Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Koronawirus. Zasiłek dla rodziców na razie bez zmian, Emilewicz wycofuje się z deklaracji

783
Podziel się:

Zasiłek dla rodziców, których dzieci zostały w domu przez zamknięte szkoły, obowiązuje tylko na pociechy do 8. roku życia. Wcześniej Jadwiga Emilewicz zapowiedziała nowelizację ustawy. Teraz na Twitterze minister wycofuje się rakiem ze swojej deklaracji.

Zasiłek będzie obowiązywać tylko na dzieci do 8. roku życia. Emilewicz wycofała się z własnej deklaracji.
Zasiłek będzie obowiązywać tylko na dzieci do 8. roku życia. Emilewicz wycofała się z własnej deklaracji. (PAP, PAP/Piotr Nowak)

"Korekta mojej porannej wypowiedzi: Po konsultacjach, na razie zasiłek będzie wypłacany rodzicom dzieci do 8. roku życia. Rząd cały czas analizuje, na bieżąco, wszystkie rozwiązania. Gdy dokonywane będą zmiany, ministerstwo natychmiast o nich poinformuje" - napisała Jadwiga Emilewicz na Twitterze.

Minister wycofała się tym samym z własnych deklaracji. Przypomnijmy, że na konferencji o godzinie 11 szefowa resortu rozwoju zapowiedziała zmiany w wypłacaniu świadczenia na opiekę. Minister została zapytana, czy jest szansa, by zasiłkami objąć również rodziców dzieci powyżej 8. roku życia. Rodzice podkreślają bowiem, że dziewięciolatki same cały dzień w domu być nie mogą.

- Znajdzie się to w specustawie. To rozwiązanie, które ma gwarantować bezpieczeństwo na rynku pracy – zapewniła minister. Teraz okazuje się, że jednak taki zapis się nie znajdzie. Przynajmniej na razie. Minister przekonywała bowiem, że ustawa specjalna będzie stale nowelizowana.

Wcześniej Emilewicz także przypomniała, że świadczenie przysługujące rodzicom, którzy musieli zrezygnować z pracy, by zająć się dziećmi, należy się nie tylko zatrudnionym na etacie, lecz również osobom na umowach cywilnoprawnych (zlecenia). Warunkiem jest, by od umowy tej odprowadzana była składka zdrowotna. Przypomnijmy, że składek nie odprowadza się od umów o dzieło.

Zobacz także: Zobacz też: Koronawirus w Polsce. Minister zdrowia: zakażeń będzie dużo więcej

Wniosek o zasiłek można złożyć w ZUS lub za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS (własną działalność). Jeśli wypłatą zasiłków zajmuje się pracodawca (umowa o prace, zlecenie), wystarczy w kadrach złożyć wniosek na formularzu Z-15A. Zasiłek wynosi 80 proc. wymiaru podstawy zasiłku.

Nowe prawo obowiązuje od 8 marca i opisuje rozwiązania związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. To w nim zmieniono zasady przyznawania zasiłku opiekuńczego w przypadku zamknięcia placówek edukacyjnych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(783)
Xxxx
4 lata temu
9 latek sam w domu przez 9 godzin, sam je, sam szykuje sobie obiad, sam odrabia lekcje, które nauczyciel zadał przez internet,jest na tyle samodzielny, że nie potrzebuje opiekuna... Czy któryś poseł zastanowił się jak ma takie dziecko samo sobie poradzić w domu? Czy on zostawiłby swoją córkę czy syna samego, czy jego dziecko byłoby zostawione bez opieki? Może niech każdy z osobna zada sobie to pytanie, czy dzieci 9 letnie mogą zajmować się same sobą? I proponuje przeliczyć jeszcze raz koszt opieki nad dziećmi do 12 roku, bo wg mnie one nie moga zostawac same w domu, jakby to była godzina, dwie to tak, ale nie 9, 10 godzin same w domu
noe
4 lata temu
Dziady
czesio
4 lata temu
co sie mozna spodziewac po kobiecie w takiej fryzurze
rysiekzklanu
4 lata temu
Warunkiem wypłaty jest to aby opłacana była składka zdrowotna???? A od kiedy zasiłek chorobowy wypłaca się ze składki zdrowotnej???
przedsiebiorc...
4 lata temu
lepiej niech sprawdzą czy drugi rodzic na zmiany nie pracuje w tym czasie, nikt tego nie kotroluje
...
Następna strona