Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. KRO
|

Koronawirus. Norwegia zamyka granice. Przez brytyjską odmianę wirusa

38
Podziel się

W nocy z czwartku na piątek Norwegia zamknie granice dla osób niemieszkających w tym kraju - poinformowała obywateli premier Norwegii Erna Solberg. Wszystko to przez brytyjską odmianę koronawirusa, o której przywiezienie są posądzeni m.in. pracownicy tymczasowi z Polski.

Koronawirus. Norwegia zamyka granice. Przez brytyjską odmianę wirusa
Koronawirus w Norwegii. Premier Erna Solberg ogłosiła zamknięcie kraju od piątku. (Photothek via Getty Images, Florian Gaertner)
bDJxjXAl

Zakaz wjazdu uderzy przede wszystkim w pracowników tymczasowych. Nie przekroczą oni norweskiej granicy co najmniej do 12 marca.

Natomiast zakaz nie będzie obowiązywać przedstawicieli niektórych zawodów istotnych społecznie. Chodzi tutaj przede wszystkim o pracowników służb medycznych ze Szwecji i Finlandii.

- Widzimy, że wiele krajów nie monitorowało zmutowanych wersji koronawirusa w takim stopniu jak my - uzasadniła premier Solberg.

bDJxjXAn
Zobacz także: Koronawirus. Czy godziny dla seniorów w aptekach mają sens?

To reakcja rządu norweskiego na krytykę, jaka spadła na niego w ostatnich dniach. Gabinet premier Solberg był atakowany przez opozycję, która zarzucała mu brak skutecznych działań w przeciwdziałaniu importowi nowych zakażeń.

Nerwową atmosferę podsycały media, które donosiły, że wielu przyjezdnych do Norwegii nie poddawało się testom na obecność koronawirusa, chociaż zobowiązywało ich do tego prawo norweskie. Pracownicy tymczasowi obawiali się jednak, że jeżeli wyjdzie im pozytywny test, to stracą pracę.

bDJxjXAt

Sytuację pogorszył skandal, który wybuchł w Norwegii po prowokacji dziennikarskiej. Norwescy dziennikarze telewizji NRK za 150 złotych zdobyli w Polsce zaświadczenie o negatywnym wyniku testu na koronawirusa.

NRK podała także, że w pierwszych dwóch tygodniach stycznia w Norwegii testom na obecność SARS-CoV-2 poddało się 17 tys. osób z Polski oraz Litwy. W tym samym okresie sieci komórkowe odnotowały 32 tys. kart SIM z tych krajów.

Jak podała agencja prasowa NTB w środę wykryto ognisko koronawirusa wśród robotników z zagranicy, w tym z Polski, remontujących budynek Pressens hus w Oslo. Potwierdzono 34 zakażenia, a 146 osób przebywa na kwarantannie.

bDJxjXAu

Zdaniem szefa organizacji norweskich pracodawców Ole Erika Almlida zamknięcie granic "będzie mieć dramatyczne konsekwencje dla gospodarki kraju". Szczególnie uzależnionymi branżami od siły roboczej z Europy Środkowo-Wschodniej są przemysł stoczniowy oraz budownictwo.

W gminie Nordre Foll pod Oslo, gdzie w zeszłym tygodniu potwierdzono ognisko brytyjskiej wersji koronawirusa, zarejestrowano do tej pory 69 przypadków takiego zakażenia. Rząd zamknął stolicę Norwegii oraz 10 okolicznych gmin, a w kolejnych 15 wprowadzono dodatkowe restrykcje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDJxjXAO
Źródło:
KOMENTARZE
(38)
tu jest
miesiąc temu
wasz dom - gdzie się pchacie - mamy dobrobyt w Polsce i na tacach ośmiornice
War
miesiąc temu
Taki sam poziom jak Słowaków. Wariaci delikatnie mówiąc.
norekpolek
miesiąc temu
Niech nauczą się norweskiego jeden z drugim. 12 marca to data 2020roku gdy wprowadzono zakazy. Erna Solberg (premier norwegii) na dzisiejszej konferencji wprowadziła 14dni zakazu wjazdu do norwegii od czwartku ( do 12 lutego a nie marca!!!!)
bDJxjXAP
Brr
miesiąc temu
Ot cała unia... Jak tak to wszystko wspólne ale jak Covid to każdy kraj sobie rzepkę skrobie i wszyscy mają wywalone na wszystkich
Manak
miesiąc temu
to dobrze polacy do pracy w polsce ukraińcy wracać do siebie
...
Następna strona