Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Mateusz Madejski
Mateusz Madejski
|
aktualizacja

Koniec łódzkiej Sukcesji. Strach padł na inne centra handlowe. "Kluczowe będą następne tygodnie"

218
Podziel się

Centrum handlowe Sukcesja to pierwszy tak duży obiekt, który nie wytrzymał epidemii koronawirusa. Czy będą kolejne zamknięte centra? Eksperci mówią o dwóch wyraźnych trendach. Wskazują, że żaden nie jest korzystny dla wielkich obiektów handlowych. A branża pokazuje dane i mówi: wcale nie jest tak źle.

Łódzka galeria Sukcesja ma działać tylko do końca czerwca.
Łódzka galeria Sukcesja ma działać tylko do końca czerwca. (Facebook)
bEqBrgNx

Łódzka Sukcesja zostanie zamknięta z końcem czerwca. Jedno z największych centrów handlowych w mieście już od dawna miało problemy. Właściciel od dłuższego czasu chciał sprzedać otwarty 5 lat temu obiekt nowemu inwestorowi, ale ostatecznie się to nie udało. Przyznawał też, że w centrum wykrywano sukcesywnie kolejne usterki i wady budowlane. Łącznie odkryto ich aż 6 tysięcy.

Epidemia koronawirusa sprawiła, że problemów nie udało się pokonać. I wszystko wskazuje na to, że po 30 czerwca już nie będzie można tam zrobić zakupów.

W Sukcesji działa około 100 sklepów i punktów usługowych. Dodatkowo obiekt znajduje się w atrakcyjnej lokalizacji w centrum Łodzi. Branża zadaje sobie więc pytanie, czy inne polskie centra handlowe mogą podzielić los tej galerii.

bEqBrgNz

Witold Michałek, ekspert BCC, uważa, że kluczowe dla branży będą następne tygodnie. - W czasie epidemii mieliśmy zupełny zanik aktywności tego typu obiektów. Ta aktywność się teraz dopiero odbudowuje - mówi w rozmowie z money.pl. Dodaje jednak, że musi minąć jeszcze trochę czasu, by można było oceniać, czy klienci ostatecznie wracają do centrów handlowych. - Jednak niewykluczone, że branżę czeka rewolucja - dodaje ekspert.

Zobacz także: Najemcy galerii walczą o przetrwanie. "Liczymy na obniżkę czynszu o co najmniej 50 proc.". Obejrzyj wideo:

Branża jest co prawda ostrożna w swoich ocenach, ale przekonuje, że na razie czarne scenariusze wcale się nie realizują. Jak podaje Polska Rada Centrów Handlowych, w tygodniu od 15 do 21 czerwca 2020 r. ruch w największych obiektach tego typu osiągnął już 73 proc. tego z analogicznego okresu 2019 r.

bEqBrgNF

- To spory wzrost odwiedzalności. Miesiąc wcześniej, przy porównaniu maja 2020 do maja 2019, widać było 43-procentowy spadek - wskazuje Marcin Guziński z firmy analitycznej Top Key.

"Dwie niekorzystne tendencje"

Witold Michałek z BCC wskazuje jednak, że niebezpieczne dla właścicieli galerii handlowych są dwie wyraźne tendencje. - Po pierwsze, bardzo dużo osób przestawiło się podczas pandemii na zakupy online. Przekonali się, że nie po wszystko trzeba iść do sklepu, nie wszystkiego trzeba dotknąć przed zakupem - komentuje.

Drugą tendencją jest, jego zdaniem, dążenie firm handlowych do renegocjowania czynszów z właścicielami obiektów. Spółka LPP na przykład postawiła na bardzo ostre negocjacje i wciąż nie dogadała się co do 10 proc. swojej powierzchni handlowej.

bEqBrgNG

Zdaniem eksperta wszystko to może spowodować, że mniejsze galerie mogą tracić grunt pod nogami. - Jak ktoś był na krawędzi przed epidemią, to teraz może sobie nie poradzić - uważa Michałek.

To jest przypadek Sukcesji. Eksperci wskazują, że łódzka galeria była w tej trudnej sytuacji, że nie należała do żadnej dużej sieci, a do Krzysztofa Apostolidisa. Z łódzkim przedsiębiorcą nie udało nam się porozmawiać. Sukcesja była jedynym dużym centrum handlowym w jego biznesowym portfolio. Tymczasem np. ECE Projektmanagement Polska zarządza dziesięcioma dużymi galeriami, a Atrium Poland - aż dwudziestoma.

- Centra handlowe nie znikną, ale na pewno rynek bardzo się zmieni. Będą konsolidacje, przejęcia. Kto wie, może i upadłości. Ale tych ostatnich będzie raczej najmniej. Dane pokazują jednak jasno, że Polacy wciąż chcą robić tam zakupy. To ciągle może być dobry biznes, ale raczej dla dużych graczy - opowiada nam anonimowo przedstawiciel branży.

bEqBrgNH

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bEqBrgOa
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(218)
Łodzianin
9 miesięcy temu
Ta Sukcesja to chyba jakiś wał był. Nie jestem ekspertem od handlu wielkopowierzchniowego, ale jak tylko usłyszałem że Sukcesja ma powstać, to uwierzyć nie mogłem. Bo wg mnie w tym mieście kolejny taki obiekt nie miał racji bytu. No i po otwarciu wyglądało to dokładnie tak jak się spodziewałem (słabo). Ja - zwykły żuczek wiedziałem jak będzie i zdziwiłbym się gdyby było inaczej, a inwestor nie wiedział? Coś tu jest nie tak.
macx
rok temu
Sukcesja już jest sprzedana, naiwniacy :)
Mir.
rok temu
6 tysięcy usterek do poprawy. lub uniemożliwiających działalność a autor pisze o upadku z powodu koronawirusa. ktoś tu naciąga czytelników/
bEqBrgOb
emil
rok temu
Inne centra chandlowe nie mają się czego bać Sukcesja od początku jeszcze na papierze była skazana na upadek kto buduje takiego molocha w podobnym miejscu gdzie w okolicy prawie nikt nie mieszka ani nie jest to trasa przelotowa jak obok Auchanu jak i Lidl przy dworcu Kaliskim też pustawo nie utrzyma się jak ten na Retkjnii gdzie zawsze pełno ludzi
edi3
rok temu
od lat będąc w porcie lub manufakturze na zakupach, widząc kolejki przy kasach rezygnowałem i jechałem do sukcesji bo tak zawsze pustki a ten sam towar
...
Następna strona