Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Koronawirus uderza w rynek książki. Ofiarami pisarze, wydawcy, księgarze i drukarze

Księgarnie zamknięte na głucho, odwoływane imprezy i spotkania autorskie, premiery książek przekładane na jesień - to problemy, z którymi mierzy się rynek. Twórcy liczą straty i obawiają się, jak będzie wyglądać ich rzeczywistość po pandemii koronawirusa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fotolia)
Kryzys może uderzyć szczególnie mniejsze księgarnie.

O problemach rynku książek informuje "Gazeta Wyborcza", która sprawdziła, jak radzą sobie najwięksi wydawcy. Sonia Draga, prezeska polskiego wydawnictwa, nazwanego jej imieniem i nazwiskiem, wytłumaczyła, że obecnie "wydawnictwa tracą 70-80 proc. obrotów". Całą resztę generuje internet.

To efekt zamykanych księgarń przez pandemię, a także odwoływanych imprez branżowych. Tylko w ostatnich dniach odwołano m.in. Warszawskie Targi Książki.

Kryzys może uderzyć szczególnie mniejsze księgarnie. Anita Musioł z wydawnictwa Pauza w rozmowie z "GW" wskazała, że w obecnej sytuacji Polacy chętniej sięgają po e-booki. Wyraziła też obawę, że mali gracze mogą mieć problem z wyegzekwowaniem pieniędzy od sieci księgarń i hurtowni.

Zobacz też: Branża beauty stanęła. "Firmy w Polsce są w dramatycznej sytuacji"

Wydawcy już szukają strategii, która pozwoli im przetrwać obecną sytuacje. Przed nimi rysują się dwie drogi: albo wszystkie większe premiery przesuną na jesień, albo przesuwają wszystkie inne, poza książkami mającymi potencjał na bestsellery.

Mam do zapłacenia 33 tys. zł za prąd - mówi nam szef galerii z Tarnowa. - Czy w przyszłym miesiącu uda mi się zapłacić? Nie wiem - dodaje
Centra handlowe boją się, że nie przetrwają. "To po prostu zabije moją działalność".

Przesunięcia premier to problem dla drukarzy, którzy tracą zamówienia. Nie każdą książkę zresztą da się już przesunąć. Dla wydawnictw to kolejny problem - tym razem w postaci odbioru i zmagazynowania produktu.

Bezrobocie na koniec 2020 roku może sięgnąć 10 proc.
Bezrobocie w Polsce. Maląg: na koniec roku 9-10 proc.

Skutki zamarcia życia towarzyskiego odczuwają też autorzy. Nie mogą oni uczestniczyć w spotkaniach autorskich, z których mają najwięcej pieniędzy. Coraz większa liczba z nich decyduje się na przeniesienie swojej aktywności do internetu - by chociaż w ten sposób zareklamować swoją twórczość.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
01-04-2020

RadekA komu potrzebna książka w czasie kwarantanny jak jest internet

01-04-2020

Witprzestańcie już pisać każdego dnia o innym poszkodowanym. Teraz poszkodowanymi są wszyscy !!!! Dziennikarze? - podobno wykształceni i inteligentni … Czytaj całość

01-04-2020

NobelMoże Olga się POdzieli solidarnie ze środowiskiem...?!

Rozwiń komentarze (42)