Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRWL
|

Kolejny cios w portfele Polaków. Podwyżki cen leków mogą być historycznie wysokie

6
Podziel się:

Szykują się kolejne podwyżki. Tym razem leków. W drugim kwartale wzrosty cen rok do roku mogą osiągnąć wartości dwucyfrowe. To byłby historycznie wysokie podwyżki, które dotąd nie miały miejsca w Polsce. Dotąd podwyżki leków utrzymywały się na podobnym poziomie kilku procent. To będzie kolejne obciążenie portfeli Polaków w 2022 roku.

Kolejny cios w portfele Polaków. Podwyżki cen leków mogą być historycznie wysokie
W 2022 roku drastycznie podrożeją leki (Adobe Stock, "Rapisan John ")

W tym roku mają wzrosnąć ceny leków, a podwyżki mają być najbardziej odczuwalne na przełomie kwietnia i maja – informuje "Dziennika Gazeta Prawna".

To mogą być historyczne podwyżki cen leków

Jak informuje "DGP", w ubiegłym roku ceny leków pełnopłatnych wzrosły średnio o 7,1 proc., czyli podobnie jak dwa lata temu. Za opakowanie trzeba było średnio zapłacić 31,21 zł. Ceny suplementów diety poszły w górę o 5,6 proc., wobec 3,1 proc. rok wcześniej, i kosztują średnio 22,18 zł za opakowanie. Najbardziej zdrożały preparaty OTC – o 7,5 proc. w 2021 r. wobec 6,3 proc. w 2020 r. W efekcie średnia cena opakowania wynosi 17,20 zł.

Zobacz także: Pandemia winduje ceny biletów. Gdy odpuści, będziemy latać taniej
"Dotychczasowe podwyżki nie łamią istotnie trendów. Ceny rosły tak, jak w poprzednich latach, czyli o kilka procent z miesiąca na miesiąc. W tym roku ten trend może się jednak zmienić" – mówi cytowany przez "DGP" prezes PEX PharmaSequence dr Jarosław Frąckowiak.

"To oznacza, że zmiany cen mogą być dużo bardziej odczuwalne dla konsumentów" – podkreśla ekspert cytowany przez gazetę, dodając, że gwałtowny skok może mieć miejsce już na przełomie kwietnia i maja.

Może to oznaczać nawet dwucyfrowe podwyżki rok do roku. Takich podwyżek nie było w historii. Leki mogą znacząco obciążyć budżet m.in. mniej majętnych seniorów.

"A to dlatego, że dojdzie do kumulacji wielu czynników mających wpływ na cenę produktów na aptecznej półce" - czytamy w "DGP".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(6)
Zbych
4 miesiące temu
a po co ciemnemu ludowi leki, niech leczy się modlitwą i wodą święconą
Ruda
4 miesiące temu
Depopulacja.Czy jeszcze ktoś nie rozumie!
Manka
4 miesiące temu
Dalej głosujcie na pis, niedługo recepta będzie na receptę i dodatkowo płatna, kraj absurdów dali emerytów 100 zł więcej, odbiorą 800,
Filip
4 miesiące temu
Już teraz place 500 zł co miesiąc
pytam
4 miesiące temu
a Polfa jeszcze w Polsce czy już Gerfa albo Hunfa?