Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|

Oszczędności w banku? Bez sensu. Winne niskie stopy procentowe

16
Podziel się

Trzymanie oszczędności w bankach obecnie mija się z celem. Lokaty są coraz mniej opłacalne, a czasami trzeba nawet do nich dopłacać. Ten absurd bierze się z niskich stóp procentowych.

Oszczędności w banku? Bez sensu. Winne niskie stopy procentowe
Lokaty coraz mniej opłacalne. Trzeba wręcz do nich dopłacać (Adobe Stock)
bDTawnFN

Jak podał Narodowy Bank Polski, średnie oprocentowanie rocznej lokaty bankowej w styczniu 2021 r. wynosiło zaledwie 0,16 proc. To sprawia, że na lokacie właściwie nie zarabia się nic, a doliczając podatek i koszty obsługi, często trzeba do niej jeszcze dopłacić.

Banki mogą stracić klientów, ci zapowiadają, że przy ujemnym oprocentowaniu lokat będą wycofywać swoje środki. Jak wynika z badania opinii publicznej, przeprowadzonego przez UCE RESEARCH i SYNO Poland, zastosowanie ujemnego oprocentowania skłoniłoby blisko 74 proc. Polaków do wycofania oszczędności z banków.

bDTawnFP

Z kolei z danych NBP wynika, że w lutym tego roku Polacy posiadali w depozytach 194 mld zł, czyli o ponad 100 mld zł mniej niż w lutym ubiegłego roku.

Ton łagodzi analityk rynków finansowych Piotr Kuczyński. Jego zdaniem, wprowadzenie ujemnych stóp procentowych nie jest możliwe.

bDTawnFV

- Żaden bank nie zastosuje ujemnego oprocentowania. Po pierwsze, jego klienci uciekliby do konkurencji. Po drugie, UOKiK wypowiedział się, że byłoby to niedopuszczalne. Po trzecie, banki uzyskują już taki efekt, podnosząc koszty prowadzenia bieżących rachunków - stwierdził ekspert.

Zobacz także: Kolejne zmiany w OFE. Czeka nas ostry spór polityczny?
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDTawnGq
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(16)
Baca
1 tyg. temu
A czasami trzeba nawet do nich dopłacać ? Cały czas dopłacamy , a nie czasami .Pokaż mi lokatę pokrywającą inflację i podatek deski .
Glapa musi od...
1 tyg. temu
A Glapa ma się świetnie , kto płaci za rozdawnictwo PISiorów.
mario
1 tyg. temu
Procent od lokat to 0,16% a od kredytów 50% rocznie razem z innymi opłatami.
bDTawnGr
kolczyk
1 tyg. temu
Ale PKO BP jest sponsorem wielu organizacji i drużyn sportowych. Za nasze pieniądze, a nie prezesów tego banku działających ponoć dla dobra swoich klientów - ciułaczy. W tym emerytów tracących swoje oszczędności, a o których tak troszczy się PiS.
Inflacja
1 tyg. temu
Oszczędzajcie na starość . Ha ha ha .
...
Następna strona