Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Koronawirus w Polsce. RPO interweniuje w sprawie ukaranego rowerzysty, chce uchylenia kary

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar chce uchylenia kary i umorzenia postępowania w sprawie rowerzysty, który otrzymał 10 tys. złotych kary, bo nie zastosował się 12 kwietnia do zakazu korzystania z terenów zielonych. RPO wylicza szereg wad w postępowaniu sanepidu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Getty Images)
Rowerzysta ma zapłacić 10 tys. złotych kary (zdjęcie ilustracyjne).

Kara to efekt decyzji Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Wadowicach. Rowerzysta się od niej odwołał. Teraz RPO włącza się w postępowanie i wytyka szereg błędów sanepidu przy wymierzaniu kary.

Zdaniem Adama Bodnara urząd nie wykonał swoich obowiązków, ponieważ nie powiadomił obywateli o toczącym się wobec nich postępowaniu, choć powinien to zrobić.

Rzecznik przypomina, że postępowanie administracyjne "musi odbywać się z udziałem zainteresowanych stron, chyba że sytuacja nie cierpi zwłoki". W ocenie RPO w tej sytuacji tak nie było, a do tego obywatel nie zrzekł przysługującego mu prawa do uczestnictwa w postępowaniu.

Zobacz też: Czas na reformy? Balcerowicz: polityka PiS wyrządziła szkody milionom ludzi

Adam Bodnar ma również wątpliwości co do faktu, że kara została wymierzona na podstawie notatki policjanta. Jego zdaniem nie ma nigdzie w prawie wzmianki, która pozwalałaby policji przekazać tę notatkę sanepidowi.

"Przepisy nie zostały odpowiednio zmienione - a bez podstawy prawnej nie wolno gromadzić i w taki sposób przetwarzać danych o obywatelach" - czytamy na stronie internetowej RPO.

Zatem jeżeli policja nie miała podstawy prawnej do przekazania notatki sanepidowi, to nie może być ona dowodem w postępowaniu administracyjnym.

Rzecznik wskazuje również na wysokość kary, która, w jego ocenie, jest nieproporcjonalna. Adam Bodnar uściślił, że ukarany jest uczniem i musi zapłacić 10 tys. złotych, podczas gdy w Polsce minimalna płaca wynosi 2,6 tys. brutto.

Powołując się na wszystkie powyższe przesłanki, RPO wnosi o uchylenie kary i umorzenie postępowania wobec rowerzysty.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
26-05-2020

@WyroczniaSanepid to niech się zajmie chemią szkodliwą stosowaną nagminnie w produktach spożywczych, solą drogową którą była w produktach, olejem palmowym w … Czytaj całość

26-05-2020

Nie dostali...A czy Prezes dostał kare za wjazd na cmentarz, minister zdrowia za notoryczny brak maski, a Premier za brak zachowania dystansu ?

26-05-2020

DamianUmiłowani w dobroci Rodacy. Żal rowerzysty, ale pamiętajcie , że ich ból jest większy od waszego, a nasze DWA metry są krótsze od ich JEDNEGO metra.

Rozwiń komentarze (987)