Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. WZ
|
aktualizacja

Krajowy Rejestr Długów. Jak działa? Jak sprawdzić czy jestem w KRD?

25
Podziel się:

Krajowy Rejestr Długów zbiera informacje o dłużnikach, którzy nie spłacają swoich zobowiązać. Zobacz, jak sprawdzić czy figurujesz w bazie Krajowego Rejestru Długów.

Krajowy Rejestr Długów. Jak sprawdzić.
Krajowy Rejestr Długów. Jak sprawdzić. (Istock)

Krajowy Rejestr Długów działa od 2003 roku. Zawiera wyłącznie informacje negatywne, czyli te o braku spłaty zobowiązań. Nie znajdziemy tam listy pożyczek czy kredytów, które regularnie spłacamy.

Krajowy Rejestr Długów. Za co można do niego trafić?

Żeby znaleźć się w Krajowym Rejestrze Długów, trzeba zalegać ze spłatą zobowiązań. Wpisana do rejestru może być zarówno osoba fizyczna, jak i firma.

W przypadku osób fizycznych minimalny dług powinien wynosić 200 zł, a zadłużenie dłuższe niż 60 dni. W przypadku firm minimalny dług powinien wynosić 500 zł.

Krajowy Rejestr Długów. Kto może wpisać.

Wpisu do Krajowego Rejestru Długów może dokonać każda firma, której zalegamy ze spłatą pieniędzy. Wpisów do Krajowego Rejestru Długów nie mogą dokonać osoby prywatne, np. znajomy, od którego pożyczyliśmy pieniądze.

Do KRD można więc trafić za brak spłaty m.in.:

– kredytu
– pożyczki
– abonamentu telefonicznego
– czynszu
mandatu
– alimentów

Krajowy Rejestr Długów. Jak sprawdzić?

Aby sprawdzić, czy nasze dane figurują w Krajowym Rejestrze Długów, trzeba założyć konto na portalu KRD. Aby to zrobić, w zakładce "panel klienta" należy kliknąć "załóż konto".

Następnie w formularzu trzeba uzupełnić swoje dane osobowe oraz załączyć wyraźne zdjęcie lub skan dowodu osobistego.

Mają być na nim widoczne:

– imię i nazwisko

– numer PESEL

– data ważności dowodu

Po założeniu konta trzeba się na nie zalogować przy pomocy numeru PESEL i ustalonego hasła. Aby sprawdzić, czy jesteśmy wpisani do Krajowego Rejestru Długów, należy kliknąć zakładkę "sprawdzanie".

Serwis będzie wymagał weryfikacji tożsamości. Można to zrobić, przesyłając skan lub zdjęcie dowodu osobistego albo wykonując przelew weryfikacyjny za kwotę 1 zł.

Na weryfikację trzeba będzie trochę poczekać. O zakończeniu procedury Krajowy Rejestr Długów poinformuje nas mailem.

Po weryfikacji trzeba znów zalogować się na stronę KRD i kliknąć zakładkę "sprawdzanie". Na dole strony pojawi się informacja o kosztach operacji. Pierwsze sprawdzenie rejestru jest darmowe.

Po akceptacji warunków i potwierdzeniu operacji zobaczymy raport. Jeśli nie mamy żadnych przeterminowanych zobowiązań, komunikat będzie wyglądał tak:

“Sprawdzany podmiot nie posiada żadnych przeterminowanych zobowiązań notowanych w Krajowym Rejestrze Długów Biurze Informacji Gospodarczej S.A., określonych w Ustawie z dnia 9 kwietnia 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych (Dz. U. Nr 81, poz. 530).”

Jeśli z jakiegoś powodu jesteśmy wpisani do Krajowego Rejestru Długów, warto jak najszybciej wyjaśnić sytuację i spłacić zaległe zobowiązanie. Wpis do KRD może być przeszkodą braną pod uwagę przy udzielaniu kredytu czy pożyczki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(25)
Vem
2 lata temu
Oczywiście zgadzam się z komentującymi, podawanie wrażliwych danych to jest jakiś absurd.
Vem
2 lata temu
A może lepiej być już w tym krd jak już się jest? Jeśli nie zamierza się brać kredytów, to swoiste zabezpieczenie przed złodziejami, którzy spróbują wyłudzić pieniądze na nasze dane.
Paweł
3 lata temu
Spoko sprawa dla przedsiębiorców. Myślę, że jak ktoś nie zalega z kasą to nie musi sie o nic martwić. Ciekawi mnie tylko kwestia ile to kosztuje... dla przedsiębiorcy oczywiście.
zenek
3 lata temu
Jak wcześniej nie miałeś, to po weryfikacji, już masz. Czy swój czy nie, ale dług, to dług, - wszystkie długi są nasze !!!.
Dziwne
3 lata temu
Artykuł brzmi jak email od hakera. Skan dowodu, przelew za 1 zł. Czy to prawdziwy artykuł?
...
Następna strona