Notowania

Koronawirus kontra rynek. Światowa gospodarka może mieć poważny problem

Coraz więcej ekspertów i polityków nie ma wątpliwości: najbliższe tygodnie zadecydują o tym, czy świat dotknie kryzys gospodarczy podobny do tego sprzed 12 lat. Naukowcy wciąż niewiele wiedzą o wirusie, a eksperci od rynków nie mają gotowych scenariuszy na to, co może on zrobić z gospodarką. Nie mają jednak podstaw, by odrzucać najczarniejsze scenariusze.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Świat jest zespołem naczyń połączonych, więc uderzając w wiele punktów naraz, koronawirus bardzo poważnie je naruszył. Wkrótce dowiemy się, czy również złamał (Fot: Wojtek Laski/Eastnews)

Wirus, o istnieniu którego dowiedzieliśmy się niemal 2 miesiące temu, zdążył już rozłożyć na łopatki misternie budowany przez lata "łańcuch wzajemności" – produkcja milionów przedmiotów, elementów składowych, a czasem gotowych produktów mogła odbywać się w jednym zakątku świata, skąd regularnymi rejsami transportowane one były do zupełnie innej części globu. Tą wielką fabryka były przede wszystkim Chiny, które od kilku tygodni ani nie produkują zgodnie z listą zamówień, ani nie kupują (to właśnie Chiny była wielkim odbiorca brazylijskiej soi).

Już nie tylko Chiny, ale także europejskie gospodarki odczuwają konsekwencje epidemii Covid-19.
Koronawirus paraliżuje gospodarki. Uderza w Europę

Lista zakłóceń – tych dostrzegalnych już dziś oraz przewidywalnych – jest niepokojąco długa. "Trzy miesiące od wybuchu epidemii w chińskim Wuhanie wirus burzy tok życia nawet w oddalonych o tysiące kilometrów krajach. Arabia Saudyjska wstrzymała pielgrzymki do Mekki, Korea Płd. zawiesiła doroczne ćwiczenia z armią USA, Międzynarodowy Komitet Olimpijski nie wyklucza odłożenia letnich igrzysk w Tokio, a dyktatorzy mody w Mediolanie nie mogą pokazać najnowszych kolekcji.

W USA wirus może odmienić wynik listopadowych wyborów prezydenckich, jeśli się okaże, że Donald Trump nie potrafi zapanować nad epidemią. Tutejsze władze sanitarne ostrzegły, że nie będzie szczepionki przed upływem roku" - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Koronawirus może być czarnym łabędziem, choć skutki jeszcze nie są w pełni do oszacowania.
Koronawirus "czarnym łabędziem"? Nikt tego nie przewidział, a skutki mogą być fatalne

I choć tysiące ekonomistów i polityków zastanawiają się teraz, jak żyć w obliczu epidemii, która może skończyć się za kilka tygodni, ale równie dobrze trwać może miesiącami, a nawet latami, żadnych gotowych recept nie ma. Być może pomoże nam aura, bo jest nadzieja, że wiosna powstrzyma epidemię na północnej półkuli. A jeśli nie? Cały świat będzie musiał przygotować się na naprawdę ciężkie lądowanie.

* Obejrzyj: Koronawirus. Wiceminister ma radę dla Polaków wracających z Włoch*

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: koronawirus, gospodarka, kryzys gospodarczy, załamanie, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
28-02-2020

EwuchaCzy wszyscy zwariowali. Przecież to nowy rodzaj grypy i noc poza tym, na grypę też ludzie umierają. A krach w gospodarce jest na rękę USA i Rosji, … Czytaj całość

29-02-2020

KhfcvPrzekonamy się jaki Mateusz jest mocny. Czy tylko w gębie. Tusk sobie poradził w 2008 ale poszło na marne bo PiS wszystko rozdał.

28-02-2020

logicznyKolejność zdarzeń- banki narobiły długów, państwa przejęły długi, społeczeństwa zaczynają odczuwać trudy spłaty długów - winny koronawirus ;)))

Rozwiń komentarze (12)