Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|

Kolejna prognoza dot. Polski. Deficyt na niższym poziomie. Kościński komentuje

7
Podziel się

Jest najnowsza prognoza dotycząca Polski, wydana przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Odniósł się do niej minister finansów Tadeusz Kościński i zapowiedział, że resort wyda własną prognozę. Ma się pojawić pod koniec kwietnia.

Kolejna prognoza dot. Polski. Deficyt na niższym poziomie. Kościński komentuje
Prognoza MFW dot. Polski. Komentarz ministra Tadeusza Kościńskiego (KAS)
bDTaGSPp

Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) prognozuje, że deficyt Polski zejdzie od 2022 roku poniżej 3 proc. PKB. To niejedyna prognoza, MFW przewiduje także stabilizację długu w relacji do PKB na poziomie 55 proc. PKB w najbliższych latach.

Na to zwrócił uwagę szef resortu finansów Tadeusz Kościński. Zapowiedział też, że ministerstwo pokaże swoje prognozy pod koniec kwietnia. Projekcja pojawi się w Aktualizacji Programu Konwergencji.

bDTaGSPr

"Dane dla Polski odnośnie polityki fiskalnej zaprezentowane w opracowaniu MFW 'Fiscal Monitor' pokazują zejście deficytu poniżej granicy 3 proc. PKB od przyszłego roku oraz stabilizację długu w relacji do PKB na poziomie 55 proc. PKB w najbliższych latach. Podobne ścieżki fiskalne MFW prognozuje dla innych krajów europejskich" - zwrócił uwagę w komentarzu minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy poinformował w środę w raporcie "Fiscal Monitor", że prognozuje deficyt sektora general government Polski w 2021 r. na 4,7 proc. PKB, a w 2022 roku - 2,6 proc. Z kolei dług brutto na poziomie 57,4 proc. PKB w 2021 r. i 56,1 proc. w 2022 r. W kolejnych latach poziom długu ma wynieść 55,3-55,4 proc. PKB. Raport nie zawiera uzasadnienia dla prognoz.

Zobacz także: Nowy Ład blokuje reformę OFE? Prezes PFR wyjaśnia
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDTaGSPS
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(7)
Emeryt
1 tyg. temu
Mam emeryturę 2000zł zabierają składkę, pracuję dorabiam w ochronie zabierają składkę, czy to jest normalne? a do lekarza teraz się nie dostaniesz, czyba, że prywatnie i musisz zapłscić
Tak
1 tyg. temu
A chłopi mają dotacje na wszystko więc ta co nazywają podatkami i składką na zdrowie, emeryturę, chorobę to jest jedynie mała część zwrotu owej dotacji. Za to właśnie głosują na PiS.
nie darować
1 tyg. temu
zapamiętajmy te twarze i nazwiska, kiedy przyjdzie rewolucja !!!
bDTaGSPT
gilza
1 tyg. temu
Jeśli pis ogłosi własną prognozę to okaże się, że Polska rośnie w siłę a obywatelom żyje się dostatniej.
bogdan
1 tyg. temu
Jeśli żyjesz to płacisz podatki zawsze tak było.