Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Koronawirus w Polsce. RPO interweniuje w sprawie ukaranego rowerzysty, chce uchylenia kary

987
Podziel się

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar chce uchylenia kary i umorzenia postępowania w sprawie rowerzysty, który otrzymał 10 tys. złotych kary, bo nie zastosował się 12 kwietnia do zakazu korzystania z terenów zielonych. RPO wylicza szereg wad w postępowaniu sanepidu.

Rowerzysta ma zapłacić 10 tys. złotych kary (zdjęcie ilustracyjne).
Rowerzysta ma zapłacić 10 tys. złotych kary (zdjęcie ilustracyjne). (Getty Images)
bErSVacB

Kara to efekt decyzji Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Wadowicach. Rowerzysta się od niej odwołał. Teraz RPO włącza się w postępowanie i wytyka szereg błędów sanepidu przy wymierzaniu kary.

Zdaniem Adama Bodnara urząd nie wykonał swoich obowiązków, ponieważ nie powiadomił obywateli o toczącym się wobec nich postępowaniu, choć powinien to zrobić.

Rzecznik przypomina, że postępowanie administracyjne "musi odbywać się z udziałem zainteresowanych stron, chyba że sytuacja nie cierpi zwłoki". W ocenie RPO w tej sytuacji tak nie było, a do tego obywatel nie zrzekł przysługującego mu prawa do uczestnictwa w postępowaniu.

bErSVacD
Zobacz także: Zobacz też: Czas na reformy? <a href="https://wiadomosci.wp.pl/leszek-balcerowicz-6139171243718273c">Balcerowicz</a>: polityka PiS wyrządziła szkody milionom ludzi

Adam Bodnar ma również wątpliwości co do faktu, że kara została wymierzona na podstawie notatki policjanta. Jego zdaniem nie ma nigdzie w prawie wzmianki, która pozwalałaby policji przekazać tę notatkę sanepidowi.

"Przepisy nie zostały odpowiednio zmienione - a bez podstawy prawnej nie wolno gromadzić i w taki sposób przetwarzać danych o obywatelach" - czytamy na stronie internetowej RPO.

bErSVacJ

Zatem jeżeli policja nie miała podstawy prawnej do przekazania notatki sanepidowi, to nie może być ona dowodem w postępowaniu administracyjnym.

Rzecznik wskazuje również na wysokość kary, która, w jego ocenie, jest nieproporcjonalna. Adam Bodnar uściślił, że ukarany jest uczniem i musi zapłacić 10 tys. złotych, podczas gdy w Polsce minimalna płaca wynosi 2,6 tys. brutto.

Powołując się na wszystkie powyższe przesłanki, RPO wnosi o uchylenie kary i umorzenie postępowania wobec rowerzysty.

bErSVacK

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bErSVade
KOMENTARZE
(987)
wawa
rok temu
Wszystkie trolle po-stkomunist... sok zBuraka !!! - gdybyście wy rządzili to ludzie by umierali pod płotami, teraz tylko głupstwa umiecie wypisywać..... Problematyczny naród ?. tak zlle I tak nie dobrze ?.....czytam i jak zwykle z ratusza Warszawskiego Sok z Buraka szkoda slow to wszysto mowi zegnam Burakow po_stkomunistycznej propagandy_fałszywe lewactwo.....po_żałowania.... razem z gw ... tvn.... szmatławce .... fałszowania rzeczywistości.... troll z warszawy to troll stołeczny ?
pol
rok temu
- Jak był zakaz to zakaz, niech płaci. Wszyscy równi wobec prawa ! Zwolnione są osoby w swoich miejscach pracy itp. - Nie ma świętych krów i nie będzie łamania prawa ! Tym bardziej jak ktoś robi to świadomie ! - Kolejna pożywka dla mediów - by atakować rządzących ! No cóż - hejtowanie totalnych to jedyny sposób by błysnąć ? ale chyba tylko między swoimi ( budka_czachowska_sokuzburaka ) nikt rozsądny nie czyta ich wypocin , kłamstw po_stkomunistycznych propagandowych bzdur !!! - Bezradność-bezmyślność i ciągłe porażki doprowadzają lewactwo do rozpaczy - frustracji !! - wiedzą że są przegrani i brak im po_parcia a mino to nadal się ośmieszają na oczach całego świata !! Zgubiła ich pycha , nie liczyli- wierzyli że tak szybko wszystko się skończy . POwinni się cieszyć że mieli dobrobyt przez 30 lat ! - Koniec mógł nastąpić za czasów premiera Olszowskiego ! którego w nocnej zmianie cała agentura z bolkiem odsunęła od dobrych przemian-reform w Polsce . Muszą zrozumieć że nie będzie po_ wrotu postkomunistycznych rządów ! - żaden kwik i szczekanie nie po_może - obłuda-buda się wypaliła !!!! Dobra zmiana będzie kontynuowana we wszystkich obszarach czy się po_doba czy nie !!!
mirek
rok temu
l Lemingi skowyczą, jest dobrze. Policja zaproponowała mu mandat 500 zł, olał ją więc Policja olała jego. RPO może za niego zapłacić, zyska parę punktów wśród lewaków. Żadne umożenie co najwyżej obniżenie do 2 tys.
bErSVadf
rtv
rok temu
- Bodnar, ojciec nieletniego rzezimieszka może wystąpiłby w obronie praw kobiet potrąconych na pasach przez Najsztuba i Cimoszewicza ? - Bodnar broni rowerzysty a o tysiącach ludzi wyrzuconych z mieszkań już milczy, bo trzeba by uderzyć w swoim kolesiów typowy Pełomatołek ? - A z drugiej strony ja się pytam czemu ten Balcerowicz uważany jest za mentora powinien być rozliczony za wszystkie swoje po_wiązania .... Dlatego tego typa Bodnara trzeba jak najszybciej pozbyć się !!!!
obserwator
rok temu
Na nic się zda zaklinanie rzeczywistości ! Słonie mają bardzo dobrą pamięć , ale Ludzie jeszcze lepszą ! Wiedzą kto ich krzywdził przez lata całe . Tylko PIS jest w stanie na miarę możliwości wynagrodzić swoim rodakom poniesione straty finansowe i moralne . Nie ma co się łudzić że Ci co już byli coś jeszcze mogą ! wszystkie wybory będzie wygrywać osoby prawego i uczciwego ugrupowania . Polski i Polaków nie stać na eksperymenty w postaci jaką prezentuje cała lewica . Stracone 30 lat trzeba teraz szybko odrabiać , na zawsze zlikwidować uprzywilejowane grupy ( kasty ) by wszystkim w Polsce żyło się coraz lepiej . Dobra zmiana musi być kontynuowana do pełnego sukcesu przemian w kraju .
...
Następna strona