Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
KRO
|
aktualizacja

Koronawirus. Minister straszy i... otwiera sklepy. Niewygodne pytanie

31
Podziel się

- Jest ryzyko trzeciej fali zachorowań - przekonuje minister zdrowia Adam Niedzielski. Szef resortu zdrowia został także zapytany przez dziennikarza WP o centra szczepień. Padło też niewygodne pytanie w sprawie niedzieli handlowej.

Koronawirus. Minister straszy i... otwiera sklepy. Niewygodne pytanie
Koronawirus w Polsce. Adam Niedzielski mówi o trzeciej fali zachorowań. (Flickr, Kancelaria Premiera)
bDIkwWUl

Minister zdrowia konferencję rozpoczął od zwrócenia uwagi na spadek liczby dobowych przyrostów zachorowań na COVID-19. Niedzielski nie omieszkał pochwalić rządowych decyzji o obostrzeniach, które - w jego ocenie - wpłynęły na mniejszą liczbę zakażeń. We wtorek było ich ok. 10 tys., w środę - powyżej 15 tys.

- To jest rzeczywiście zmiana do tego, co obserwowaliśmy w zeszłym tygodniu, kiedy to liczba zachorowań oscylowała na poziomie 20-25 tys. zachorowań. Teraz ta liczba jest znacznie mniejsza - mówi Adam Niedzielski.

Niedzielski został również zapytany o otwarcie sklepów w niedzielę 6 grudnia. Minister usłyszał, że może tu mieć do czynienia z niekonsekwentnymi zaleceniami, ponieważ z jednej strony rząd apeluje o pozostanie w domach, a z drugiej - otwiera sklepy w niedzielę.

bDIkwWUn

- Wydaje się, że ten jeden dzień rozładuje tłok, jaki mógłby się pojawić w galeriach, w sklepach. Dlatego nie sądzę, żeby można było mówić o jakiejś niekonsekwencji - odpowiedział minister.

Zobacz także: Zobacz: Zostawią w Polsce miliard dolarów. "Potwierdzamy. Budowy trwają"

Szef resortu zdrowia odniósł się też do najbliższych świąt Bożego Narodzenia. Pojawiła się informacja, że w celebracji świąt będzie mogło brać udział maksymalnie pięć osób w jednym gospodarstwie domowym. Niedzielski zaapelował o ograniczenie i samodyscyplinę, gdyż tylko dzięki temu "to będą ostatnie święta", w których będziemy musieli spotkać się w okrojonym gronie.

bDIkwWUt

Niedzielski nie chciał odpowiedzieć na pytanie dziennikarza WP o to, czy powstaną centra szczepień w Polsce, takie jak np. w Niemczech. Nasi sąsiedzi już przewidują wydzielenie punktów, w których będą mogli zaszczepić się obywatele. Minister zdrowia odpowiedział lakonicznie, że trwają nad tą koncepcją prace w gronie ekspertów.

- Jeżeli natomiast chodzi o dystrybucję szczepionek, to w ubiegłym tygodniu podpisaliśmy umowę z czwartym dostawcą - podkreślił Niedzielski. - Jeżeli chodzi o dostępność preparatu na terenie całego kraju, to nie będzie z nią problemu. Wspólnie z premierem jesteśmy zdania, że szczepionka jest czymś, na czym nie możemy oszczędzać - dodaje.

Wyjaśnił też, że zmiana liczby zachorowań wynika ze zmiany systemu raportowania. Tłumaczył, że wyniki z sanepidów spływały do ministerstwa, a tam były scalane w całość.

bDIkwWUu

- W tym systemie pojawiały się pewne opóźnienia - ocenił Niedzielski i stwierdził, że nowy system je likwiduje.

Główny Inspektorat Sanitarny we wtorek nie opublikował aktualnej bazy danych dotyczącej zakażeń wirusem SARS-CoV-2. Za to we wtorek po godz. 22 pojawiła się nowa strona Ministerstwa Zdrowia z mapą zakażeń koronawirusem.

Powodem jest decyzja, że dane dotyczące liczby zakażeń publikować będzie wyłącznie Ministerstwo Zdrowia. Lokalne stacje otrzymały zakaz publikowania swoich danych. W tej sytuacji jednak danych podawanych przez rząd nie da się w żaden sposób zewnętrznie skontrolować, tak jak to było wcześniej.

bDIkwWUv

Zapewnił też, że monitorowana jest liczba łóżek covidowych w kraju.

- Mamy system, który pozwala monitorować zasób łóżek i ich wykorzystanie w skali całego kraju, by dyspozytorzy mieli obraz, gdzie zespoły ratownictwa medycznego z pacjentem mogą być kierowane - zaznaczył Niedzielski.

Przestrzegał jednak przed hurraoptymizmem związanym ze zwalczeniem pandemii.

- Jest ryzyko trzeciej fali zachorowań, szpitale tymczasowe są zabezpieczeniem na tę sytuację - przekonywał minister zdrowia. - Do marca nie będzie decyzji o rezygnacji ze szpitali tymczasowych - dodał.

bDIkwWUw

- Ale ta trzecia fala nie jest nieunikniona. Wiele zależy od tego, jak będziemy się zachowywali - ocenił minister.

W jego ocenie nawet jeżeli większość Polaków zaszczepi się przeciwko koronawirusowi, to nie będzie to oznaczało, że jako społeczeństwo nabierzemy odporność stadną. Część osób bowiem się nie zaszczepi, a u innych preparat może okazać się nieskutecznym. Dlatego nadal tak ważnym będzie przestrzeganie zasad dystansu społecznego.

- Trzecia fala jest realnym zagrożeniem i zróbmy wszystko, aby jej uniknąć - powiedział minister zdrowia. W jego ocenie pomóc w tym ma skumulowanie ferii zimowych w jednym terminie, które mają przebiegać pod hasłem "zostań w domu"

Minister podkreślił też, że "dopóki zlecony przez lekarza POZ test" na obecność koronawirusa "nie zostanie wykonany, osoba znajduje się na kwarantannie".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDIkwWUO
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(31)
Anna
3 miesiące temu
KPINA sterowanie danymi, kłamstwa w żywe oczy! Błąd rzędu 100% tylko w listopadzie? zmiana o 25% w ciągu tygodnia przy redukcji testów o połowę?
GoliathS
3 miesiące temu
Pan Niedzielski coraz bardziej zajmuje się propagandą, zamiast jak na samym początku być konkretnym i rzeczowym - czyżby siły starczył tylko na trzy tygodnie i trzeba nadganiać opowieściami dziwnej treści?
irek
3 miesiące temu
Po 500 - 600 zmarlych dziennie to wymysl rzadu - to straszenie????????????????????????
bDIkwWUP
Edzio
3 miesiące temu
chyba znowu wróci Radio Wolna Europa, gdzie ludzie będą mogli dowiedzieć się prawdy
kierowca tira
3 miesiące temu
Straszy bo chyba nie można przekręcić następnych 400 mln zł.
...
Następna strona