Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
JACEG
|
aktualizacja

Krajowy Rejestr Dłużników. Sprawdź, czy widniejesz na liście

8
Podziel się:

Krajowy Rejestr Długów - jak sprawdzić, czy się na nim znalazłeś? To właśnie KRD zbiera informacje na temat tych, którzy nie regulują swoich zobowiązań. Jeśli notorycznie nie płacisz rachunków, możesz w rejestrze znaleźć swoje nazwisko.

Jak sprawdzić, czy jestem w KRD?
Jak sprawdzić, czy jestem w KRD? (money.pl)

Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej to firma, która zbiera informacje na temat firm i innych podmiotów gospodarczych. To komercyjny podmiot, w którym nie znajdują się wszyscy dłużnicy w kraju.

Krajowy Rejestr Długów. Jak można trafić na listę?

W Krajowym Rejestrze Długów mogą znaleźć się nierzetelni klienci i kontrahenci. Jeśli na przykład firma telekomunikacyjna nie może doprosić się od klienta zapłaty za fakturę, to może dopisać go do rejestru. Po weryfikacji znajdzie się on na liście dłużników, co może skończyć się problemami.

KRD oraz inne rejestry to miejsce, w które zagląda wiele innych firm. Sprawdza w ten sposób, czy warto udzielić danemu klientowi kredytu, pożyczki lub czy podpisać z nim wieloletnią umowę. Albo czy sprzedać mu towar z wydłużonym terminem płatności.

Kto może trafić do Krajowego Rejestru Długów? Może to dotyczyć:

Krajowy Rejestr Długów. Jak wygląda procedura dopisania do rejestru?

W zależności od rodzaju dłużnika, KRD wprowadza limity zadłużenia. Na listę może trafić osoba fizyczna, która ma długi w wysokości przynajmniej 200 złotych. Minimalna kwota zaległości dla firm to 500 złotych.

KRD podkreśla, że przed wpisem wierzyciele powinni wysłać dłużnikowi wezwanie do zapłaty. Jeśli to nie pomoże, po 30 dniach mogą wpisać niesolidnego konsumenta lub przedsiębiorcę do bazy danych KRD. Pozwala im na to Ustawa o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, w oparciu o którą działają takie firmy jak Krajowy Rejestr Długów.

Krajowy Rejestr Długów. Jak sprawdzić, czy jestem w rejestrze?

Każdy, kto chce sprawdzić, czy widnieje w rejestrze, może to zrobić bez wychodzenia z domu. Wystarczy założyć konto w Krajowym Rejestrze Długów.

Następnie konieczne jest podanie kluczowych danych. Wśród nich są m.in.:

  • imię,
  • nazwisko,
  • numer PESEL,
  • skan dowodu osobistego.

Po założeniu konta nasza tożsamość z ostanie zweryfikowana. Wtedy możemy sprawdzić nie tylko to, czy zalegamy z płatnościami, ale również to, kto sprawdzał naszą wiarygodność. Pierwsze wyszukiwanie jest płatne, za kolejne trzeba już płacić.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(8)
ja1
3 lata temu
Firmy pseudo windykacyjne wpisują ludzi na listę pomimo braku wyroków .Powinni odpowiadać za to karnie i to nie na zasadzie przepraszamy tylko wyrokami skazującymi.
rafi
3 lata temu
No dane podać trzeba, inaczej się nie da i tyle. Sprawdzałeś już?
Alek
3 lata temu
Ogólnie całkiem ciekawa sprawa, nie wiedziałem że taki rejestr wgl działa w Polsce. Podanie danych... dla niektórych może ryzykowne ale jak inaczej zweryfikować czy ja to ja?
Bogdan
3 lata temu
Jak widać trzeba podać wszystkie wrażliwe informacje o sobie. Do końca nie bedziesz wiedział czy ta informacja nie zostanie przechwycona, powodzenia....
Fyi
3 lata temu
Żadnej z procedur się nie trzymają, wpisują do bazy bez weryfikacji. Potem jeszcze chcą opłat za konto. To jest dramat że taki portal jak Money pisze reklamę dla KRD. Nisko upadli.