Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Konferencja premiera. PiS porozumiał się z Lewicą w sprawie Funduszu Odbudowy

27
Podziel się:

Dzięki nowym środkom z Unii Europejskiej możemy z nadzieją wyglądać końca epidemii - powiedział premier Mateusz Morawiecki na wtorkowej konferencji prasowej. To oznacza, że Lewica poprze projekt ustawy dotyczącej ratyfikacji decyzji Rady Europejskiej dotyczącej systemu zasobów własnych Unii Europejskiej.

Konferencja premiera. PiS porozumiał się z Lewicą w sprawie Funduszu Odbudowy
Krajowy Plan Odbudowy. Premier Mateusz Morawiecki na konferencji przedstawił najnowsze polityczne ustalenia. (KPRM, Krystian Maj)

Rząd przyjął projekt ustawy dotyczącej ratyfikacji decyzji Rady Europejskiej w sprawie zwiększenia zasobów własnych UE. Ratyfikacja przez wszystkie państwa członkowskie decyzji (czyli - w uproszczeniu - powołania unijnego Funduszu Odbudowy) jest niezbędna, aby uruchomić wypłaty z Funduszu.

- Najpierw debatował nad tym rząd, teraz przekazujemy ten akt [dotyczący ratyfikacji - red.] do parlamentu - powiedział premier Mateusz Morawiecki na wtorkowej konferencji.

Szef rządu wyliczał, że unijne środki trafią m.in. na rozbudowę infrastruktury w Polsce, czyli np. na budowę dróg, na koleje, czy nawet na światłowody. W jego ocenie dzięki dodatkowym środkom z UE łatwiej będzie się odbić gospodarce po kryzysie wywołanym przez pandemię. Pieniądze miałyby trafić również do branż, które ucierpiały przez pandemię, a także m.in. na budownictwo mieszkaniowe, dla szpitali, służby zdrowia, czy edukacji.

- To są środki na bardzo konkretne cele. I dzisiaj z całą mocą trzeba podkreślić: tempo wyjścia z kryzysu COVID-19 będzie zależało od tego, czy te środki również w szybki sposób będą mogły być najpierw zaakceptowane, a następnie rozdystrybuowane i przeznaczone dla polskiej gospodarki, dla polskich rodzin, na dalsze już nie tylko ratowanie miejsc pracy - przekonywał premier.

Zobacz także: Ostatni dzwonek na rozliczenie PIT. Skarbówka czeka na ok. 13 mln zeznań

Stwierdził też, że niepoparcie Funduszu to "działanie na złość Polsce". - Polską racją stanu jak najszybsze przyjęcie ustawy o zasobach własnych UE - stwierdził Morawiecki.

Wcześniej wielokrotnie sprzeciw wobec ratyfikacji decyzji RE wyrażała Solidarna Polska. Niezgoda koalicjanta zmusiła Prawo i Sprawiedliwość do negocjacji z opozycją. Gotowość do rozmów w tej sprawie wyraziła Lewica.

Przedstawiciele tego ugrupowania wynegocjowali z rządem przyjęcie szeregu swoich postulatów. Robert Biedroń z Wiosny ogłosił na konferencji prasowej, że do szpitali powiatowych ma popłynąć 850 mln euro (Lewica początkowo chciała 1 mld euro). Natomiast 30 proc. z KPO trafi do samorządów, a kolejne 300 mln euro trafi na wsparcie dla branży gastronomicznej i hotelarskiej (pierwotnie Lewica postulowała o 400 mln euro).

Premier nie omieszkał pochwalić gotowości Lewicy do negocjacji. Zapewnił też, że wszystkie wynegocjowane postulaty przez opozycję zostaną włączone do Krajowego Planu Odbudowy. To właśnie ogłoszenie KPO jest warunkiem do uzyskania środków z Funduszu Odbudowy Gospodarki.

- Uzgodniliśmy dodatkowe środki na szpitale powiatowe i zobowiązaliśmy się, żeby rozbudować KPO o program budowy 75 tys. dodatkowych mieszkań - zapewnił Mateusz Morawiecki.

Porozumienie na linii PiS-Lewica zakłada również, że rząd przygotuje również szczegółowy plan wydatków. Powołany ma zostać także Komitet Monitorujący wydawanie środków.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(27)
Krzysztof
rok temu
Widział kto większe kretyństwo? To my, Polacy, w pierwszym rzędzie powinniśmy kontrolować, na co rząd wyda unijny fundusz. Przecież władza PIS wciąż krzyczy o zagrożeniu dla suwerenności przez Unię! Już sobie wyobrażam, jak rząd każe Trybunałowi Konstytucyjnemu orzec, że kontrola nad wydatkami Funduszu jest sprzeczna z polska Konstytucją, a opozycję oskarża o donosicielstwo do Brukseli!
Waldi
rok temu
Witam uważam że akurat w tej sprawie ma rację Koalicja obywatelska że chcę stawiać warunki zanim poprze Funduszu Odbudowy który owszem należy się Polkom i Polakom ale obawiam się żeby PiS nie wykorzystało tego funduszu na rzecz swojej kampanii wyborczej tylko żeby dostali ten fundusz Polacy i Polki na odbudowę gospodarki po Pandemii. więc obawiam się że Lewica popełniła tu błąd i ciekawy jestem jak na ten błąd zapatrują się wyborcy Lewicy? i dziwię się Panu Włodzimierzowi Czarzastemu człowiekowi którego naprawdę szanuje że zrobił coś takiego może to wynika z tego że jest dopiero od tej kadencji w sejmie nie było go w zeszłej kadencji także nie wie ile razy Pis oszukało ludzi mam nadzieje na otrzeźwienie ze strony lewicy i Pójścia ramie w ramię z opozycją i postawienia warunków Pis dotyczącymi funduszu odbudowy.
Majka
rok temu
Dzisiejsza lewica już dawno porzuciła postulaty socjalne na rzecz głównie ideologii lgbtxyz i walki z Kościołem ale czasami widać, że maja jeszcze odrobinę instynktu samozachowawczego i rozumu. Poparcie planu odbudowy to dobry znak, że można rządzić ponad podziałami.
Donek
rok temu
No i tutaj mamy pokaz tego, co tak naprawdę chce KO/PO dla swoich wyborów - biedy, braku wsparcia i tylko zadymy.
Zgodnie z pla...
rok temu
Problemem socjalistów jest to, że w końcu kończą im się cudze pieniądze. Komunizm jest następny w kolejce, więc wybór Lewicy na partnera nie jest przypadkowy. Trzymajcie się za portfele Przedsiębiorcy! :)
...
Następna strona