Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
AZI
|

Krajowy Plan Odbudowy. Jest zgoda na więcej OZE w polskiej gospodarce

7
Podziel się:

Do 2026 roku udział odnawialnych źródeł energii wzrośnie z 18,5 do 23,5 GW. Polska zgodziła się na to w ramach negocjacji z Komisją Europejską nad Krajowym Planem Odbudowy - poinformował w środę w Sejmie wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda.

Krajowy Plan Odbudowy. Jest zgoda na więcej OZE w polskiej gospodarce
W negocjacjach z UE zobowiązaliśmy się do zwiększenia udziału energii odnawialnej. Artur Barbarowski (Artur Barbarowski)
bECsBUoR

Podczas negocjacji z Komisją Europejską na temat KPO ważnym elementem dyskusji była sprawa dekarbonizacji i zwiększenie udziału OZE w polskiej gospodarce. - Komisja chciała, abyśmy zadeklarowali ilość energii z OZE, jaka będzie kupowana w ramach trzech zaplanowanych aukcji. Przekonaliśmy KE do tego, aby pozostać przy samej liczbie aukcji, bez określenia ich parametrów, bo trudno jest obecnie przewidzieć, ile energii trzeba będzie zakupić w latach 2023-24 - powiedział Waldemar Buda.

Zobacz także: Więcej pieniędzy na program "Mój Prąd"? "Pracujemy już nad tym"

Poinformował także, że Polska podjęła się dużego wyzwania. - Wcześniej w krajowych dokumentach planowaliśmy 18,5 GW do 2026 roku. Jednak w trakcje negocjacji zgodziliśmy się na zwiększenie tej ilości do 23,5 GW, a więc znacząco podnieśliśmy pułap - wyjaśnił minister.

bECsBUoT

755 mln euro na mieszkalnictwo

Dodał, że Komisja Europejska chciała, aby przy wymianie pieców na nowe źródła ciepła zapewnić niewielki udział gazu w zasilaniu nowych instalacji. Polsce udało się jednak wynegocjować blisko 40-proc. udział gazu w wymienianych źródłach ciepła. Komisja Europejska połączyła także kwestię wydatków na mieszkalnictwo z parametrami, związanymi z energochłonnością nowych budynków.

Według Budy zgodnie z unijnymi propozycjami budynki miały spełniać m.in. "portugalskie parametry". Jednak Polsce udało się przekonać KE do parametrów, które są możliwe w polskich warunkach, dzięki czemu 755 mln euro trafi na mieszkalnictwo.

bECsBUoZ

W ramach negocjacji z Komisją Europejską podnoszona była także kwestia wydatków na opiekę nad dziećmi do lat 3, w wyniku czego Polska zobowiązała się do zwiększenia liczby nowych miejsc opieki z 36 tys. do 47,4 tys. Komisja chciała także, aby do 2026 roku liczba łóżek opieki długoterminowej wzrosła o 35 proc., ostatecznie jednak stanęło na 6-proc. wzroście w stosunku do 2019 roku.

Przypomnijmy, że na 27 krajów członkowskich 25 złożyło swoje plany do Komisji Europejskiej, do tej pory nie zrobiły tego Holandia i Bułgaria. Z 25 krajów 18 ma wstępną akceptację, a 13 z nich już otrzymało zaliczkę. Polska jako ostatnia przyjęła ustawę ratyfikującą mechanizm pomocowy, co wpłynęło na opóźnienie w przyjęciu KPO przez Komisję Europejską.

Waldemar Buda dodał, że liczy na to, że KPO zostanie zatwierdzony w najbliższych tygodniach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bECsBUpu
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(7)
Paweł
2 dni temu
Niesamowite. Najpierw PiS zniszczył polskie OZE i to w okresie kiedy fundy na całym świecie pakowały w to biliony dolarów. A teraz łaskawie zgodzili się na zwiększenie udziału. To może jeszcze Kaczyński się zgodzi aby wiatr dmuchał albo słońce świeciło. Ale tak nie za dużo. Aby się górnicy nie obrazili. PiS to jest jednak stan umysłu.
piotr
2 dni temu
Bardzo dobry ruch, wiecej OZE o fotowoltaiki =bezpieczniejsza planeta. Zresztą Polacy o tym więcej sądzać po duzym zainteresowaniu jakim cieszą panele fotowoltaiczne od hewalexu czy Maxcom Eco Energy.
Żal
3 dni temu
Min. Buda zawsze chwali to co PiS robi, zero krytyki. Pamiętam jak krzyczał, że wybory kopertowe muszą się odbyć, bo są super, jakie głupoty gadał o Unii Europejskiej. Czasami robi wrażenie jakby był zaprogramowany. Szkoda człowieka
bECsBUpv
krzych
3 dni temu
Co z tego ,że cos uzgadniacie,jak pózniej sami nie przestrzegacie tych ustaleń? W 2016 rzad piSu uwalił elektrownie wiatrowe. Uwalił ,bo wegiel jest najwazniejszy. Jeszcze w 2019 Duda Prezydent krzyczał na wiecach ,ż ewegla mamy na 200lat,z eto nasze czarne złoto i ,ze z tej drogi nie zawrócimy
hab
3 dni temu
Kilka lat temu PiS próbował zniszczyć wiatraki. Taraz wiatraki niszczą PiS.