Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MZUG
|

KNF składa wniosek do organów ścigania. "Manipulacja w obrocie akcjami mPay"

7
Podziel się:

Komisja Nadzoru Finansowego złożyła do organów ścigania zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa manipulacji w obrocie akcjami spółki mPay - poinformowała Komisja w komunikacie.

KNF składa wniosek do organów ścigania. "Manipulacja w obrocie akcjami mPay"
KNF złożyła zawiadomienie o podejrzeniu manipulacji w obrocie akcjami mPay (Adobe Stock, Mateusz Szymanski)

Jak podała KNF, "przestępstwo polegało na publikowaniu pozytywnych informacji na temat akcji mPay SA, które mogły wprowadzać w błąd inwestorów co do rzeczywistej wartości tych akcji oraz na przeprowadzaniu skoordynowanej sprzedaży akcji tej spółki po zawyżonej cenie".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: W co inwestuje Sebastian Kulczyk? Szczera rozmowa z prezesem KI Dawidem Jakubowiczem w Biznes Klasie
Działalność niektórych osób wymienionych w zawiadomieniu skierowanym do organów ścigania była już przedmiotem zawiadomienia UKNF z 10 stycznia 2024 roku o podejrzeniu popełnienia przestępstw w obrocie akcjami mPay SA, polegających na bezprawnym ujawnieniu i wykorzystaniu informacji poufnych w obrocie akcjami mPay - czytamy w oświadczeniu.

KNF podała, że przestępstwo manipulacji zagrożone jest grzywną do 5 mln zł albo karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5, albo oboma tymi karami łącznie.

Kolejne działanie KNF

Pod koniec stycznia 2024 r. Komisja Nadzoru Finansowego skierowała do organów ścigania zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstw. KNF wyjaśniła wówczas, że przestępstwa te miały polegać na nieuprawnionym ujawnieniu i wykorzystaniu informacji poufnej dotyczącej zawarcia umowy. Na jej podstawie mPay S.A. zobowiązała się do podjęcia prac nad wprowadzeniem kryptoaktywa (stablecoin).

Ich efekt miało być wprowadzenie możliwości nabycia stablecoina przez jej klientów, transfer go na kontaportfele niezależne od aplikacji mPay, jak i użycie go do płatności za bilety i wykonywania innych opłat, w jakich aplikacja ta oferuje pośrednictwo.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(7)
zoreintowany
2 tyg. temu
kryptoreklama KNF? Po tylu nieudanych akcjach kolejny pokaz na maluczkich , podczas gdy grube ryby pływaja spokojnie. Prawdziwa ustawka pod premie za aktywność
Lololo
2 tyg. temu
I co ?zwrócą akcjonariuszom ich środki ? Nie , wlepia kary i hajs weźmie rząd, a wy zaznaczaliscie rubryczke ze możecie stracić środki i dowidzenia xd piękna iluzja sprawiedliwości
Wiem
2 tyg. temu
Jastrzębski będziesz siedział za Morawieckiego czy zaczniesz sypać wymoczku?
Scyzoryk
2 tyg. temu
Co to za afera groszowa a od 1989r. 30-i potężnych afer w RP żadna nie rozliczona. Okradli państwo Polskie i obywateli na 2,5 bln. zł. i KURNA nie ma komisji śledczych, nie ma ABW, CBŚ nie ma prokuratury. NIKT nie siedzi to państwo to złodziejski szwindel ,, białych kołnierzyków,, A ,,ciapate,, z nad Wisły kłócą się o bzdety a co dnia ich wszyscy okradają.
Scyzoryk
2 tyg. temu
KNF przestał dostawać dolę i stąd zawiadomienie do prokuratury. Jajcarze.