Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gospodarka
01.04.2020 10:43

Koronawirus doprowadzi gospodarkę Polski do recesji. Waży się to, jak będzie duża

Pojawienie się koronawirusa w Polsce doprowadziło do zaciągnięcia gospodarczego "hamulca ręcznego". Zdaniem ekonomistów i ekspertów, w drugim kwartale 2020 roku możemy być świadkami recesji. Po raz pierwszy od 1991 roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Shutterstock.com)
Trwają szacunki wpływu koronawirusa na gospodarkę Polski.

O prognozy dla polskiej gospodarki w dobie pandemii koronawirusa zapytała "Rzeczpospolita" 25. ekonomistów i zespoły analityczne. Marta Petka-Zagajewska, kierownik zespołu analiz makroekonomicznych w PKO BP wskazała, że marzec był "miesiącem dwóch różnych gospodarczych światów". Przez pierwsze dwa tygodnie "gospodarka solidnie rosła", a od połowy miesiąca "zaciągnięto ręczny hamulec".

I tak ekonomiści ankietowani przez "Rz" wskazują, że spadki dotknęły np. sprzedaż detaliczną. Według szacunków wynik sprzedaży w cenach stałych spadł o 2 proc. rok do roku. To byłaby pierwsza zniżka tego wskaźnika od lutego 2013 roku. Wpływ na ten stan mają m.in. zamykane galerie handlowe.

Rozmówcy "Rz" wskazali także na wzrost stopy bezrobocia w lutym. Szacują oni wzrost do 5,6 proc. z 5,5 proc. Jak podkreślił dziennik, wskaźnik ten wzrósł poprzednio w marcu 2009 roku.

Zobacz też: Centralny Port Komunikacyjny. Koronawirus opóźni budowę?

Eksperci wskazują, że PKB Polski spadnie o 2,6 proc. I to przy założeniu, że sytuacja związana z ograniczeniami aktywności ekonomicznej ustabilizuje się w czerwcu.

Bezrobocie na koniec 2020 roku może sięgnąć 10 proc.
Bezrobocie w Polsce. Maląg: na koniec roku 9-10 proc.

Zdaniem ekonomistów realny wpływ koronawirusa na polską gospodarkę pokażą dopiero wyniki gospodarki (publikowane przez GUS) za drugi kwartał 2020 roku. Te za pierwszy poprawią styczeń i luty.

Zdaniem wiceministra finansów Polska potrzebuje dodatkowego zadłużenia na poziomie 100 mld zł
Państwo musi się zapożyczyć. "Dodatkowe 100 mld zł"

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
01-04-2020

podatnikJak recesja i gdzie? Recesja to stan gospodarki a takowej w PRLu bis brak czy tych kilka kopalin, zakładów rzemieślniczych i montowni można nazwać … Czytaj całość

01-04-2020

betoniara pisciemnotyJeżeli nastąpi recesja to będzie wina podatników ,twórców PKB i Tuska . My robimy co w naszej mocy aby jej nie było, nasz pan nawet odłożył plan … Czytaj całość

01-04-2020

gośćJa stawiam na recesję 23% . Wiele firm i całych branż przestało działać zupełnie. Nic nie produkują od 2 tygodni. Turystyka i rynek niektórych usług … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (8)