata z PPK w przypadku poważnego zachorowania

Kolejną sytuacją, w której można wypłacić środki zgromadzone na rachunku PPK jest poważne zachorowanie. Jeśli więc uczestnik PPK, jego małżonek lub dziecko zachoruje, można skorzystać z posiadanych już oszczędności. W tym przypadku, należy jednak pamiętać, że poważne zachorowanie to:

• całkowita niezdolność do pracy;
• umiarkowany bądź znaczny stopień niepełnosprawności;
• niepełnosprawność osoby poniżej 16. roku życia;
• zdiagnozowana jednostka chorobowa, o której mowa w art. 2 ust. 1 pkt 23) ustawy o PPK.
Co szczególnie ważne, w takiej sytuacji można wypłacić do 25% oszczędności bez konieczności zwracania ich na konto.

Wypłata z PPK po ukończeniu 60 lat

Zgodnie z ideą oszczędzania pieniędzy w ramach PPK, zgromadzone środki możesz wypłacić po ukończeniu 60. roku życia, wykorzystując je na emeryturze. Jednorazowo istnieje możliwość wypłacenia (bez podatku) do 25% wszystkich środków. Pozostałą kwotę będziesz otrzymywać regularnie - co miesiąc - jako wypłatę rozłożoną na minimum 10 lat.

Artykuł sponsorowany

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
25-07-2020

Przyszły emeryt.Od tych składek pracownik płaci podatek. Ile razy będą te pinidze jeszcze opodatkowane, to skandal.

24-07-2020

Okradziony.Ciekawe po ilu latach ogłoszą że to nie będą pieniądze ciułacza tak jak to zrobili z OFE

25-07-2020

HelgaPo co wypłacać?Trzeba zbierac a Państwo za nas wypłaci

Rozwiń komentarze (7)