Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Koronawirus. KE ma przygotować propozycję Funduszu Ożywienia

Fundusz Ożywienia - tak ma się nazywać nowy instrument, którego powołania chcą szefowie państw europejskich. Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel zapowiedział, że jego projekt ma przygotować Komisja Europejska, ma być on powiązany z wieloletnimi ramami finansowymi.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Przewodniczący RE Charles Michel (na zdjęciu) potwierdził, że państwa UE zgodziły się na nowy fundusz. (Fot: PAP/EPA/OLIVIER HOSLET / POOL)

Fundusz Ożywienia ma być powołany w odpowiedzi na kryzys, który dotknął wszystkie państwa Unii Europejskiej przez pandemię koronawirusa.

Przewodnicząca Komisja Europejskiej Ursula von der Leyen wskazała, że nowy Fundusz to nie kwestia miliardów, ale kwoty przekraczającej bilion euro.

Szefowa KE odpowiedziała też pozytywnie na apele części państw (w tym Polski), które postulowały, by zwiększyć zasoby własne w budżecie unijnym. Po nowemu miałyby one wynosić ok. 2 proc. DNB z dotychczasowych 1,2 proc.

Zobacz też: Koronawirus i susza. To jest zły czas dla producentów i rolników

Koronawirus. Angela Merkel chce pakietu pomocowego dla państw UE.
Koronawirus. Angela Merkel za pakietem stymulującym gospodarkę UE

Wcześniejsze ustalenia unijne dotyczące wykorzystania środków z Europejskiego Mechanizmu Stabilności (ESM) na walkę z koronawirusem, zostały zaakceptowane przez szefów państw i rządów. Mowa tutaj o 540 mld euro.

ESM to fundusz ratunkowy dla strefy euro. 240 mld z niego ma pokryć wydatki związane ze służbą zdrowia. Z kolei 200 mld euro zwiększy możliwości pożyczkowe Europejskiego Banki Inwestycyjnego. 100 mld trafi do inicjatywy SURE, która ma chronić miejsca pracy.

Kraje członkowskie poparły decyzje Komisji Europejskiej w sprawie przesunięcia 37 mld euro na walkę z wirusem. Na zdjęciu Ursula von der Leyen, szefowa KE
37 mld euro na walkę z wirusem. Państwa UE jednogłośne

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
23-04-2020

bababędzie czym płacić chińczykom za maseczki, respiratory, płyn dezynfekcyjny itp.itd. jak zostanie w Europie 100milionów białych, chińczycy będą mieli … Czytaj całość

24-04-2020

logicznyPozytywne jest to , że wiedzą , że umarli ;)

Rozwiń komentarze (2)