Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
szkoła
21.10.2020 20:56

Koronawirus. Rodzice i nauczyciele będą karani za brak maseczki u ucznia?

Mandat dla rodziców, których dziecko nie będzie miało maseczki? Rząd rozważa taki pomysł - informuje portal Prawo.pl. Być może karani w podobny sposób będą również nauczyciele.

Podziel się
Dodaj komentarz
(WP)
Koronawirus. Za brak maseczki u ucznia zapłacą nauczyciele i rodzice. (Fot: Łukasz Kuczera)

Nowy pomysł karania ma znaleźć się w noweli Kodeksu wykroczeń. Zakłada on nakładanie grzywny za nieprzestrzeganie zakazów, nakazów, ograniczeń lub obowiązków nałożonych w związku z zapobieganiem rozprzestrzeniania się epidemii.

Prawo.pl podaje, że grzywnę zapłaci nie tylko sprawca wykroczenia. Otrzyma go bowiem również każdy, kto - przy sprawowaniu pieczy nad osobą małoletnią lub bezradną - nie zadba o to, by osoba ta również zastosowała się do określonych przepisów.

Tak sformułowane przepisy oznaczają, że za brak maseczki na twarzy ucznia, ukarani zostaną rodzice (lub opiekunowie prawni), a być może również rodzice. Eksperci, którzy rozmawiali z portalem, nie zostawiają na pomyśle suchej nitki.

Zobacz: Będą kolejne restrykcje? "Przygotowujemy wariant najgorszy"

- Zastanówmy się, jaką realną możliwość nakłonienia do przestrzegania zakazów związanych z epidemią ma rodzic nastolatka np. w wieku 17 lat, w okresie totalnego buntu, młodego człowieka, z którym ma bardzo trudne relacje? - zwraca uwagę w rozmowie z Prawo.pl Aleksandra Ejsmont, radca prawny.

- Młody człowiek, który będzie wiedział, że to ten "zły rodzic" poniesie konsekwencje jego działań, może z premedytacją łamać obowiązujące zakazy - ocenia ekspertka.

Dlaczego jednak to nauczyciele mieliby płacić grzywnę? Jak wyjaśniają eksperci, na to wskazuje interpretacja noweli przepisu. Zgodnie z nią odpowiedzialność za niedostosowanie się do zakazów i nakazów będzie ponosić osoba, która każdorazowo sprawuje nie tylko pieczę prawną, ale również pieczę faktyczną nad dzieckiem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
21-10-2020

SemirTakim sposobem rząd i naczelnik państwa polskiego Jarosław Kaczynski szuka pieniędzy i na walkę z covid i dla ojca Rydzyka.a przy okazji autokrata … Czytaj całość

21-10-2020

n-elkaTo niech mi szanowny premier, wicepremier lub inny mądrala powie, co mam zrobić, gdy dziecko przyjdzie do szkoły bez maseczki lub taka maseczka mu się … Czytaj całość

21-10-2020

TruskaweczkaTo może sprzedawca niech płaci jak klient wejdzie do sklepu bez maseczki. Oooo, i policjant niech płaci jak przechodzień jest bez maseczki. Paranoja. … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (93)