Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|

Oszczędności w banku? Bez sensu. Winne niskie stopy procentowe

16
Podziel się:

Trzymanie oszczędności w bankach obecnie mija się z celem. Lokaty są coraz mniej opłacalne, a czasami trzeba nawet do nich dopłacać. Ten absurd bierze się z niskich stóp procentowych.

Oszczędności w banku? Bez sensu. Winne niskie stopy procentowe
Lokaty coraz mniej opłacalne. Trzeba wręcz do nich dopłacać (Adobe Stock)
bEDGVKth

Jak podał Narodowy Bank Polski, średnie oprocentowanie rocznej lokaty bankowej w styczniu 2021 r. wynosiło zaledwie 0,16 proc. To sprawia, że na lokacie właściwie nie zarabia się nic, a doliczając podatek i koszty obsługi, często trzeba do niej jeszcze dopłacić.

Banki mogą stracić klientów, ci zapowiadają, że przy ujemnym oprocentowaniu lokat będą wycofywać swoje środki. Jak wynika z badania opinii publicznej, przeprowadzonego przez UCE RESEARCH i SYNO Poland, zastosowanie ujemnego oprocentowania skłoniłoby blisko 74 proc. Polaków do wycofania oszczędności z banków.

bEDGVKtj

Z kolei z danych NBP wynika, że w lutym tego roku Polacy posiadali w depozytach 194 mld zł, czyli o ponad 100 mld zł mniej niż w lutym ubiegłego roku.

Ton łagodzi analityk rynków finansowych Piotr Kuczyński. Jego zdaniem, wprowadzenie ujemnych stóp procentowych nie jest możliwe.

bEDGVKtp

- Żaden bank nie zastosuje ujemnego oprocentowania. Po pierwsze, jego klienci uciekliby do konkurencji. Po drugie, UOKiK wypowiedział się, że byłoby to niedopuszczalne. Po trzecie, banki uzyskują już taki efekt, podnosząc koszty prowadzenia bieżących rachunków - stwierdził ekspert.

Zobacz także: Kolejne zmiany w OFE. Czeka nas ostry spór polityczny?
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEDGVKtK
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(16)
EUgeniusz
6 miesięcy temu
ostatnio był artykuł: polacy ratują oszczędności i zaciagaja kredyty.......:-))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
Dziadek
6 miesięcy temu
Konto w banku ,stan na dzień dzisiejszy 48zl reszta w słoiku
Travis
6 miesięcy temu
Glapa ma gdzieś oszczędności Polaków, on nie musi oszczędzać
bEDGVKtL
JS66
6 miesięcy temu
to jest chora ekonomia i chory kraj banki mają nasze pieniądze i na nich zarabiają a ja mam dopłacać do banku w tym kraju wszystko stoi na głowie czy ktoś to kiedyś zmieni a z H się śmiali DB postawił na nogi
Inflacja
6 miesięcy temu
Oszczędzajcie na starość . Ha ha ha .