Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Martyna Kośka
Martyna Kośka
|
aktualizacja

Zamieszanie z zasiłkiem na opiekę. Minister Emilewicz jednak wycofuje się z pomysłu rozszerzenia

191
Podziel się:

Umożliwienie pracownikom pracy z domu to najważniejsza rekomendacja, jaką minister Jadwiga Emilewicz ma dla pracodawców. "W naszym ministerstwie wdrożyliśmy pracę zdalną". Zaznaczyła też, że możliwe jest, że świadczenia na opiekę mogą zostać rozciągnięte na rodziców dzieci do 12. roku życia. Jednak się z tego wycofała.

Jadwiga Emilewicz, minister rozwoju
Jadwiga Emilewicz, minister rozwoju (PAP, Piotr Nowak)

- Praca zdalna, która jest możliwa dzięki specustawie, jest dobrym rozwiązaniem. Można zlecić ją z dnia na dzień, z godziny na godzinę – powiedziała minister Jadwiga Emilewicz na konferencji prasowej rządowego sztabu kryzysowego.

Minister przypomniała, że dzięki specustawie nie ma żadnego tu żadnych obostrzeń w zakresie BHP.

Minister przypomniała, że świadczenie przysługujące rodzicom, którzy musieli zrezygnować z pracy, by zająć się dziećmi, należy się nie tylko zatrudnionym na etacie, lecz również osobom na umowach cywilnoprawnych (zlecenia). Warunkiem jest, by od umowy tej odprowadzana była składka zdrowotna. Przypomnijmy, że składek nie odprowadza się od umów o dzieło.

- ZUS wczoraj uprościł formularz, który przekładamy pracodawcy lub do ZUS-u, w trakcie opieki lub po jej zakończeniu – dodała.

Minister została zapytana, czy jest szansa, by zasiłkami objąć również rodziców dzieci powyżej 8. roku życia. Rodzice podkreślają bowiem, że dziewięciolatki same cały dzień w domu być nie mogą.

- Znajdzie się to w specustawie. To rozwiązanie, które ma gwarantować bezpieczeństwo na rynku pracy – zapewniła minister.

Prawdopodobnie uprawnienie zostanie rozciągnięte na rodziców dzieci do 12. roku życia, bo jak wyjaśniła Emilewicz, to analogiczne do regulacji, zgodnie z którą od tego wieku dziecko może samodzielnie korzystać z komunikacji publicznej.

Jednak po południu na Twitterze skorygowała swoją wypowiedź.

- Ta ustawa nie rozwiąże wszystkich problemów, które się mogą pojawić. Jesteśmy gotowi na reagowanie na problemy na bieżąco – powiedziała Emilewicz wskazując, że specustawa będzie na bieżąco nowelizowana.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
KOMENTARZE
(191)
WYRÓŻNIONE
Ola
5 lata temu
Dzisiaj nie ma nauki w szkole a pełno dzieci na dworze , z mamuśkami w sklepach . A trzeba było dopisać do ustawy ,że jak spotka się takie dziecko poza domem to kara 10.000,-. Śmiechu warte. U nas mamy nauczycielki mają wolne w związku z zamknięciem szkół a tatusiowie w tych rodzinach biorą wolne nad opieką dziecka 8 letniego. Wydaje mi się jak mama ma wolne to ojciec nie powinien dostać wolnego na dziecko .
ZZZZZZZZ
5 lata temu
zamkniete szkoly rodzicom doplaty szkoly ZAMKNIETO ZEBY WIRUS SIE NIE ROZPRZESTRZENIAL A NA MIESCIE W MARKETACH PELNO RODZICOW Z DZIECMI OD 5 DO 18 LAT TO PO CO BYLO ZAMYKAC TE SZKOLY?? MOZE ZA PRZEBYWANIE DZIECIAKOW W galeriach sklepach barach itp przy kontroli zabrac tym rodzicom 500 PLUS I INNE DODATKI TO MOZE DZIECIAKI BEDA W DOMU
Aka
5 lata temu
Jak ktos pracujacy na kasie w sklepie ma to wykonac zdalnie?
...
Następna strona