Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|
aktualizacja

Komunikacja miejska w odwrocie. Pandemia zmieniła zasady gry

4
Podziel się:

W Warszawie metro już nie jeździ w weekendowe noce, a autobusy kursują znacznie rzadziej. Komunikacja miejska w wielu miastach świeci pustkami. Podobnie jak kasy spółek, które za jej organizację odpowiadają.

Komunikacja miejska w odwrocie. Pandemia zmieniła zasady gry
Z komunikacji miejskiej korzysta coraz mniej Polaków (money.pl, Rafał Parczewski)

O sprawie pisze "Gazeta Wyborcza". Czytamy w niej, że w październiku w stołecznych pojazdach pojawiło się aż o 65 proc. mniej pasażerów niż rok wcześniej.

Skutek? Linie obsługujące tylko szkoły zostały zawieszone, inne kursują znacznie rzadziej niż dotychczas. Od nieco ponad tygodnia metro przestało też jeździć w nocy z piątku na sobotę i z soboty na niedzielę. W tym czasie ruch spadł bowiem - jak pisze "GW" - nawet o 80 procent.

To oczywiście ma swoje skutki w budżetach, które w tym roku po stronie przychodów będą znacznie niższe niż dotychczas. Gdzieniegdzie samorządy muszą się ratować podwyżkami cen biletów. W Warszawie jednak na taki ruch nie zgodziła się Rada Miasta.

Zobacz także: "Dziura Kościńskiego". Minister: to nie fair, nie skubiemy samorządów

Inaczej było na przykład we Wrocławiu. Tu magistrat wprowadza zmiany wraz z początkiem nowego roku. Zwolennicy uważają, że podwyżki są niewielkie, a koszty utrzymania komunikacji miejskiej i konieczność ciągłych modernizacji wymuszają wzrost cen.

Nowe stawki za przejazdy MPK Wrocław zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2021 roku. Cena biletu normalnego wzrośnie od 3,40 zł do aż 4,60 zł, co daje blisko 35 proc. podwyżkę. Podrożeją tak przejazdówki jednorazowe jak i okresowe.

Samorządy problemów finansowych i tak mają aż nadto. Ulgi podatkowe z powodu pandemicznego kryzysu sprawiają, że do samorządowych kas trafia coraz mniej pieniędzy. Miasta i gminy muszą więc podnieść ceny usług publicznych. Pisaliśmy o tym w money.pl.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(4)
20:14 7
3 lata temu
21:13 wczoraj
pd
3 lata temu
Róbcie podwyżki! Bierzcie przykład z bufetowej, gdy podwyższała podatki za nieruchomości ponad 12 razy, to twierdziła, że dawno nie było podwyżek.
W-wa
3 lata temu
Prezes takiej komunikacja pewnie z 60 000 miesięcznie do tego kilku wiceprezesów z 50 000, dyrektorzy zarządzający 30 000, sekretariaty, samochody z kierowcami, karty służbowe na zakupy i 1 000 000 idzie na kilku ludzi miesięcznie x 12 mc. = 12 000 000 baniek. A w mieście takich spółek, spółeczek jest kilkanaście i w każdej podobnie. Taki mamy klimat. Dlaczego jako płatnik podatku nie mam jawnej wiedzy na co idzie moja kasa.
Bmw
3 lata temu
A w Chełmie komunikacja jest darmowa ! Można, można !