Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRWL
|

Kolejna sprawa przeciw Polsce trafi do TSUE. Tym razem chodzi o ścieki

171
Podziel się:

Komisja Europejska poinformowała o tym, że wniosła do Trybunału Sprawiedliwości UE sprawy przeciwko Polsce w związku z nieprzestrzeganiem dyrektywy dotyczącej oczyszczania ścieków komunalnych. Zgodnie z unijną dyrektywą Polska powinna spełniać wymogi zawarte w dyrektywie do 2015 roku.

Kolejna sprawa przeciw Polsce trafi do TSUE. Tym razem chodzi o ścieki
Polska powinna w pełni spełniać wymogi dyrektywy od 2015 roku (Adobe Stock)

Kolejna sprawa przeciw Polsce trafiła do TSUE. Tym skarga dotyczy nieprzestrzegania dyrektyw dotyczących ścieków.

Jak wyjaśnia Komisja Europejska — w dyrektywie zobowiązano państwa członkowskie do zapewnienia, aby aglomeracje miejskie (miasta, miejscowości i tereny zamieszkane) odpowiednio odbierały i oczyszczały ścieki, eliminując lub ograniczając w ten sposób wszystkie niepożądane skutki, jakie się z nimi wiążą przy ich uwalnianiu do jednolitych części wód.

"W Europejskim Zielonym Ładzie określono dążenie UE do osiągnięcia zerowego poziomu emisji zanieczyszczeń. Prawo UE, takie jak dyrektywa dotycząca oczyszczania ścieków komunalnych, ma na celu ochronę zdrowia ludzkiego i środowiska naturalnego, dlatego jego pełne wdrożenie przez państwa członkowskie ma zasadnicze znaczenie" – czytamy w informacji Komisji Europejskiej.

Polska miała spełniać unijne wymogi do 2015 roku

Według Brukseli Polska powinna w pełni spełniać wymogi dyrektywy od 2015 roku.

"Ponad 1000 aglomeracji w Polsce nie posiada systemu zbierania ścieków komunalnych, co oznacza, że ścieki są odprowadzane bezpośrednio do rzek, mórz lub jezior bez oczyszczania. Ścieki powinny być kierowane do oczyszczalni ścieków przed ich odprowadzeniem. Ponadto w 415 aglomeracjach, w których ścieki są odprowadzane na obszarach wrażliwych, Polska nie zapewniła bardziej rygorystycznego oczyszczania zgodnie z wymogami dyrektywy" – zwraca uwagę KE.
Zobacz także: Znany ekonomista wprost: "To propaganda ekonomiczna"

KE uważa, że "pomimo pewnych postępów i wsparcia finansowego w ramach polityki spójności UE wysiłki władz polskich były dotychczas niezadowalające i niewystarczające, w związku z czym wnosi do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej sprawę przeciwko Polsce".

Komisja poinformowała, że nieoczyszczone ścieki mogą zawierać bakterie i wirusy, a tym samym stwarzać zagrożenie dla zdrowia ludzi. Zawierają one również takie składniki jak azot i fosfor, które mogą zanieczyszczać wody słodkie i środowisko morskie, ponieważ sprzyjają nadmiernemu wzrostowi alg, które hamują rozwój innych organizmów – proces ten zwany jest eutrofizacją.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
ekologia
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(171)
Polak
10 miesięcy temu
Nie zapominajcie że czajka otwarta została za Kaczyńskiego
Marcin
10 miesięcy temu
cel KE jest jeden ,przejac wladze w Polsce przez Tuska ,
jajo
10 miesięcy temu
Na pewno najwięcej do powiedzenia w tej sprawie będzie miał Trzaskoś bo Budyń z Gdańska umarł isię jemu upiekło
gwidon
10 miesięcy temu
kara naprawdę w tym pomoże.Zamiast pieniądze przeznaczyć na oczyszczalnie trzeba zapłacić karę pomysł "genialny"Trzeba najpierw sprawdzić dlaczego tak jest a nie ładować karę głupota i kretynizm w jednym.To jak wiadomo ma drugie dno nie chodzi o oczyszczalnie.
Bolek
10 miesięcy temu
KE powinna wytoczyć sprawę Głównemu Ekologowi Kraju, Trzaskowskiemu.
...
Następna strona