Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Koronawirus. Zasiłek dla rodziców na razie bez zmian, Emilewicz wycofuje się z deklaracji

Zasiłek dla rodziców, których dzieci zostały w domu przez zamknięte szkoły, obowiązuje tylko na pociechy do 8. roku życia. Wcześniej Jadwiga Emilewicz zapowiedziała nowelizację ustawy. Teraz na Twitterze minister wycofuje się rakiem ze swojej deklaracji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Zasiłek będzie obowiązywać tylko na dzieci do 8. roku życia. Emilewicz wycofała się z własnej deklaracji. (Fot: PAP/Piotr Nowak)

"Korekta mojej porannej wypowiedzi: Po konsultacjach, na razie zasiłek będzie wypłacany rodzicom dzieci do 8. roku życia. Rząd cały czas analizuje, na bieżąco, wszystkie rozwiązania. Gdy dokonywane będą zmiany, ministerstwo natychmiast o nich poinformuje" - napisała Jadwiga Emilewicz na Twitterze.

Minister wycofała się tym samym z własnych deklaracji. Przypomnijmy, że na konferencji o godzinie 11 szefowa resortu rozwoju zapowiedziała zmiany w wypłacaniu świadczenia na opiekę. Minister została zapytana, czy jest szansa, by zasiłkami objąć również rodziców dzieci powyżej 8. roku życia. Rodzice podkreślają bowiem, że dziewięciolatki same cały dzień w domu być nie mogą.

Jadwiga Emilewicz, minister rozwoju
Zamieszanie z zasiłkiem na opiekę. Minister Emilewicz jednak wycofuje się z pomysłu rozszerzenia

- Znajdzie się to w specustawie. To rozwiązanie, które ma gwarantować bezpieczeństwo na rynku pracy – zapewniła minister. Teraz okazuje się, że jednak taki zapis się nie znajdzie. Przynajmniej na razie. Minister przekonywała bowiem, że ustawa specjalna będzie stale nowelizowana.

Wcześniej Emilewicz także przypomniała, że świadczenie przysługujące rodzicom, którzy musieli zrezygnować z pracy, by zająć się dziećmi, należy się nie tylko zatrudnionym na etacie, lecz również osobom na umowach cywilnoprawnych (zlecenia). Warunkiem jest, by od umowy tej odprowadzana była składka zdrowotna. Przypomnijmy, że składek nie odprowadza się od umów o dzieło.

Zobacz też: Koronawirus w Polsce. Minister zdrowia: zakażeń będzie dużo więcej

Wniosek o zasiłek można złożyć w ZUS lub za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS (własną działalność). Jeśli wypłatą zasiłków zajmuje się pracodawca (umowa o prace, zlecenie), wystarczy w kadrach złożyć wniosek na formularzu Z-15A. Zasiłek wynosi 80 proc. wymiaru podstawy zasiłku.

Nowe prawo obowiązuje od 8 marca i opisuje rozwiązania związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. To w nim zmieniono zasady przyznawania zasiłku opiekuńczego w przypadku zamknięcia placówek edukacyjnych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
12-03-2020

Hanka katoliczka PodkarpacieBo pieniadze poszly na sianie nienawisci w TVpisobolszewia

12-03-2020

XxxxxTak ten rząd robi ze wszystkim...

12-03-2020

opoMam nadzieję, że rodzice podziękuja im w wyborach

Rozwiń komentarze (783)