Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Koronawirus. Czechy wprowadzają stan wyjątkowy

7
Podziel się:

Od 5 października obowiązywać będzie stan wyjątkowy w Czechach. Rząd tego kraju reaguje w ten sposób na rosnącą liczbę zachorowań na COVID-19. Stan wyjątkowy potrwa 30 dni i ma wspomóc ledwo zipiący system zdrowotny tego kraju.

Koronawirus. Stan wyjątkowy w Czechach wprowadzono na wniosek ministra zdrowia Romana Prymuli (na zdjęciu).
Koronawirus. Stan wyjątkowy w Czechach wprowadzono na wniosek ministra zdrowia Romana Prymuli (na zdjęciu). (PAP/EPA)

Stan wyjątkowy wprowadzony zostanie na wniosek ministra zdrowia Romana Prymuli. Premier Andrej Babisz z kolei zapewnił posłów, że nadzwyczajne przypisy stwarzają jedynie ramy prawne dla ewentualnych regulacji i nie mają na celu ograniczania praw obywatelskich.

Minister zdrowia podkreślił na konferencji prasowej po posiedzeniu gabinetu, że chociaż stan wyjątkowy wprowadzony jest na 30 dni, to szczegółowe ograniczenia obowiązywać będą przez 14 dni i jeżeli nie zostaną przedłużone, automatycznie się zakończą.

Prymula zapewnił, że ograniczenia nie będą miały podobnego zakresu, co te ogłoszone wiosną w okresie, kiedy większość państw zamykała swoje gospodarki. Obecne obostrzenia skupią się przede wszystkim na imprezach i aktywności w czasie wolnym.

Zobacz także: Zobacz: Będzie drugi lockdown? Grzesiowski uspokaja i krytykuje sytuację epidemiczną w Czechach

Według nowych przepisów w zamkniętych pomieszczeniach - pod pewnymi wyjątkami - nie będzie mogło się gromadzić więcej niż 10 osób. Na otwartych przestrzeniach - nie więcej niż 20. Wyjątkami tutaj są kina oraz przedstawienia teatralne, w których uczestniczyć może do 500 osób. Zakazane są jednak przerwy przeznaczone na konsumpcję.

Zakazem objęte są natomiast wszystkie przedstawienia śpiewane. Chodzi tutaj m.in. o występy: chórów, oper, operetek i musicali.

Limit 20 i 10 uczestników nie będzie obowiązywał w przypadku imprez sportu wyczynowego. W meczach lub zawodach będzie mogło uczestniczyć 130 osób łącznie - zawodników, trenerów, obsługi technicznej łącznie z obsługą telewizyjną. Na trybunach nie będzie widzów.

Nie będzie natomiast ograniczenia w handlu. W obrzędach religijnych będzie mogło wziąć udział do 100 osób. Zakazane są również śpiewy w tym przypadku.

Osobna regulacja, o której poinformowano po posiedzeniu rządu, która jednak nie ma zasięgu ogólnokrajowego, dotyczy szkół średnich. W rejonach o zwiększonym i maksymalnym ryzyku epidemicznym obowiązywać w nich będzie nauka zdalna.

Czechy to kolejny z naszych sąsiadów, który wprowadzi stan wyjątkowy. O takim samym zamiarze poinformował w środę rząd Słowacji.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(7)
Rafi
2 lata temu
Zmienił sie minister chorób w Czechach i od razu wzrost testów z wynikiem pozytywnym, mozna, można :
Jan
2 lata temu
Ulice w Czechach puste , piwiarnie w Pradze puste. Dla kogo ten stan... W Izraelu zaplanowali na 25 września o co chodzi .
13
2 lata temu
I jeszcze jedno jak można planować stan wyjątkowy. Choroba rozwija się w swoim nieuchwytnym rytmie. ...
Priorytet.
2 lata temu
Ratować piękne tamtejsze dziewczęta, które nie szczekają, jak u nas, na ludzi.
Bruno
2 lata temu
Czeski film normalnie