Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Paweł Orlikowski
Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Komputronik. Kara od skarbówki. "Nie zgadzamy się, będziemy walczyć do skutku"

48
Podziel się:

Dotkliwa kara dla Komputronika. Urząd Skarbowy decyzją podatkową zażądał od firmy 39 mln zł plus odsetki, co łącznie składa się na blisko 60 mln zł. Spółka nie zgadza się z decyzją i będzie się od niej odwoływać. Mimo to pracę może stracić nawet 20 proc. załogi.

Problemy Komputronika. Skarbówka nakłada gigantyczną karę, firma szykuje się na zwolnienie nawet 1/5 załogi
Problemy Komputronika. Skarbówka nakłada gigantyczną karę, firma szykuje się na zwolnienie nawet 1/5 załogi (Komputronik)
bEKXTMnF

Komputronik w sobotę odtajnił decyzję skarbówki, która nakłada na spółkę gigantyczną karę w sprawie nieprawidłowości przy rozliczeniu podatku VAT w okresie marzec-maj 2014 roku. Urząd domaga się nieco ponad 39 mln zł plus odsetki, co łącznie daje blisko 60 mln zł. Jednak decyzja nie ma rygoru wykonalności, nie ma też wniosku o dokonanie jakichkolwiek zabezpieczeń.

Komputronik to w sumie dwie spółki, jedna akcyjna, druga - Komputronik Biznes - to spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Kara nie precyzuje, której spółki dotyczy, wpływa jednak na działanie obu podmiotów. Leszczyński oddział poznańskiego Urzędu Celno-Skarbowego negatywną dla Komputronika decyzję wydał 2 marca.

bEKXTMnH

Spółka zapowiedziała odwołanie, ale dla ochrony interesów zdecydowała się na postępowanie sanacyjne. To powoduje, że biznes będzie dalej funkcjonował, jednak sprzęt, jak i przychody, będą pod kontrolą sędziego komisarza do ewentualnego zabezpieczenia wierzycieli.

Zobacz także: Obejrzyj: Mafie VAT-owskie rozbite. Rząd musi ścigać mechanika, fryzjerkę i...prawnika

- Obowiązuje nas tajemnica skarbowa, dlatego nie możemy wypowiadać się w kwestiach indywidualnych przypadków. Natomiast spółce przysługuje prawo do odwołania się od decyzji skarbowej, może więc w określonym czasie z niego skorzystać – komentuje sprawę w rozmowie z money.pl Anita Wielanek, rzecznik Krajowej Administracji Skarbowej.

bEKXTMnN

200 osób do zwolnienia?

Komputronik zapewnia na łamach money.pl, że nie ma sobie nic do zarzucenia i zrobi wszystko, by pozostać na rynku i przede wszystkim udowodnić, że kara została nałożona bezzasadnie. Jednak decyzja skarbówki - mimo że nie jest wymagalna - pociąga za sobą szereg negatywnych kosekwencji.

W obu spółkach (Komputronik oraz Komputronik Biznes) pracuje ok. 1000 osób. Spółka szacuje, że z pracą może pożegnać się aż 1/5 załogi, czyli ok. 200 osób. Jak mówi w rozmowie z money.pl Karolina Pietz Drapińska, Marketing & PR Director w Komputroniku, te 20 proc. to szacunki zarządu, które zostały sporządzone przed przystąpieniem do postępowania sanacyjnego.

- Musimy przemodelować biznes, postawić na operacje bardziej rentowne i sprawdzić, czy przy jeszcze bardziej okrojonym finansowaniu będziemy w stanie prowadzić dotychczasowe działania w pełni - tłumaczy przedstawicielka Komputronika.

bEKXTMnO

- Pochodną decyzji urzędnika jest to, że środków na bieżące prowadzenie biznesu będzie mniej, więc cięcia czekają najmniej rentowne operacje. Wszystko zależy od rozmów z naszymi partnerami. Musimy wiedzieć, co jesteśmy w stanie sprzedawać i po tych rozmowach będziemy w stanie ocenić, jak będziemy mogli dalej funkcjonować - precyzuje Pietz Drapińska.

