Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. RWP
|
aktualizacja

Kiedy trzeba przestać pić? Podali wiek

8
Podziel się:

Szkodliwy wpływ alkoholu na organizm jest faktem. Zdrowiej zawsze jest pić mniej, niż więcej, ale czy jest moment, w którym powinniśmy kategorycznie odstawić napoje wyskokowe? Zdaniem badaczy jest. Oto kto i kiedy powinien zdecydować, że to czas na abstynencję.

Kiedy trzeba przestać pić? Podali wiek
Kiedy warto zrezygnować z alkoholu? (Getty Images, Kiko Jimenez)

Moda na abstynencję ma się dobrze. Młodzi Polacy ograniczają lub całkowicie wykluczają ze spożycia napoje alkoholowe. Dzieje się to wbrew akcjom marketingowym i wojnom na cenę wódki, które wywołały oburzenie i sprzeciw aktywistów i terapeutów.

Alkohol, co jest istotne, drożej stosunkowo wolno, do rosnących pensji Polaków, dotyczy to też akcyzy. Rosną jednak koszty ekonomiczne związane z nadużywaniem alkoholu. Od nadmiarowych zgonów, po koszty leczenia, po tzw. rentę alkoholową.

Kiedy powinniśmy przestać pić?

Mniej alkoholu nikomu nie zaszkodziło, ale czy jest moment, w którym powinno się go całkowicie odstawić?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wódka w dyskontach za 10 zł. "Tak korporacje sprały mózgi Polakom"

Dr Richard Restak, ekspert ds. demencji, podkreśla, że osoby, które przekroczyły 65. rok życia, powinny zdecydowanie zrezygnować z alkoholu — piszą wiaodmości.wp.pl. Alkohol jest szczególnie szkodliwy dla osób w podeszłym wieku, zwiększając ryzyko upadków i uszkodzeń pamięci.

Specjalista zwraca uwagę, że alkohol działa jak bezpośrednia neurotoksyna i apeluje do ludzi w każdym wieku, aby zastanowili się nad swoim stosunkiem do alkoholu. Dr Restak, znany z badań nad demencją, w swojej książce "The Complete Guide to Memory" wyjaśnia, że alkohol powoduje wiele negatywnych skutków dla zdrowia, zwłaszcza u osób starszych.

Jak podaje "Daily Mail", ekspert podkreśla, że alkohol zwiększa ryzyko upadków i może uszkodzić pamięć, co jest szczególnie niebezpieczne dla osób starszych. Specjalista dodaje, że ograniczenie spożycia alkoholu jest szczególnie zalecane, jeśli występują inne czynniki zwiększające ryzyko upadków, takie jak spadek siły, zanik mięśni, problemy z równowagą i przyjmowanie leków. W takich przypadkach spożywanie alkoholu może być szczególnie niebezpieczne.

Alkohol szkodzi naszemu mózgowi

Badacz zwraca uwagę, że nie tylko osoby starsze powinny zastanowić się nad swoim stosunkiem do alkoholu. Badania wykazały, że duże ilości wysokoprocentowych trunków mogą szkodzić zdrowiu mózgu, niezależnie od wieku.

Ekspert uważa, że alkohol jest bezpośrednią neurotoksyną i apeluje do ludzi w każdym wieku, aby zastanowili się nad swoim stosunkiem do alkoholu. "Zadaj sobie pytanie: dlaczego piję? Jeśli odpowiedź brzmi: ponieważ alkohol pomaga mi poprawić nastrój i obniżyć poziom lęku, możesz być w niebezpieczeństwie i prawdopodobnie najlepiej będzie całkowicie przestać pić. Zdecydowanie sugeruję, żeby osoby w wieku 65 lat lub starsze całkowicie i trwale wyeliminowały alkohol ze swojej diety" - napisał ekspert w swojej książce.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
wiadomości
gospodarka
zdrowie
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
WP Wiadomości
KOMENTARZE
(8)
kruger
3 tyg. temu
Nawet jeśli alkohol szkodzi to tylko w dużych ilościach ale to i tak jest nic w porównaniu z dodatkami do żywności, lekami i cudownymi preparatami wstrzykiwanymi zdrowym dzieciom pod przymusem aby były "jeszcze zdrowsze"
Zatroskany ob...
4 tyg. temu
Piwo jest bardzo niezdrowe. Już Egipcjanie 10 000 lat temu je warzyli i nikt nie przeżył
Emeryt
4 tyg. temu
Najbardziej szkodliwe jest życie. Przeważnie kończy się śmiercią.
Stary Baca
4 tyg. temu
Co za bzdura , po 70 roku życia 50 z rana na pewno nie zaszkodzi . Miałem znajomego lekarza i ordynował taką receptę każdemu starszemu człowiekowi. Dla mnie to był fachowiec praktyk . Sam dożył 98 lat do końca przyjmując pacjentów i zachowując sprawność fizyczną i umysłową . Mawiał też "moi koledzy to większości głupcy lub ludzie nieuczciwi ".
Będzie piękni...
4 tyg. temu
Mam 78 lat. Od 15 lat nie palę, nie piję i nie używam. Kiedy więc zapytałem mojego doktorka jak jeszcze długo pożyję, ten odpowiedział "a po cho***ę" chcesz tak dłużej żyć ?. Chyba miał rację. Ale zaczekam jeszcze do czasu gdy zasiłek pogrzebowy wyniesie 250 000 zł na każdego członka rodziny. (Kiedyś parę osób o tyle się wzbogaciło. O Wawelu - nie myślę, ale orkiestra wojskowa by się też przydała.)