Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Koronawirus. Mandat za brak rękawiczek ochronnych? RPO: Nie ma obecnie takiego nakazu

1945
Podziel się:

- Żaden przepis prawa obecnie nie nakłada na obywateli obowiązku nakładania rękawiczek na ulicy podczas przemieszczania się - informuje Rzecznik Praw Obywatelskich w odpowiedziach na pytania o koronawirusa.

Przepisy nie nakładają na obywateli obowiązku nakładania rękawiczek na ulicy. (Zdjęcie ilustracyjne)
Przepisy nie nakładają na obywateli obowiązku nakładania rękawiczek na ulicy. (Zdjęcie ilustracyjne) (East News, Beata Zawrzel/REPORTER)
bETWiwth

"Policja ukarała córkę 500-złotowym mandatem za brak rękawiczek ochronnych na ulicy" - taka sprawa trafiła do Rzecznika Praw Obywatelskich.

W odpowiedziach na pytania o koronawirusa, RPO wyjaśnia, że obecnie nie ma przepisu, który nakładałby na obywateli obowiązek nakładania rękawiczek na ulicy.

Działania policji w tym wypadku były na wyrost, przekonuje. - W tej sytuacji Policja nie powinna była nałożyć mandatu - przyznaje RPO.

bETWiwtj

Komenda Wojewódzka Policji w Olsztynie w przesłanym do nas oświadczeniu przekonuje, że "do takiej interwencji nie doszło i taka sytuacja nie miała miejsca".

Rzecznik wyjaśnia, że zawsze jest możliwość odwołania się od mandatu. W jaki sposób? "Trzeba teraz złożyć do sądu rejonowego, który działa w miejscu, gdzie został nałożony mandat, wniosek o uchylenie mandatu. Uwaga, trzeba to zrobić nie później niż w terminie 7 dni od uprawomocnienia się mandatu (czyli od dnia przyjęcia mandatu)" - czytamy.

Zobacz także: Wybory prezydenckie 2020. Jarosław Gowin pytany o bojkot:
bETWiwtp

Jak wyjaśnia RPO, prawomocny mandat karny (czyli taki, który przyjmiemy) podlega niezwłocznie uchyleniu, jeżeli grzywnę nałożono za czyn niebędący czynem zabronionym jako wykroczenie. "Uchylenie mandatu następuje nie tylko na wniosek ukaranego, ale też na wniosek organu, którego funkcjonariusz nałożył grzywnę (czyli może to zrobić sama policja), albo z urzędu" - zaznacza RPO.

Rzecznik przypomina, że w sytuacji, gdy uważamy, że mandat za wykroczenie wystawiany jest niesłusznie, przysługuje nam prawo odmowy przyjęcia mandatu.

"W takiej sytuacji Policja musi skierować wniosek o ukaranie do Sądu, który rozstrzyga, czy doszło do popełnienia wykroczenia, czy też nie" - wskazuje.

bETWiwtq

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
bETWiwtK
KOMENTARZE
(1945)
Jasper
2 lata temu
No i właśnie w takich przypadkach warto jest mieć zaufanego adwokata, który udzieli nam porady prawnej. Ja od dawna korzystam z usług adwokata Cejrowskiego. Kompetentny, doświadczony.
Fake mandat
2 lata temu
Fejk news
Za mało infor...
2 lata temu
Jest zdjęcie mandatu? Śmierdzi mi to jak wszystko co jest dziś w mediach publikowane, piąta kolumną, próbą skłócenie narodu. Oczywiście są nadgorliwy policjanci, są obecnie problemy z ustaleniem zasad funkcjonowania w społeczeństwie. Jednak to napuszczanie wszystkich na wszystko, wzbudzanie hejtu i paniki.. wstyd.
bETWiwtL
obywatel
2 lata temu
Ciekawe czy policja z Warszawy wystawi mandat Jarosławowi K za zgromadzenie 10 kwietnia ,proponuję maksymalny dla wszystkich uczestników tych zgromadzeń.Może ktoś z niezależnej prokuratury by się tym zajął.
obywatel
2 lata temu
Ciekawe czy policja z Warszawy wystawi mandat Jarosławowi K za zgromadzenie 10 kwietnia ,proponuję maksymalny dla wszystkich uczestników tych zgromadzeń.Może ktoś z niezależnej prokuratury by się tym zajął.
...
Następna strona