Ze strony Komputronika płyną zapewnienia, że niezwłocznie po odtajnieniu decyzji administracji skarbowej spółka rozpoczęła rozmowy z kluczowymi partnerami. - Mamy zapewnienie, że nie zostawią nas w tej sytuacji. Widzimy bardzo duże wsparcie branży. Nasi partnerzy czują, że jest to krzywdząca decyzja, oraz że będziemy w stanie się z tego podnieść i dalej funkcjonować na rynku – zapewnia przedstawicielka spółki.

Proces sanacyjny sprawia, że Komputronik musi zrewidować swoje plany biznesowe. Problemy z płynnością finansową mogą wymusić zwolnienia. - Kluczową liczbę stanowią pracownicy sklepów własnych i agencyjnych w całej Polsce. Pamiętajmy, że mówimy o całym procesie sanacyjnym. Na pewno nie jest tak, że nagle 200 osób straci pracę. Zrobimy wszystko, by było ich jak najmniej - wyjaśnia w rozmowie z money.pl Karolina Pietz Drapińska.

"Decyzja nas zszokowała"

- Dużo zależy od wyników biznesowych. Ostatni kwartał był bardzo dobry, pomimo słabego pierwszego półrocza. Rok udało nam się zamknąć oczekiwanym wynikiem, zaczęliśmy wychodzić na prostą, a ta decyzja nas zszokowała i zaciągnęła nam mocny hamulec ręczny – dodaje Drapińska. Podkreśla też, że dla firmy widmo utraty części załogi jest najtrudniejsze.

bEKXTMnP

20 proc. do zwolnienia to też średnia dla całej organizacji, czyli dla obu spółek w całej Polsce, więc redukcja nie będzie równa w każdym dziale. To z kolei oznacza, że co prawda w pewnych działach będzie to mniej niż 1/5 załogi, ale w tych najmniej rentownych pracę stracić może znacznie więcej.

- Niezwłocznie po spotkaniu zarządu z kierownictwem i dyrekcją wszyscy dyrektorzy spotkali się z pracownikami. To oni są naszą największą siłą, dlatego prowadzimy z nimi bardzo szczerą i otwartą komunikację. Tyle, ile jesteśmy w stanie im powiedzieć, ile też wiemy, mówimy to otwarcie - podkreśla Pietz Drapińska.

Decyzja urzędnika z Leszna zapadła 2 marca, 7 marca została odtajniona. Komputronik może się od niej odwołać do Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu i z tego spółka chce "niezwłocznie skorzystać".

bEKXTMnQ

- Jeszcze się nie odwołaliśmy, finalizujemy wniosek. Chcemy bardzo dokładnie wskazać wszystkie uchybienia i błędy formalne, które już na pierwszy rzut oka widzimy w tym postępowaniu - tłumaczy w rozmowie z money.pl Karolina Pietz Drapińska.

- Jesteśmy na finiszu, ale dopóki nie złożymy odwołania, nie mogę zdradzać szczegółów. Na pewno będziemy odwoływać się do każdej możliwej instancji, by udowodnić, że obciążenie Komputronika jest niezasadne. Na rynku funkcjonujemy od 24 lat. Uczciwie płacimy podatki, promujemy etyczne wartości i zasady prowadzenia biznesu. Tym bardziej czujemy się poszkodowani decyzją, która tak mocno w nas uderza. Nie chcielibyśmy musieć znikać z rynku przez decyzję urzędu - dodaje.

Pytamy o szczegóły związane z samym postępowaniem i karą, czego dopatrzył się urzędnik skarbówki. Rzeczniczka Komputronika odpiera, że postępowanie trwało długo, ciągnęło się latami, nie może zdradzać szczegółów, ale zapewnia, że firma nie ma sobie nic do zarzucenia i w całości nie zgadza się z wydaną decyzją.

