Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Robert Kędzierski
Robert Kędzierski
|

Podwyżka VAT podniesie ceny żywności i inflację. "Niemal natychmiast"

38
Podziel się:

- Skok inflacji zobaczymy już w kwietniu. To, czy będzie większy, czy mniejszy, zależy m.in. od tego, czy sklepy wykorzystają podwyżkę VAT, by ceny podnieść mocniej. Tak Arkadiusz Balcerowski, ekonomista mBank komentuje w rozmowie z money.pl decyzję rządu. Od 1 kwietnia VAT na żywność wzrośnie.

Podwyżka VAT podniesie ceny żywności i inflację. "Niemal natychmiast"
VAT na żywność ponownie będzie wynosić 5 proc. (GETTY, Bloomberg)

Ministerstwo Finansów poinformowało we wtorek, że nie przedłuży obniżenia stawki VAT na żywność po 31 marca - poinformował resort finansów w komunikacie. Oznacza to, że stawka podatkowa wzrośnie z 0 do 5 proc. już 1 kwietnia. Czy inflacja w związku z tym wzrośnie?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Desperacja rolników sięga zenitu. "Protest zaostrzymy"

Rząd przywraca VAT na żywność od kwietnia. "Zaskoczenie"

Arkadiusz Balcerowski, ekonomista mBank, w rozmowie z money.pl przyznaje, że decyzja o zniesieniu VAT-u na żywność już od 1 kwietnia może być pewnym zaskoczeniem. - My przewidywaliśmy, że stanie się to w lipcu, kiedy występuje naturalny, sezonowy spadek cen. Wówczas taki ruch byłby mniej odczuwalny - stwierdził.

Z naszego punktu widzenia na całoroczną ścieżkę inflacji nie ma to większego wpływu. Ta "górka" wynikająca z przywrócenia pięcioprocentowej stawki na żywność będzie miała miejsce w kwietniu, a nie w lipcu. Ale ostatecznie inflacja na koniec roku powinna i tak oscylować w okolicy 7 proc. (przy założeniu naszego scenariuszu dot. cen energii) - wyjaśnił Arkadiusz Balcerowsk.

Podwyżka VAT podniesie ceny żywności i inflację. "Niemal natychmiast"

Ekspert wyjaśnił też, o ile w związku ze zmianą stawki podatkowej, wzrośnie inflacja. - Zniesienie VAT na żywność powinno podbić inflację o ok. 1 pkt. proc., podobne szacunki zaprezentował również Narodowy Bank Polski. Należy zauważyć, że na rynku panował konsensus odnośnie do przywrócenia standardowej stawki VAT. To co różniło uczestników rynku, to zakładany moment takiego ruchu.

Zakładam, że sklepy przerzucą podwyżkę VAT-u niemalże natychmiast. Nie przeszkodzi temu nawet wojna cenowa najbardziej znanych sieci, która wiecznie przecież trwać nie będzie - sklepy nie będą chciały w obecnych warunkach wziąć tej podwyżki na siebie. Dlatego skok inflacji zobaczymy już w kwietniu. To, czy będzie większy, czy mniejszy, zależy m.in. od tego, czy sklepy wykorzystają podwyżkę VAT, by ceny podnieść mocniej. W obecnym środowisku popytowym wydaje się to mało prawdopodobne.

Rząd tłumaczy decyzję ws. VAT na żywność

Obniżona stawka VAT na podstawowe produkty spożywcze obowiązuje od 01.02.2022 roku. MF podaje, że została wprowadzona przy odczycie inflacji za styczeń 2022 roku na poziomie 9,2 proc. (rdr).

"Według wstępnych danych GUS inflacja w styczniu obniżyła się do 3,9 proc. (rdr) i było to najniższe tempo wzrostu cen konsumpcyjnych w tym ujęciu od marca 2021 r. Wyraźnie spadło także roczne tempo wzrostu cen żywności i napojów bezalkoholowych - do 4,9 proc. w styczniu (tj. najniżej od września 2021 r.)" - napisał MF.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
vat
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(38)
wilcze ślepia
3 miesiące temu
PO-wiedzcie mi gdzie te pieniądze są zakopane...
wilcze ślepia
3 miesiące temu
Ja wam.premiera nie wybierałem..
wilcze ślepia
3 miesiące temu
Panowie, PO-liczmy wszystkie POdwyżki PO-datków ..
Vector
4 miesiące temu
Oszustw polityków ciąg dalszy a ja myślałem jak wielu innych że to za komuny było źle a to teraz zacznie syf i bajzel
Koniec
4 miesiące temu
Podatek od kwietnia, kombinacje z złodziejskim belką...ostatni raz zagłosowałam na koalicję. Zamiast wspierać społeczeństwo, to oszukiwanie.
...
Następna strona