Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Patryk Skrzat
|
aktualizacja

Koszty przekopu Mierzei coraz wyższe. Potrzebny dodatkowy tor wodny

972
Podziel się

Piętrzą się problemy związane z przekopem Mierzei Wiślanej, a tym samym rosną przewidywane koszty inwestycji. Potrzebny będzie między innymi przeszło 1,5-kilometrowy tor wodny. Bez niego nie powstanie sztuczna wyspa.

Niski stan wody na Zalewie Wiślanym uniemożliwia budowę sztucznej wyspy bez pogłębienia toru wodnego na odcinku ok. 1600 m.
Niski stan wody na Zalewie Wiślanym uniemożliwia budowę sztucznej wyspy bez pogłębienia toru wodnego na odcinku ok. 1600 m. (Urząd Morski w Gdyni)
bCZwvFKJ

O trudnościach, które przysparza planowany przekop przez Mierzeję Wiślaną, donosi "Wyborcza Trójmiasto". Najnowszym jest konieczność pogłębienia tzw. toru wodnego. Zwrócił na to uwagę jeden z przedsiębiorców zainteresowanych zaangażowaniem w inwestycję.

Jak informuje "Wyborcza", niski stan wody na Zalewie Wiślanym uniemożliwia budowę sztucznej wyspy bez pogłębienia toru wodnego na odcinku ok. 1600 m. Bez tego nie będzie możliwy transport materiałów. Wyspa natomiast ma stanowić siedlisko ptaków.

bCZwvFKL

Przekop Mierzei Wiślanej. Minister odpowiada na zarzuty opozycji

Koszt pogłębienia? Miliony złotych. A cena i tak już bardzo wzrosła. Pierwsze szacunki rządu mówiły o kosztach całej inwestycji sięgających 880 mln zł. Urząd Morski w Gdyni informował niedawno, że trzeba do tego dorzucić kolejnie 500 mln zł ze względu na wzrost ceny materiałów i usług. Informowaliśmy o tym na money.pl.

Jak informuje jednak "Wyborcza", Urząd Morski w Gdyni odpowiedział dziennikarzom, że "nie przewiduje rozszerzenia przedmiotu zamówienia o wykonanie dodatkowego pogłębienia".

bCZwvFKR

Budowa ma potrwać do 2022 roku. Kanał ma mieć ok. 1,3 tys. m długości i 5 m głębokości.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bCZwvFLm
KOMENTARZE
(972)
nieomylny sie...
2 lata temu
kaczy mozdzek i skutki
Adam Janiak
2 lata temu
W latach 1859-1869 , a więc w ciągu zaledwie 10 lat, w pustynnych piaskach wykopano Kanał Sueski łącząc Morze Śródziemne z Morzem Czerwonym. Długość kanału to 163 km, a odliczając 3 jeziora po drodze około 130 km. Kanał w momencie powstania miał szerokość 150-200 m i głębokość prawie 12 m. My w XXI wieku na wykopanie rowu o długości 1300 m potrzebujemy 4 lat. Jeżeli ludzkość przetrwa jeszcze dwa tysiące lat, to na pewno zaczną się szerzyć hipotezy, że Kanał Sueski wybudowali kosmici.
brytan
2 lata temu
żaden problem pogłębienia toru wodnego potrzebna pogłębiarka szt 1 smok zależy jaka odległość może być 1500 m 2 holowniki i bagrować tor i od razu robić wyspę z urobku panie pisarz trochę wiedzy.
bCZwvFLn
inżynier Nowa...
2 lata temu
Tankowiec Franken z ropą naftową z czasów wojny, zalega na dnie Zatoki Gdańskiej i cały czas rdzewieje, kiedy przerdzewieje ropa wydostanie się ze zbiorników i cały przemysł turystyczny w Zatoce Gdańskiej przestanie istnieć. Na wypompowanie ropy potrzeba 80 mln to jest 1/10 tego co ma iść na przekop. Jak zwykle Polak będzie mądry po szkodzie. Fundacja MARE bada wrak tankowca, jedno jest pewne, że będzie wyciek, nie wiadomo tylko kiedy.
MirekKKKKKKKK...
2 lata temu
Realne koszty budowy Stadionu Narodowego były o 100% wyższe od planowanych , dlaczego z przekopem miałoby być inaczej
Najnowsze komentarze (972)
Józek
rok temu
5m glebokosci,hmm chyba na jakies barki?
WuWu
rok temu
Nie podaliście szerokości przekopu,a jest ważny wymiar bo określa skalę możliwości żeglugowych.
rqe
rok temu
pocałujcie nas tam gdzie możecie panu majstrowi wskoczyć
I co? Pisów s...
rok temu
"zwrócił na to uwagę jeden z przedsiębiorców"?????? czytałem o tym chyba na czterech forach. Już niemieccy inżynierowie o tym mówili. Ludzie szeroko pisali o tym. Co to, kuźwa, jest za informacja?
prawdaCasuPra...
rok temu
a gdzie przejscia przez kanał dla zwierząt ..np kopytnych????...nie wszystkie zwierzeta fruwają???
RODACZY DO PR...
rok temu
Czy ruszczy polityczy pytali sie choczasz jedyny raz W sprawie swoich inwestyczji zakladaniu nowych baz wojskowych czy . Przedewszystkim ile set razy ruszczy polityczy Znieslawiali POLSKA GODNOSZ a naszi polityczy z gorycza cywilizowanych politykow przyjeli. NAJWYZSZY CZAS ZACHOWACZ SIE POLSKICH POLITYKOW..POLSKA NASZA NIE WASZA..
Silver
rok temu
No kto by się spodziewał... A jak tam elektrownia jądrowa, spółka EJ1 ? Reaktor już w budowie?
Hydrograf
rok temu
Przekop to ekonomiczne kuriozum.... Jak wszystko dobrze pójdzie to spłaci się za jakieś 450 lat... Ale to raczej mało prawdopodobne, najprawdopodobniej będziemy do niego dopłacać, aż go porzucimy i zarośnie szuwarami.
bCZwvFLf
lakon
2 lata temu
"Potrzebny będzie między innymi przeszło 1,5-kilometrowy tor wodny. Bez niego nie powstanie sztuczna wyspa." Cudownie niemądre. Sztuczna wyspa nie jest produktem niezbędnym w projekcie tylko ubocznym. Gdzieś trzeba składować błoto wydobywane z "toru wodnego".
jjj
2 lata temu
To jeszcze raz napiszę skoro skasowaliście. Przetarg się jeszcze nie odbył a wykonawca jest już znany " DORACO' będzie wykonawcą.
kazik
2 lata temu
Przetarg się nie odbył a już wiadomo że wygrała firma DORACO ?
Luking futury...
2 lata temu
Podziękujcie kiedyś za ten przekop.
cradox
2 lata temu
Kopać !!!
spokojny
2 lata temu
Wyborcza nakrecona przez ruskich zaczyna wrzeszczec.Michchnikowi zaschlo w japie,bo go jakos nie slychac.
...
Następna strona