- Mocno nalegaliśmy, żeby kontrola wreszcie się zakończyła. Po latach dopatrzono się hipotetycznych nieścisłości. My się z nimi nie zgadzamy, kwestionujemy cały proces przeprowadzonej kontroli – mówi nam Pietz Drapińska. - Wierzymy, że nie popełniliśmy błędów i nie było po naszej stronie żadnych zaniechań. Jesteśmy w trakcie sporu, ale z decyzją się nie zgadzamy - dodaje.

Klienci zabezpieczeni

Przedstawicielka Komputronika uspokaja klientów. Twierdzi, że firma funkcjonuje normalnie, a decyzja nie wpłynęła na prowadzenie jej działalności.

– Pracujemy na różnych rynkach. Klienci detaliczni są w stu procentach zabezpieczeni. To samo dotyczy klientów biznesowych. Mamy podpisane umowy, kontrakty. Współpracujemy z klientami bez przeszkód. Jesteśmy przygotowani, dysponujemy sporym magazynem, mamy zapasy. Na bieżąco dostarczamy sprzęt do sklepów i go sprzedajemy. Gdy tylko odtajniliśmy informację dla giełdy, natychmiast rozpoczęły się rozmowy z dostawcami i zabezpieczamy te dostawy, które będą w najbliższym czasie realizowane – dodaje Pietz.

Komputronik wyraźnie podkreśla, że nie ma najmniejszego problemu z klientami. Co więcej, mógłby sprzedawać jeszcze więcej, gdyby nie kontrola i decyzja skarbówki.

Pod ochroną postępowania sanacyjnego Komputronik chce "zyskać trochę oddechu" i skupić się na podstawowej działalności, czyli na sprzedaży. Jednak co jeśli odwołanie będzie nieskuteczne, a kara stanie się wymagalna?

– Wierzymy, że kolejne instancje będą w stanie tę decyzję uchylić. Nie zakładamy negatywnych scenariuszy. Będziemy się odwoływać do skutku, żeby pokazać, że dopełniliśmy wszelkich starań i płacimy podatki zgodnie z wymaganiami i przepisami prawa - podsumowuje rozmowę z money.pl Karolina Pietz Drapińska.

Komputronik to polska sieć sklepów, sprzedających m.in. sprzęt komputerowy oraz urządzenia AGD i RTV. Firma działa od października 1996 roku, kiedy otworzono pierwszy sklep w Poznaniu. Dystrybutor sprzętu IT jest notowany na warszawskiej giełdzie od 2007 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEKXTMoi
vat
podatki
KOMENTARZE
(48)
Andy
2 lata temu
spoko loko.....to za prmocje s8 na Mokotowie !!!!
Jola
2 lata temu
Komputronik kiedyś był solidna firma teraz to już pazdzierz
Jark
2 lata temu
Już dawno postawiłem + na ta sieć po tym jak się polaszczyli na 20 zlotych. Zamówiłem te w przedsprzedaży za 140 ponieważ bardzo dobrze im szła przedsprzedaż podnieśli cenę do 160 Oczywiście mojego zamówienia nie zrealizowali i zaproponowali ta wyższa cenę. Od tamtej pory postanowiłem że żadnych moich pieniążków nie zobaczą. Wcześniej u nich regularnie co 3 lata kupiłem komputer czy laptopa ona materiały eksploatacyjne do drukarki, też mam ich w D.
bEKXTMoj
Nik
2 lata temu
Kolejna firma komputerowa po optimusie wykonczona przez skarbowke - brawo!
nick
2 lata temu
Kolejna polska firma, którą karają. Zagraniczne supermarkety i inne wielkie sklepy, nie mają problemów, bo nie płacą podatków w Polsce.
...
Następna strona