Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Kodeks pracy. Pracownik, który udowadnia w sądzie, że został niesłusznie zwolniony, może wrócić do firmy szybciej. Warunkowo

54
Podziel się

Sąd może przywrócić zwolnionego do pracy jeszcze przed końcem trwania procesu. Nowe zasady zaczynają obowiązywać w czwartek. Dotychczas było tak, że pracownik, który uważał, że został niesłusznie zwolniony, mógł wrócić na stanowisko dopiero po zakończeniu – czasem wielomiesięcznego – procesu.

Zwolniony pracownik może żądać przywrócenia do pracy jeszcze przed uprawomocnieniem się wyroku
Zwolniony pracownik może żądać przywrócenia do pracy jeszcze przed uprawomocnieniem się wyroku (123RF)
bDIJAmzp

Ważne zmiany w kodeksie pracy. Jeśli pracownik uważa, że został niesłusznie zwolniony, może się domagać przywrócenia do pracy już przez sąd I instancji. To istotna zmiana, bo pozwala wrócić na dotychczas zajmowane stanowisko jeszcze przed prawomocnym zakończeniem procesu – informuje "Rzeczpospolita".

Jak zauważa mecenas Sławomir Paruch, do tej pory ze względu na bardzo długi czas trwania procesów pracowniczych, większość zwolnionych walczyła jedynie o odszkodowanie. Teraz możemy się spodziewać większego zainteresowania roszczeniem o przywrócenie do pracy.

bDIJAmzr

- Dla pracodawców oznacza to większe ryzyko powrotu zwolnionego i związanych z tym komplikacji organizacyjnych i kosztów. A za ugodowe ukończenie sporu przedsiębiorca będzie musiał zapłacić więcej – zauważył Sławomir Paruch.

Zobacz także: Obejrzyj: Firmy rodzinne wzorem dla innych. "Sytuacja dobra lub bardzo dobra"

Taki pracownik może być bowiem, jak zauważa "Rzeczpospolita", "tykającą bombą". Trudno się bowiem spodziewać, by współpraca z osobą, która ma żal do pracodawcy – i wytoczyła mu proces – układała się bezkonfliktowo. Tym bardziej że przyszłość tej osoby w firmie nie jest pewna, bo sąd odwoławczy może dokonać innej oceny faktów i przyznać rację pracodawcy, wobec czego pożegnanie z pracownikiem będzie już bezwarunkowe.

bDIJAmzx

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDIJAmzS
prawo pracy
praca
KOMENTARZE
(54)
ant
rok temu
Tylko po co ma wracać? Niewiele to da, a teraz pracodawca będzie robić wszystko, żeby dawać okresowe zatrudnienie. I tylko pracownik straci, bo kredytu w banku nie dostanie. Ktoś ma z myśleniem problem. Zresztą politycy dali tyle przykładów pracodawcom jak się chce, że co tu dyskutować.
Bolo
rok temu
Po co pracować gdzieś na siłę? To absurd.
Mmm
rok temu
Jako pracownik nie wyobrażam sobie żebym miała na siłę walczyć o pracę w firmie, w której mnie nie chcą. Strasznie niekomfortowo bym się czuła.
bDIJAmzT
rp
rok temu
jak ogromne koszty musi ponieść pracodawca przed przyjęciem pracownika??- Lekarze badania szkolenia BHP. ubrania . a on po jednym dniu mówi że nie będzie już pracował i to bez żadnych kosekwencji. Nie może być jak w uk? Oświadczenie pracownika że jest zdrowy powinno wystaczyć. u lekarza tez kończy się oświadczeniem pracownika i dopiero lekarz podpisuje zdolność i jest czysty.
Raff
rok temu
Roboty nie brakuje... To pracodawca powinien robić wszystko by dobrego pracownika zatrzymać a złego zwolnić. A ten pomysł z wrócę iem do roboty gdzie szef cię nie trawi jest głupi
...
Następna strona