Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
KRO
|
aktualizacja

Koronawirus. Rodzice i nauczyciele będą karani za brak maseczki u ucznia?

93
Podziel się

Mandat dla rodziców, których dziecko nie będzie miało maseczki? Rząd rozważa taki pomysł - informuje portal Prawo.pl. Być może karani w podobny sposób będą również nauczyciele.

Koronawirus. Rodzice i nauczyciele będą karani za brak maseczki u ucznia?
Koronawirus. Za brak maseczki u ucznia zapłacą nauczyciele i rodzice. (WP, Łukasz Kuczera)
bErmELzF

Nowy pomysł karania ma znaleźć się w noweli Kodeksu wykroczeń. Zakłada on nakładanie grzywny za nieprzestrzeganie zakazów, nakazów, ograniczeń lub obowiązków nałożonych w związku z zapobieganiem rozprzestrzeniania się epidemii.

Prawo.pl podaje, że grzywnę zapłaci nie tylko sprawca wykroczenia. Otrzyma go bowiem również każdy, kto - przy sprawowaniu pieczy nad osobą małoletnią lub bezradną - nie zadba o to, by osoba ta również zastosowała się do określonych przepisów.

Tak sformułowane przepisy oznaczają, że za brak maseczki na twarzy ucznia, ukarani zostaną rodzice (lub opiekunowie prawni), a być może również rodzice. Eksperci, którzy rozmawiali z portalem, nie zostawiają na pomyśle suchej nitki.

bErmELzH
Zobacz także: Zobacz: Będą kolejne restrykcje? "Przygotowujemy wariant najgorszy"

- Zastanówmy się, jaką realną możliwość nakłonienia do przestrzegania zakazów związanych z epidemią ma rodzic nastolatka np. w wieku 17 lat, w okresie totalnego buntu, młodego człowieka, z którym ma bardzo trudne relacje? - zwraca uwagę w rozmowie z Prawo.pl Aleksandra Ejsmont, radca prawny.

bErmELzN

- Młody człowiek, który będzie wiedział, że to ten "zły rodzic" poniesie konsekwencje jego działań, może z premedytacją łamać obowiązujące zakazy - ocenia ekspertka.

Dlaczego jednak to nauczyciele mieliby płacić grzywnę? Jak wyjaśniają eksperci, na to wskazuje interpretacja noweli przepisu. Zgodnie z nią odpowiedzialność za niedostosowanie się do zakazów i nakazów będzie ponosić osoba, która każdorazowo sprawuje nie tylko pieczę prawną, ale również pieczę faktyczną nad dzieckiem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bErmELAi
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(93)
kasia
9 miesięcy temu
juz nikt nie chce pracować w szkole...ciągłe ataki na nauczycieli ze strony rodziców i nie tylko...może niech dzieci uczą rodzice i po problemie...
nauczyciel
9 miesięcy temu
to niech rząd kupi maseczki dla uczniów i rozdaje pod szkołą:)w klasach 1-3 maseczki walają się po ziemi i potem dziecko ma taką założyć? Dzieci notorycznie gubią maseczki... i co wtedy?
Byt
9 miesięcy temu
Karać, karać i jeszcze raz karać. Przyjane, katolickie państwo
bErmELAj
Ewa
9 miesięcy temu
A może by tak zabrać się za karanie nauczycieli, którzy biegają po szkołach bez maseczek. Najwyższy czas by i oni przestrzegli i nosili maski. Mała grupa nosi.
Obywatelka X
9 miesięcy temu
Maseczki nosi 85,% posłusznych obywateli a zarażenia wzrastają z dnia na dzień i to jeszcze nie koniec, czyli jak to jest, nie chronią ?? Ano nie chronią ak to mówił ex minister zdrowia : One nie chronią, nie chronią i nie wie dlaczego ludzi je noszą! No, właśnie !!
...
Następna strona