Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marcin Lis
|
aktualizacja

Komisja Europejska przypomina o przestrzeganiu prawa. Kilka spraw przeciwko Polsce

115
Podziel się:

Komisja Europejska poinformowała o uchybieniach wobec wspólnotowego prawa, których dopuściły się państwa członkowskie. Polska w komunikacie pojawiła się kilkukrotnie - głównie w kontekście ochrony środowiska.

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean Claude Juncker
Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean Claude Juncker (East News, John Thys)

Najpoważniejszym z komunikatów dotyczących Polski był ten poświęcony przepisom o bezpieczeństwie jądrowym. Komisja Europejska skierowała bowiem tzw. uzasadnioną opinię, która może zakończyć się nawet skierowaniem sprawy do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. By do tego nie doszło Polska musi w ciągu dwóch miesięcy odpowiedzieć Brukseli oraz pokazać, że zrobiła wszystko, by wdrożyć do systemu krajowego unijne przepisy.

Wspomniane przepisy to Dyrektywa Rady z 8 lipca 2014 r., która nałożyła na państwa członkowskie obowiązki "utrzymywania krajowych ram bezpieczeństwa jądrowego" m.in. w zakresie ochrony osób pracujących z pierwiastkami jonizującymi czy gospodarowania wypalonym paliwem nuklearnym.

Pozostałe procedury wobec Polski znajdują się na wcześniejszym etapie, co oznacza, że Bruksela wezwała nasz kraj do usunięcia uchybień.

Pierwszą z nich jest kwestia poprawa jakości przepisów o ocenie wpływu inwestycji na środowisko. Najgłośniejszym przypadkiem pokazującym, jak wygląda polska procedura przygotowywania takiego raportu była budowa zamku w Stobnicy.

Zobacz także: Zamek w Stobnicy. Ministerstwo środowiska budowy nie wstrzyma

Bruksela chce, by przepisy były mniej obciążające dla tych, którzy muszą okazać dokument, a z drugiej pozwalały na to, by "decyzje biznesowe były bardziej przewidywalne i zrównoważone". Nasze przepisy, w ocenie Brukseli, mają m.in. omijać konieczność ustalenia wpływu na środowiska ze strony inwestycji w czasie jej budowy.

Drugie wezwania do usunięcia uchybienia dotyczy przepisów składowisk odpadów. Komisja Europejska przypomniała, że do lipca 2009 r. wszystkie kraje członkowskie miały zamknąć składowiska, które nie posiadały odpowiednich „planów zagospodarowania instalacji”. W ocenie KE na terenie Polski działa nadal 6 śmietnisk, które powinny być nieczynne najpóźniej od 2012 r.

Trzecie wezwanie ze strony Komisji Europejskiej dotyczy wydawania koncesji na wytwarzanie energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych – dokładnie z wody.

Kolejne wezwania dotyczą ustanowienia odpowiednich przepisów dot. usług finansowych realizowanych w euro na wspólnym rynku. „W rozporządzeniu ustanowiono wymogi techniczne i handlowe w odniesieniu do poleceń przelewu i poleceń zapłaty w euro, które stanowią podstawę funkcjonowania jednolitego rynku przetwarzania transakcji płatniczych w euro” – przypomniała KE w komunikacie.

Ponadto KE upomniała Polskę ws. dzielenia się informacjami przestrzennymi, uznawania kwalifikacji pracowników (procedura jest prowadzona wobec wszystkich państw UE), przepisów o zharmonizowanych przepisach unijnych oraz regulacji dot. studentów i naukowców spoza UE.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(115)
inny
5 lata temu
unia ma rownych i rowniejszych co o mordowaniu bezbronnych ludzi we Francji
zser
5 lata temu
ten lamie prawo miedzynarodowe i jeszcze siedzi w tej bruksel
Janusz nie lu...
5 lata temu
A niemce przestrzegają prawa w sprawie Nord Stream ? Niech się od nas odpitolom.
Jamicz
5 lata temu
Tylko Polexit uratuje nas przed eurokomuną...
Bolesław
5 lata temu
Ciekawostka ONZ ma zastrzeżenie do przestrzegania praw we Francji (dziś sobota wiec w wielu miejscach będą protesty z policja w tle) a ONI zajmują się mami.
...
Następna strona