Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MZUG
|

Komisja Europejska nałożyła setki milionów euro kary na właściciela Milki. Gigant komentuje

14
Podziel się:

Komisja Europejska nałożyła na Mondelez International, właściciela marek takich jak Cote d'Or, Milka i Oreo, karę w wysokości 337,5 mln euro za utrudnianie handlu między państwami UE. Gigant potwierdził nałożenie kary i wskazał, że na jej poczet firma założyła rezerwy w 2023 roku.

Komisja Europejska nałożyła setki milionów euro kary na właściciela Milki. Gigant komentuje
Komisja Europejska nałożyła na Mondelez International (Adobe Stock, Ioan Panaite)

Mondelez International w odpowiedzi dla serwisu money.pl potwierdził ugodę oraz nałożoną karę przez Komisję Europejską, która zakończyła dochodzenie w sprawie handlu produktami czekoladowymi, ciastkami oraz kawą między krajami unijnymi.

Decyzja dotyczy historycznych, odosobnionych incydentów, z których większość się zakończyła lub została rozwiązana na długo przed dochodzeniem Komisji. Wiele z tych przypadków było związanych z transakcjami biznesowymi z brokerami, które są zazwyczaj prowadzone poprzez sporadyczną i często jednorazową sprzedaż, oraz z ograniczoną liczbą małych dystrybutorów rozwijających swoją działalność na rynkach UE, na których Mondelez nie jest obecna lub nie wprowadza na rynek wybranych produktów. Jest to bardzo ograniczona część europejskiej działalności Mondelez International - czytamy w odpowiedzi.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Chów klatkowy" pod Warszawą. Nie zostawiają suchej nitki na inwestycji dewelopera

Firma zaznaczyła, że nie ta sprawa nie odzwierciedla tego, jaka jest firma. "Będziemy nadal kłaść nacisk na przestrzeganie wszystkich przepisów" - czytamy.

"Rozstrzygnięcie tej sprawy zakończyło się zobowiązaniem w łącznej wysokości 337,5 mln euro, na poczet którego założyliśmy rezerwy w 2023 roku. W związku z tym nie będą konieczne żadne inne działanie w tej sprawie" - podkreślił gigant.

Mondelez International ukarany przez Komisję Europejską

Komisja Europejska nałożyła na Mondelez International, właściciela marek takich jak Cote d'Or, Milka i Oreo, karę w wysokości 337,5 mln euro. Dochodzenie KE wykazało, że firma Mondelez International naruszyła reguły konkurencji, angażując się w porozumienia mające ograniczyć handel produktami czekoladowymi, ciastkami oraz kawą między krajami unijnymi.

Mondelez jest jednym z największych na świecie producentów wyrobów czekoladowych i ciastek. Od 2015 roku należy do niego także marka kawy Jacobs.

- Ceny żywności różnią się w poszczególnych państwach członkowskich. Handel między krajami UE na rynku wewnętrznym może obniżyć ceny i zwiększyć dostępność produktów dla konsumentów. Jest to szczególnie ważne w czasach wysokiej inflacji. W dzisiejszej decyzji stwierdzamy, że Mondelez nielegalnie ograniczył sprzedaż transgraniczną w całej UE, aby utrzymać wyższe ceny swoich produktów ze szkodą dla konsumentów - powiedziała w Brukseli Margrethe Vestager, wiceszefowa KE odpowiedzialna za politykę konkurencji.

Koncern m.in. odmówił zaopatrywania pośrednika w Niemczech, by uniemożliwić mu odsprzedaż wyrobów czekoladowych w Austrii, Belgii, Bułgarii i Rumunii, gdzie ceny były wyższe. Zaprzestał też dostaw wyrobów czekoladowych do Holandii, aby zapobiec ich przywozowi do Belgii, gdzie sprzedawał swoje produkty po wyższych cenach.

KE uznała, że te nielegalne praktyki uniemożliwiają sprzedawcom detalicznym swobodne pozyskiwanie produktów w państwach członkowskich po niższych cenach i powodują sztuczny podział rynku wewnętrznego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(14)
Polak
3 tyg. temu
Milka to nie czekolada!!!!?
Czesio
3 tyg. temu
Od kiedy milka jest czekoladą???
Realista
3 tyg. temu
Czytajcie między wierszami jak to mogło wyglądać: firma kogucik nie związana z branżą przychodzi do Mondeleza i chce kupić jednorazowo duże ilości słodyczy twierdząc, że odsprzeda je na rynku, gdzie Mondelez nie jest obecny. Z tego tytułu dostaje pewnie super cenę, bo transport gdzieś do Burkina Faso czy Urugwaju dużo kosztuje. Zamiast tego janusz-oszust rzuca to na rynek w sąsiednim europejskim kraju zaniżając cenę, na czym cierpią lojalni branżowi dystrybutorzy Mondeleza. Gdy janusz-oszust chce powtórzyć ten numer Mondelez odmawia, a wtedy ten leci na skargę do komisji.
mondelez IE
3 tyg. temu
To oczywista kwestia reguł prawnych, których KE nie przestrzega, zapłacimy karę oraz nasze porozumienia z tym zwiazane. Jednocześnie informujemy iz, kwestie reguł prawnych zostaną uprawomocniine co wiąże się z możliwością apelacji, do których mamy prawo i nasza represje polityczna ze strony KE spotka się z całą surowo ścian na tle prawnym. Pozdrawiam serdecznie Kamil Rzeszowski Rzecznik prasowy Mondelez IE-GROEP
Agata
3 tyg. temu
Produkty bardzo niskiej jakości, przesłodzone a ich produkcja przyczynia się do degradacji środowiska naturalnego, przez chociażby wycinkę lasów deszczowych pod uprawę palm, z owoców których pozyskuje się olej palmowy.