Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|

Oszczędności w banku? Bez sensu. Winne niskie stopy procentowe

19
Podziel się:

Trzymanie oszczędności w bankach obecnie mija się z celem. Lokaty są coraz mniej opłacalne, a czasami trzeba nawet do nich dopłacać. Ten absurd bierze się z niskich stóp procentowych.

Oszczędności w banku? Bez sensu. Winne niskie stopy procentowe
Lokaty coraz mniej opłacalne. Trzeba wręcz do nich dopłacać (Adobe Stock)

Jak podał Narodowy Bank Polski, średnie oprocentowanie rocznej lokaty bankowej w styczniu 2021 r. wynosiło zaledwie 0,16 proc. To sprawia, że na lokacie właściwie nie zarabia się nic, a doliczając podatek i koszty obsługi, często trzeba do niej jeszcze dopłacić.

Banki mogą stracić klientów, ci zapowiadają, że przy ujemnym oprocentowaniu lokat będą wycofywać swoje środki. Jak wynika z badania opinii publicznej, przeprowadzonego przez UCE RESEARCH i SYNO Poland, zastosowanie ujemnego oprocentowania skłoniłoby blisko 74 proc. Polaków do wycofania oszczędności z banków.

Z kolei z danych NBP wynika, że w lutym tego roku Polacy posiadali w depozytach 194 mld zł, czyli o ponad 100 mld zł mniej niż w lutym ubiegłego roku.

Ton łagodzi analityk rynków finansowych Piotr Kuczyński. Jego zdaniem, wprowadzenie ujemnych stóp procentowych nie jest możliwe.

- Żaden bank nie zastosuje ujemnego oprocentowania. Po pierwsze, jego klienci uciekliby do konkurencji. Po drugie, UOKiK wypowiedział się, że byłoby to niedopuszczalne. Po trzecie, banki uzyskują już taki efekt, podnosząc koszty prowadzenia bieżących rachunków - stwierdził ekspert.

Zobacz także: Kolejne zmiany w OFE. Czeka nas ostry spór polityczny?
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
pieniądze
banki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(19)
prawy i spraw...
11 miesięcy temu
Jako współnota mieszkaniowa wzięliśmy kredyt na remont budynku Po ponad 6 latach spłaty zostało nam 70 tys do spłaty. Miesięcznie płacimy 600 zeta odsetek plus sama rata 195 zł. Przy 70 tys oszczędności i trzymaniu na koncie nie otrzymujemy żadnych odsetek od lokaty i. ,mało tego jeszcze dopłacamy bankowi za to że u nich trzymamy pieniądze.. To jest dopiero ekonomia w mistrzowskim wykonaniu pisu.
sceptyczny
2 lata temu
Na tym polega drenaż rynku. Państwo z tektury, a właściwie złodzieje w białych kołnierzykach żerują na krwawicy narodu. Dochody są wyprowadzane wszelkimi dostępnymi drogami. Sztuczne kursy, opcje walutowe, polisolokaty, II i III filar. itp. Społeczeństwo o niskim poziomie wiedzy ekonomicznej wierzy najczęściej oszustom i hochsztaplerom.
emerytka
2 lata temu
Mam skromne oszczędności w banku i nie zamierzam ich wypłacać. Trzymanie oszczędności w domu nie daje żadnego oprocentowania, nawet tego śmiesznie niskiego. Takie oszczędności są dobrym kąskiem dla złodziei. Oby niektórzy nie obudzili się z ręką w nocniku.
EUgeniusz
2 lata temu
ostatnio był artykuł: polacy ratują oszczędności i zaciagaja kredyty.......:-))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
Dziadek
2 lata temu
Konto w banku ,stan na dzień dzisiejszy 48zl reszta w słoiku