Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Koronawirus. Zasady kwarantanny, wszystko co powinieneś wiedzieć

1
Podziel się:

Osoby, które mogły mieć styczność z koronawirusem SARS-CoV-2 mogą być poddane kwarantannie. Jest to środek, który ma zabezpieczać przed możliwością zarażania kolejnych osób. Kwarantanna trwa do 14 dni. Sprawdź, co jeszcze powinieneś wiedzieć.

Kwarantanna trwa do 14 dni.
Kwarantanna trwa do 14 dni. (iStock.com, Powerofflowers)

Chociaż w Polsce nadal nie ma potwierdzonego przypadku osoby zarażonej koronawirusem, to jednak minister zdrowia Łukasz Szumowski wielokrotnie powtarzał, że pojawienie się pacjenta zero nad Wisłą jest kwestią czasu.

Szef resortu podkreślał, że polska służba zdrowia jest gotowa na hospitalizację zarażonych. W grę może wchodzić nawet izolacja pacjentów w specjalnych pomieszczeniach. Trzeba jednak podkreślić, że izolacja nie jest tożsama z kwarantanną. Pierwsza bowiem dotyczy osób chorych lub podejrzanych o zarażenie. Druga - osób zdrowych, które mogły mieć kontakt z zarażonymi.

Zatem nie każde podejrzenie zarażenia się wirusem z Chin skończy się pobytem w takim pomieszczeniu. Dla większości potencjalne ryzyko zarażenia się skończy się kwarantanną w warunkach domowych.

Zobacz także: Zobacz też: Koronawirus. Czekała 80 godzin na wyniki. Ekspert: "Czy diagnoza leczy?"

Kwarantanna - zasady

Kwarantanna ma na celu odizolować osoby mające kontakt z wirusem, by zminimalizować ryzyko zarażania kolejnych osób. Wszystko po to, aby zminimalizować ryzyko potencjalnej epidemii koronawirusa SARS-CoV-2.

Kwarantanna zazwyczaj przebiega w warunkach domowych. Jednak równie dobrze może ona przyjmować duże rozmiary i obejmować znacznie większe obiekty. Przykładem tutaj może być kwarantanna japońskiego wycieczkowca Diamond Princess, a także szkoły w Policach

Ustawa o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi jasno wskazuje, że o potencjalnej kwarantannie lub izolacji decyduje lekarz. Poddaje się jej osobę podejrzaną o zachorowanie, chorą na chorobę szczególnie niebezpieczną i wysoce zakaźną lub osobę narażoną na zakażenie.

Dodatkowo kwarantannie może poddać powiatowy lub graniczny inspektor sanitarny decyzją administracyjną wszystkie osoby zakażonej lub chorej na chorobę zakaźną albo osoby podejrzanej o zakażenie lub osoby, która miała kontakt z osobą zakażoną.

Kwarantanna domowa - co powinieneś wiedzieć

Co w praktyce oznacza kwarantanna domowa? Osoba, której ją zalecono, powinna pozostać w domu przez 14 dni. Tyle bowiem potrzebuje wirus, aby się rozwinąć w naszym organizmie i ewentualnie wywołać chorobę COVID-19.

Oprócz wychodzenia z domu, osoba taka, w miarę możliwości, nie powinna kontaktować się z innymi osobami - nawet z rodziną. Jeśli nie ma innej możliwości i osoba taka musi mieć kontakt z innymi, to zaleca się w tym przypadku zachowanie odległości co najmniej 1 metra.

Kwarantannie poddani mogą być wszyscy, którzy przebywali w ciągu ostatnich 14 dni na terenie opanowanym epidemią koronawirusa. Mowa tutaj o rejonach północnych Włoch, Chin, Korei Południowej, Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu.

Jednak kwarantannie domowej mogą być poddane także osoby, które w ostatnim czasie miały kontakt z osobami wracającymi z tych krajów. Poddani jej mogą być również ci wszyscy, którzy pracują w placówkach leczniczych i mogli mieć kontakt z zarażonymi.

Choroba wywołana koronawirusem - objawy

Ministerstwo Zdrowia radzi wszystkim, którzy odczuwają u siebie objawy, takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem, którzy byli ostatnio we wspomnianych rejonach, aby skontaktowali się telefonicznie ze stacją sanitarno-epidemiologiczną. Ewentualnie powinni się zgłosić do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

Poddany kwarantannie powinien także pamiętać o stałym myciu rąk z użyciem mydła. Nieodzowna okaże się też dezynfekcja powierzchni, z którymi ma kontakt, a także stałe wietrzenie pomieszczenia, w którym przebywa.

"Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20 proc. osób. Do zgonów dochodzi u 2-3 proc. osób chorych. Prawdopodobnie dane te zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego" - podaje na swojej stronie MZ.

Temat kwarantanny pojawił się w publicznej dyskusji w związku z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2. Z tego powodu w Polsce 237 osób poddano kwarantannie domowej, 121 jest hospitalizowanych, a ponad 3,6 tys. jest objętych nadzorem epidemiologicznym. Dane te przedstawił z mównicy sejmowej minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Na całym świecie niemal 91 tys. osób zachorowało na wirusa wywołującego chorobę COVID-19. Życie straciło powyżej 3 tys. osób.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
WYRÓŻNIONE
niedowiarek
5 lata temu
czy "wojsko macierewicz jest przebadane na koronawirusa. czy księżą podający opłatek komunijny byli przebadani. cz y mogą komunię podawać on line
NAJNOWSZE KOMENTARZE (1)
niedowiarek
5 lata temu
czy "wojsko macierewicz jest przebadane na koronawirusa. czy księżą podający opłatek komunijny byli przebadani. cz y mogą komunię podawać on line